Select Page

Yaz Ayları İçin Hobi Önerileri

Yaz Ayları İçin Hobi Önerileri

Yetenekleriniz ve zevkleriniz doğrultusunda belirleyeceğiniz hobiler ile kaliteli ve güzel zaman geçirmek sizin elinizde. Vereceğimiz hobi önerileri ile yaz aylarınızı kaiteli ve keyifli geçirebilirsiniz.

Her yıl yaz aylarının gelmesini özellikle çalışanlar ve öğrenciler olarak hep iple çekeriz ama birçoğumuz için yaz ayları hiç de öyle beklendiği kadar güzel ve eğlenceli geçmez. Birkaç hafta sonra iyice sıkılıp bunalmaya başlarız. Çalışanlar için yaz ayları tıkılan iş yerleri ve ofislerde zaten çekilmezken, bir de çocuklar için ayrı bir sıkıntı kaynağı oluyor. Ebeveynleri çalışan çocuklar, kendi başlarına tatil de yapamayacakları için maalesef yaz ayları onlara ayrı bir eziyet sebebi yaratıyor.

Bu gibi durumlarda hobiler can kurtarıcı olabilir. Zaten ilgilenilen bir hobi olabileceği gibi, yeni edinebileceğiniz bir hobi de bu sıkıntınıza çözüm olabilir. Hobi önerileri (mize) kulak verin.

Hobiler kaliteli, eğlenceli, sıkılmadan ve bir şeyler öğrenerek zaman geçirmek hatta sosyalleşmek için en iyi uğraşlardan birisidir. Sizinle aynı uğraşılardan keyif alan kişiler ile tanışabilir, internet üzerinden iletişim kurabilir ve fikir paylaşımlarında bulunabilirsiniz. Belki de sadece zaman geçirmek için giriştiğiniz bu yeni uğraşı size ilerleyen zamanda kazanç kapısı da olabilir.

Yaz aylarını sıkılmadan değerlendirmek ve keyifli uğraşılar ile kaliteli zaman geçirmek için işte size hobi önerileri …

Yaz Ayları İçin Hobi Önerileri

Hobi onerileri takı tasarım

Takı tasarım ve el işleri

Takı tasarımı son zamanların en popüler hobilerinden birisidir. El işi göz nuru takılar, mağazalarda satılan takılara göre çok daha fazla tercih edilmektedir. Ayrıca ‘bunu ben yaptım!’demenin verdiği mutluluk da apayrı bir keyiftir. Bu konuda bütün şehirlerde belediyelerin ve halk eğitim merkezlerinin ücretsiz olarak, çok güzel çalışmaları bulunmaktadır. Hobileriniz konusunda profesyonelleşmek ve yaratıcılığınızı geliştirmek için bu kurslardan da faydalanabilirsiniz.

Hobi onerileri el isleri

El işi sözü ilk duyduğunuzda kulağa çok hoş gelmese de kastedilen klasik anlamda yapılan danteller değil tabii ki. (Onlar da yapabilenler için elbette ki çok güzel ve zarif el emeği göz nuru ürünlerdir ama biz yeni neslin çok sabredebileceği kolay işlerden değil ne yazık ki.) El işi malzemesi olarak keçe, karton, örgülerden artan ipler ve kumaşlar kullanılabilir. Bunlardan kendi yaratıcılığınızı kullanarak ya da kataloglardan veya internetten yararlanarak kapı ve duvar süsleri, kitap ayraçları, cüzdanlar, yastıklar ve yer minderleri, patchwork işler, anahtarlıklar, abajurlar, süs çiçekleri gibi binlerce şey tasarlayabilirsiniz.

Bahçe düzenlemeleri

Toprak ve bahçe işleri ile uğraşmak sizin de zevk aldığınız işlerden ise yaz ayları bu hobinize zaman ayırmak için en uygun zamandır. Rengârenk çiçekler ile bahçenizi düzenlemek ve güzelleştirmek mümkün olabileceği gibi, küçük küçük alanlara planladığınız sebze ve yeşillikleri ekip yetiştirerek de keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Bahçe imkanı olmayanlar, bu hobilerinin keyfini balkonlarında da çıkarabilirler.

Hobi onerileri bahce duzenleme

Avcılık ve Balık Tutmak

Avcılık biraz profesyonellik ve bu konuda bilinç sahibi olunması gereken bir uğraşıdır. Bu konular hakkında eğitim almak veya o bilince sahip kişilerin eşliğinde bu hobilere zaman ayırmak daha yerinde ve doğru bir davranış olur.

Balık tutmak yasalara ve kurallara uyularak yapıldığı sürece, doğa ile iç içe yaşama şansı veren, ayrıca bu işi hobi olarak edinenlerce, dinginleştiren, huzur veren sosyal bir aktivite olarak nitelendirilmektedir. Amatör bir şekilde zaman zaman balık tutmaya gitmek gerçekten tüm dünyanın sıkıntılarından uzaklaşıp doğayla bir arada zaman geçirmek için çok iyi bir fırsat olabilir.

Ahşap, Seramik ve Heykel İşleri

El becerilerine güvenenler ve bu işe yatkın olanlar için, ahşap işleri ile uğraşmak, seramik ve heykel yapmak son derece keyifli anlar yaşatabilir. Bu konuda yine belediyelerin ve halk eğitim merkezlerinin çok programlı ve kapsamlı çalışmaları bulunmaktadır. Bu kurslara katılarak hem yeni bir sosyal çevre edinebilir hem de yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

Hobi onerileri ahsap boyama

Hayvan Bakıcılığı

Apartman dairesinde yaşayanlar, öğrenciler ve çalışanlar için bu işi sürekli yapmak hem zahmetli hem de ayrıca fazladan sorumluluk gerektiren işlerdendir. Ama yaz aylarında hayvan barınaklarından geçici süre ile alabileceğiniz bir hayvana ev sahipliği yapabilir veya oraya giderek bakımı ile ilgilenebilirsiniz. Keyifli zaman geçirmek ve gerçek bir dost kazanmak için yaz ayları en uygun zamanlardır.

Hobi onerileri hayvan bakiciligi

Bahçe imkanı olanlar için yine kümes hayvancılığı yapmak son derece keyifli bir alternatif olabilir. Kendi yetiştirdiğiniz tavukların yumurtaları ile doğal hayata da bir merhaba da diyebilirsiniz.

Fotoğrafçılık

Hobi deyince ilk akla gelen aktivitelerden birisi de fotoğraf çekmektir. Amatör veya profesyonel bir fotoğraf makinesi edinerek fotoğraf atölyelerinin veya belediyelerin kurslarına katılarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Son zamanların popüler zevki dış mekân çekimleri, nişan, düğün fotoğrafçılığı vs. yaparak para da kazanabilirsiniz. Ayrıca fotoğraf kulüplerinin kültür turlarına katılarak hem eğitici hem eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Hobi onerileri fotografcılık

Kışlık Hazırlık Yapmak

Mutfak işlerinden keyif alanlar için, her şeyin bol bol bulunduğu yaz mevsiminde kış hazırlığı yapmak, hem aile bütçesine katkıda bulunmak hem de zamanı değerlendirmek açısından iyi bir uğraşı olacaktır.

Güneşi, sebzesi ve meyvesi bol olan bu günlerde kurutmalar, salçalar, reçel ve marmelatlar yapılabilir. Konserveler kaynatılabilir. Tarhanalar, turşular yapılabilir. Derin donduruculara sebze ve meyveler konulabilir.

Hobi onerileri kis hazirliklari

Doğa Yürüyüşleri

Doğa yürüyüşleri için şüphesiz en iyi zaman yaz aylarıdır. Sabah gün doğmadan çıkılabilecek veya geceden kamp yapılarak planlanabilecek doğa yürüyüşleri arkadaş gruplarınız ile birlikte eşsiz zamanlar geçirebilmek için çok iyi bir fırsattır. Dağ tırmanışları, bisiklet turları, doğa yürüyüşleri sağlığınız için de son derece faydalı olacaktır.

Hobi onerileri doga yuruyusu

Ayrıca bir ağaç altında uzun zamandır okumak için vakit bulamadığınız bir kitabı okuyabilir, zaman bulamadığınız için katılamadığınız dil kursuna gidebilir veya uzun zamandır görüşemediğiniz ve çok özlediğiniz bir aile büyüğünüzü birkaç günlüğüne ziyaret edebilirsiniz.

 

Edineceğiniz hobiler ile kaliteli zaman geçirebilir ve kendinizi farklı konularda geliştirebilirsiniz!

 

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

2 Comments

  1. servis

    belediyenin ücretsiz kurslarında bir çok konu öğrenmek mümkün. aynı şeylerden hoşlanan arkadaş edinmesi ise işin bonusu oluyor.

    Yanıtla
  2. tolga

    sıcak yaz aylarında hobi olarak avcılık bence çok iyi oluyor. stres sıfır felan tam bir egzotik ortam oluşuyor.

    Yanıtla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir