Select Page

Yüzmenin Fiziksel ve Ruhsal Faydaları

Yüzmenin Fiziksel ve Ruhsal Faydaları

Yüzme sporu değerlendirilirken yüzmenin fiziksel ve ruhsal faydaları ayrı ayrı ele alınmalıdır. Yüzmenin vücuda faydaları yadsınamayacağı gibi,  yüzmenin ruhsal açıdan pozitif etkileri de aynı oranda yüksektir.

Yüzme spor olarak dünyanın en eski aktivitelerinden birisidir. Yer çekimsiz bir ortamda su direncine karşı yapılan bir spor olduğu için, diğer spor dallarından oldukça farklı etkilere sahiptir.

Yüzme kısaca su yüzeyinde veya suyun altında hareket edebilme ve bir yöne doğru ilerleyebilme aktivitelerinin bütünü olarak tanımlanabilir. Su yüzeyinde kalabilmek ve hareket edebilmek için yapılan bilinçli hareketlerin tamamı yüzme olarak kabul edilebilir. Yüzme su içerisinde yapılan bir spor olduğu için, yüksek kondisyon ve fiziksel dayanıklılık gerektirir.

Yuzmenin Fiziksel ve Ruhsal Faydalari 1

Yüzmenin Fiziksel ve Ruhsal Faydaları

Yüzmenin Faydaları

Yüzme her şeyden önce fiziksel bir aktivite olduğu için, kilo kontrolü konusunda çok önemli bir denge unsurudur.  Kilo vermeye yardımcı olan yüzme, başta kalp sağlığı olmak üzere, birçok açıdan faydalı bir spordur. Yüzme sporu ile kas ve kemik yapısı gelişir ve güçlenir, uyku problemleri azalır,  stres ve stresin yarattığı zararlı etkiler önemli oranda düşer. Yapılan araştırmalar yüzmenin tansiyon, şeker ve kolesterol gibi kronik hastalıklar üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Ayrıca yüzme, diğer fiziksel etkinliklerde yaşanan terleme problemine karşı, su içerisinde bulunulduğu için insanı rahatsız etmeyen bir spordur. Yüzme sporunun eklem ağrıları ve kramplar üzerinde de olumlu etkilerinin olduğu bilinmektedir.

Yuzmenin Fiziksel ve Ruhsal Faydalari 2

Yüzme ve Kilo Kontrolü

Yüzmenin fiziksel ve ruhsal faydaları aslında iç içedir. Çünkü fiziksel olarak etkileri ruhsal anlamda da fayda sağlamaktadır.

Yüzme aslında kilo verme konusunda yeterli bir aktivite olmamakla birlikte, özellikle bel çevresinde oluşan yağların yakılması (konusunda etkili hareket ve egzersizler için lütfen tıklayınız!)nda etkilidir. Yüzme sporu kişiye sağlıklı ve ideal bir kilo kontrolü sağlamaktadır. Vücudu şekillendiren ve forma sokan bir spor olan yüzme esnasında birçok kas, farklı türlerde harekete geçmektedir. Özellikle kurbağalama stilde 30 dakika yapılan yüzme, yaklaşık olarak 350-360 Kcal yakılmasını sağlamaktadır. Buna karşın yarım saatlik tempolu bir yürüyüşle 100 Kcal, yarım saatlik bir bisiklet sürüşü ile de 250 Kcal yakılabilmektedir.

Yuzmenin Fiziksel ve Ruhsal Faydalari 3

 

Yüzme ve Stres Düzeyi

Yüzme sporu su içerisinde yapılan bir aktivite olduğu için suyun insan üzerinde yarattığı pozitif etkilerin maksimum düzeyde hissedilmesine fırsat vermektedir. Yüzme stres düzeyini azaltır, sinirleri gevşetir ve rahatlatır, ruhsal açıdan kendimizi çok daha iyi hissetmemize yardımcı olur. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, yüzme esnasında mutluluk hormonu olarak da bilinen seratonin hormonunun salgılanması artmakta ve insan kendini daha mutlu ve pozitif hissetmektedir. Ayrıca yüzme sporunun özgüveni artırıcı yönü ile kişisel gelişime de katkısı bulunmaktadır.

Yuzmenin Fiziksel ve Ruhsal Faydalari 4

Yüzme ve Kas Sağlığı

Yüzme sporu kasların şekillenmesinde ve güçlenmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Su içerisinde hareket etmek, diğer sportif faaliyetlerden daha fazla efor gerektirir, çünkü suyun direnci havaya göre 44 kat daha fazladır.

Yuzmenin Fiziksel ve Ruhsal Faydalari 5

Yüzme ve Uyku Düzeni

Yüzme etkinliğinde bulunmak çok fazla enerji harcatarak kişiyi yorgun düşürmektedir. Yapılan araştırmalar gün içerisinde yüzme faaliyetinde bulunan kişilerin aynı gece içerisinde daha çabuk uykuya daldığını ve yoğun kaliteli bir uyku süreci geçirdiğini göstermiştir.

 

Yuzmenin Fiziksel ve Ruhsal Faydalari 6

Yüzme ve Kalp Sağlığı

Yüzme faaliyeti esnasında su vücudu sarar ve vücuda belirgin bir basınç uygular. Bu durum kan dolaşımının daha etkin bir şekilde seyretmesine yardımcı olur. Kan dolaşımının sağlıklı olması kalp ritminin düzenlenmesine dolayısı ile kalp sağlığının korunmasına da etki etmektedir. Ayrıca yüzme, akciğerin solunum kapasitesini geliştirerek, kalbe daha çok temiz kanın ulaşmasını sağlar. Bu nedenle yüzme diğer spor dallarına göre daha çok kalp dostu bir aktivitedir.

Yuzmenin Fiziksel ve Ruhsal Faydalari 7

Yüzme ve Diyabet

Glisemik indeksi düşük besin tüketimi konusu dikkate alınarak uygulanan bir beslenme disiplini ile birlikte haftada 3-4 kez tekrarlanan yaklaşık 1 saatlik yüzme faaliyeti; kandaki şeker seviyesinin kontrolünü sağlamakta ve dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

Yüzme ve Tansiyon-Kolesterol

Tansiyon ve kolesterol hastası olan ve yüzme faaliyetinde bulunan kişiler üzerinde yapılan bazı bilimsel amaçlı gözlemler; haftada 3 defa günlük 45 dakika süre ile yapılan yüzmenin tansiyonu önemli derecede düşürdüğünü ve kanda bulunan kötü kolesterol seviyesini belirgin bir oranda azalttığını ortaya koymuştur.

Yuzmenin Fiziksel ve Ruhsal Faydalari 8

Yüzme ve Eklem Sağlığı

Yüzme vücut esnekliğini artırmada son derece etkili bir spordur. Vücut esnekliğinin artması özellikle eklemlere binen yükü azaltarak omurganın desteklenmesini sağlamaktadır. Esnek kaslar daha güçlü ve dayanıklı olurlar. Bu yönü ile yüzme faaliyeti kas ve kemik ağrılarının azalması ve dinmesinde ayrıca iskelet problemlerinin giderilmesinde etkili olmaktadır. Yüzme, özellikle sırt ve bel ağrılarının azalması yönünde faydası uzmanlarca da kabul edilmiş bir spordur.

Yüzmenin Fiziksel ve Ruhsal Faydaları (nı) ele aldığımız bu makalemizin ardından yüzme sporunun hangi iskelet hastalıkları üzerinde iyileştirici etkilerinin olduğunu sizlerle paylaşacağız.

Herkese spor ile iç içe sağlıklı ve mutlu günler dileriz!

 

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir