Select Page

Vizyondakiler Bu Hafta(9 Haziran 2017)

Vizyondakiler Bu Hafta(9 Haziran 2017)

9 Haziran Cuma günü vizyona tam dokuz yeni film birden giriyor. Bu haftanın filmlerinin üçü ABD, dördü Türk, biri de Alman yapımı. Ayrıca bu haftanın vizyondakilerinde çocukları çok sevindirecek bir de animasyon film bulunuyor.

Mumya

Yönetmenliğini Alex Kurzman’ın üslendiği ABD yapımı fantastik film, macera ve korku ögeleri de içeriyor. Başrol oyuncuları Tom Cruise, Sofia Boutella ve Anabella Wallis.

Mumya serisinin ilk filmi 1932 yılında çekilmiştir. Uzun bir aradan sonra 1999 yılında bu kez Stephen Sommers’ın yönetmenliğinde yeniden izleyiciyle buluşmuştu. Daha sonra 2013 yılında Universal Stüdyolarında orijinal ‘The Mummy’i bir yeniden çevrimle tekrar izleyicisi ile buluşturulmuştu.

Yeni Mumya Filminin konusu ise şöyle gelişiyor;
Askeri bir operasyon sonucu çölde yüzyıllar boyunca gizli kalmış antik bir mezar keşfedilmiş olur. Bu antik mezarda zamansız bir şekilde hayatı elinden alınan bir kraliçe yatmaktadır. Mezarın açılmasıyla antik kraliçenin ruhu da uyanmış olur. Yüzyıllar boyunca içinde biriktirdiği öfkesiyle bu güne uyanan kraliçe insanlığa boyun eğdirmeye ve kendisine yapılanların intikamını almaya kararlıdır.

Kedi

Yönetmenliğini Ceyda Torun’un üslendiği belgesel türdeki Türk yapımı filmde tek oyuncu Bülent Üstün’dür.

Belgeselde, İstanbul sokaklarının asıl sakinleri olan kediler konu edilmiştir. Amaç bu küçük dostlarımızın yaşadığı sıkıntılara tercüman olabilmektir. Belgeselin en güzel yanlarından birisi de İstanbul’un en işlek yerlerinde doğal görüntülerin çekilebilmiş olmasıdır.

Salur Kazan: Zoraki Kahraman

Bu hafta vizyona girecek filmlerden birisi de yönetmenliğini Burak Aksak’ın üslendiği komedi macera türündeki Türk yapımı film Salur Kazan: Zoraki Kahraman’dır. Başrollerde Cengiz Bozkurt, Devrim Yakut, Necip Memili, Arzu Oruç, Zafer Algöz, Onur Atilla, Eda Ece gibi tanıdık ve sevilen isimler yer alıyor.

Filmde;

Hepimizin çocukluğumuzdan aşina olduğu Dede Korkut masalları mizahi ve modern bir dille yeniden karşımıza çıkıyor. Filmin kahramanı Salur, masalların kötü adamları tarafından esir alınan sevdiklerini  kurtarabilmek için iş başındadır. Acaba bu mücadelesinde ona destek olmaya çalışan oba halkıyla birlik olup kötü adamları alt edebilecekler mi? Filmin başından sonuna kadar heyecan ve kahkahanın bitmediği bu masalsı maceraya ortak olmaya ne dersiniz.

Çünkü Onu Çok Sevdim

Bu hafta vizyona girecek olan Türk filmlerinden bir diğeri de ‘Çünkü Onu Çok Sevdim’. Yönetmen koltuğunda Erdoğan Koç’un oturduğu film, romantik bir dram filmidir. Başrollerinde Emre Kanat, Aysu Alev Aygün ve Ümit Sağlam yer aldığı filmin konusu ise şöyle gelişmektedir;

Emre kendisini karakalem çizimlere adamış ve en büyük hayali İtalya’da resim eğitimi alıp kendini geliştirmek olan bir gençtir. Arkadaş grubuyla birlikte gönüllü olarak katıldıkları bir etkinlikte Sema ile karşılaşan Emre bütün hayallerini bir kenara bırakarak hayatını yeni baştan planlamaya karar verir. Sema’yı tanımış olan Emre içinde gizli kalan bazı duygular ile yüzleşir ve ondan ayrı kalmanın imkânsızlığını keşfeder. Emre bir yandan kendi yaşamını yola koymanın mücadelesini verirken, diğer yandan da artık ayrı kalamayacağını düşündüğü kadını kaybetmemek için uğraş vermektedir.

11

Haftanın vizyona girecek olan son Türk filmi ise 11’dir. Aksiyon ve gerilim türünde olan filmin yönetmen koltuğunda Canan Varol oturmaktadır. Başrollerini Zeynep Gülay, Anıl Can Yılar, Osman Cavcı ve Suat İnal paylaşmaktadır.

Filmin konusuna gelince;

Nişanlısının ölümünden kendisini sorumlu tutan Zeynep Psikolojik sorunlar yaşayan bir üniversite öğrencisidir. Zaman zaman kendisini dışarıdan izlediği zannına(otoskopi) kapılan Zeynep psikolog eşliğinde ilaç tedavisi de görmektedir. Onun bu durumu sevgilisi Barış’ı ve en yakın arkadaşı İlke’yi de olumsuz yönde etkilemekte ve hayatları karmaşa içerisinde devam etmektedir. Rahatsızlığının atak yaptığı bir günde Zeynep artık ilaç tedavisi almak istemediğini ve hiçbir şekilde tedaviye devam etmek istemediğini söyleyerek kendisini takip ettiğini düşünen diğer kendisiyle birlikte yaşamaya alışmaya karar verir.

 

Prenses ve Kurbağa: Ajanlar İş Başında

Bu haftanın tek animasyon filmi olan Prens Kurbağa: Ajanlar İş Başında filmi ABD, Hindistan ve Güney Kore ortak yapımı. Yönetmenliğini Richard Rich ve Brian Nissen birlikte yapmışlardır.

Muhteşem krallığa gelen ziyaretçiler tehlikeli bir görevi yerine getirmek üzere gelmiş kötü insanlardır. Prenses, kurbağa ve diğer olağan üstü yeteneklere sahip hayvan arkadaşlarıyla birlikte yeni bir maceranın ortasında kendilerini bulurlar. Bu macerada başlarına gelmeyen kalmayan kafadarlar bakalım filmin sonunda prenses tarafından öpülen kurbağanın bir prense dönüşmesi ile sonuçlanabilecek mi?

 

Bir Nefes

Almanya ve Yunanistan ortak yapımı olan dram türü filmde yönetmenliği Alman yönetmen Cristian Zübert üslenmiştir.

Filmde;

Elena, kendi memleketinde iş bulamadığı için erkek arkadaşının tüm karşı çıkmalarına rağmen Almanya’ya gelen iyi eğitimli genç bir kadındır. Ama işler hiçte onun planladığı gibi gitmez. Elena, hem kendine uygun bir iş bulamamış hem de bu sırada hamile olduğunu öğrenmiştir. Tessa da 30’lu yaşlarında başarılı bir anne, iyi bir eş ve iş kadınıdır. Bebeğine bakıcı aradığı esnada yolları Elena ile kesişir. Farklı ülkelerden, geçmişlerden ve deneyimlerden gelen bu iki kadının, çalışıp mutlu olmak gibi ortak bir hayalleri vardır.  Fakat Tessa’nın hayatı Elena’nın beklenmedik bir anda, Tessa’nın bebeği ile birlikte ortadan kaybolmasıyla tepetaklak olur.

 

Vampir Cehennemi: İstila

Korku ve aksiyon türündeki ABD yapımı filmin yönetmen koltuğunda Robert Olsen ve Dan Berk birlikte oturmaktadırlar. Oyuncu kadrosunda ise Nick Damici ve Connor Paolo başrolleri paylaşmaktadır.

Filmde, Yeni Cennet adlı kurtarılmış bölgedeki evi ve ailesi vampirler tarafından yok edilen Martin’in intikamını alabilmek için giriştiği amansız mücadele konu edilmektedir. Tek başına yola çıktığı bu savaşta kazanabilmesinin tek yolu eski akıl hocası ve iyi bir vampir avcısı olan Mister’e ulaşabilmektir. Bu uğurda hiçbir şeyden çekinmeyen Martin, salgın bir hastalık dolayısı ile giderek çürümekte olan Amerika’nın en tehlikeli bölgelerinde bir maceraya atılır.

Dokuzuncu Hayat

ABD, İngiltere ve Kanada ortak yapımı film haftanın en sıra dışı filmi olmaya aday görünüyor. Yönetmenliğini Alexandre Aja’nın üslendiği filmin, başrol oyuncuları Jamie Dornan, Sarah Gadon ve Aaron Paul’dür.

Filmin konusuna gelince; Louis Drax son sekiz yılda sekiz ölümcül kaza yapmış ve enteresan bir şekilde hepsinden sağ olarak kurtulmuş bir çocuktur. Her birisi de ayrı ayrı ölümcül olan bu kazaların kiminde ezilmiş, kiminde zehirlenmiş, kiminde elektrik akımına kapılmış, donmuş, kırılmış ve boğulmuştur. Ancak gizemli bir şekilde hepsinden de sağ salim kurtulmayı başarmıştır. Ne ailesi ne de psikiyatristi, Louis’nin bu gizemini çözmeyi başaramamıştır.

Louis’in yaşadığı en büyük kaza ise dokuzuncu doğum gününde ailesi ile birlikteyken gerçekleşir. Büyük bir uçurumdan, buz gibi soğuk suyun içine düşen Louis, bu kazadan sonra hastaneye ulaşamadan ölür. Bu onun son kazası gibi görünmekle birlikte, morgda geçirdiği iki saatin ardından, Louis açıklanamayan bir şekilde hareket etmeye başlar. Ünlü bir çocuk nöroloğu olan Dr. Allan Pascal, Louis’nin gizemini çözmeye kararlıdır. Ancak Dr. Pascal’ın Luis’in annesine karşı artan ilgisi olayları çok daha karışık bir hale getirmektedir. Ayrıca bu sırada esrarengiz bir şekilde ortadan kaybolan Luis’in babası, herkes için potansiyel bir tehlike oluşturmaya başlamıştır.

 

 

 

 

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir