Select Page

Türkiye’de Kışın Tatil Yapılacak Yerler – 1

Türkiye’de Kışın Tatil Yapılacak Yerler – 1

Güzel yurdum 4 mevsimin yaşandığı eşsiz doğası ve iklimi ile kışın tatil yapılacak yerler konusunda da zengin seçeneklere sahip. Tatil beklentisi deniz, kum anlayışının dışında olan, kış tatili de yapılır diyen, sessizlik ve dinlenme odaklı huzur tatili arayanlar için de eşsiz fırsatlar var. Ayrıca kış turizmi ülkemizde bolca bulunan başı duman pare pare dağları ile adrenalini doruklarda yaşamak isteyenlere de birçok fırsatlar sunuyor.

Yurdumuzda birçok seyahat acentesi kış aylarında da unutulmayacak güzellikte tatil yapma ve dinlenme fırsatları yaratabilecek kış turları düzenliyor.

Türkiye’de Kışın Tatil Yapılacak Yerler Nereler?

Kışın Tatil Yapılacak Yerler

Kapadokya’da Kışın Ne Yapılır?

Kapadokya her mevsimi ayrı güzel bir masallar diyarı Anadolu’nun göbeğinde. Kışın tatil yapılacak yerler arasında en gözde yer farklı doğası ile Kapadokyadır. Eğer kışın Kapadokya’ya gitmediyseniz, çok şey kaçırmışsınız demektir. Kar altında peribacaları gelinlik giyinmiş peri kızları gibi, karın vadiye yayılmış bembeyaz çarşafı üzerinde sessizce sizi bekler. Karasal iklimin bütün özelliklerini taşıyan Kapadokya rutubetsiz havası ile sıfırın altındaki derecelerde bile sizi fazla üşütmez. Kalın çoraplar, kazak ve montunuzla masallar diyarında unutulmayacak bir tatil yapabilirsiniz. Kapadokya’da kış turizmi Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında oldukça rağbet görüyor.

kisin tatil yapilacak yerler kapadokya

Kışın Kapadokya’da Neler Yapılır?

Kapadokya’da Kışın Balon Turu Yapılır

Balon turları Kapadokya’da 4 mevsim devam ediyor. Yaz ya da bahar aylarında balon turu yaptım diye düşünüyorsanız kışını da mutlaka görmelisiniz. Çünkü kar altında Kapadokya bir başka kimliğe bürünüyor, adeta büyülüyor. Kar kışta balon turu olur mu diye asla düşünmeyin, soğuk gözünüzü korkutmasın zira balonun sıcak hava ile çalışan mekanizması size sıcacık bir gezi yapma fırsatı vadediyor.

kıisin tatil yapilacak yeler

Kapadokya’da Kışın Atla Gezi Yapılır

Adı üstünde Kapadokya ‘güzel atlar ülkesi’. Tarihi İpekyolu rotasını izleyerek Devrent vadisi, Paşabağı ve Çavuşin başta olmak üzere Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu filminde olduğu gibi siz de bembeyaz karlar üzerine nal izleri bırakabilirsiniz.

Kapadokya’da Kışın Jeep Safari Yapılır

Kapadokya’nın eşsiz güzellikteki vadilerini, kiliselerini, taş evlerini ve peri bacalarını 5 kişilik jeepler ile bir safari havasında gezebilirsiniz.

Kapadokya’da Kışın Eşsiz Lezzetlerde Şarap Yudumlanır

Kapadokya’nın şömineler ile ısıtılan meşhur taş evlerinden birinde, zengin mutfağından lezzetlere eşlik edecek dünya çapında ödüllü şaraplarını yudumlamak … Emin olun kışın kar manzarası eşliğinde çok daha fantastik.

Kapadokya’da Yeme İçme Ve Eğlence

Kapadokya bölgesi eğlence anlamında da sizlere farklı deneyimler sunar. Devasa mağaraların içlerine yapılmış eğlence mekânları emin olun sizi sizden alacak ve dışarısı ne kadar soğuk olursa olsun mekân ortamı ile içinizi ısıtacak. Eğlence mekânlarında çok değişik konseptlerde yöresel danslar sunuluyor. Kapadokya’ya gidip de testi kebabı ya da çömlekte kuru fasulye yemeden olmaz.

Gecenin sonunda kar manzarası eşliğinde bol tarçınlı bir salep içmeyi de sakın unutmayın.

 

Yedigöller’de Kışın Ne Yapılır?

Kışın Tatil Ypılacak Yerler arasında Yedigöller Milli Parkı da ayrı bir yere sahiptir. Yedigöller Batı Karadeniz’de Bolu il sınırları içerisinde yer alan adından da anlaşılacağı üzere yedi tane eşsiz güzellikte gölün bir arada bulunduğu muhteşem bir doğa parçasıdır. 1965 yılından bu yana Milli Park statüsünde bulunan alan 2000 hektarın üzerindedir.

kisin tatil yapilacak yerler yedigoller

Yedigöller’de Kışın Fotoğraf Çekilir

Ormanları, dağları ve gölleri ile her mevsim ayrı güzel olan Yedigöller bölgesi kışın fotoğraf çekmek isteyenler için eşsiz manzaralar sunar. Eğer amacınız kafanızı ve ruhunuzu dinlendirmek ise Yedigöller’in size sunacağı kış turizmi fırsatlarını kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Sazlıgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Büyükgöl, Deringöl ve Seringöl manzarası ve birbirinden farklı güzellikleri ile size doyasıya an be an değişen pozlar verecektir. Kapankaya Tepesi manzara seyir bölümünden kuşbakışı Yedigöller’in muhteşem manzarasına ve eşsiz bir peyzaj güzelliğine şahit olabilirsiniz. Yüzde yüz doğal olan ormanlarında birbirinden farklı birçok hayvan ve yüzün üzerinde kuş türünü bir arada görme olanağını yakalayabilirsiniz.

Ayrıca Düzce’nin Yığılca ilçesi sınırları içerisinde kalan bir doğa harikası da Saklıkent Şelalesi’dir. Yedigöller güzergahı üzerinde bulunan Saklıkent Şelalesi fotoğraf çekme meraklılarına harika bir alternatif sunarken adrenalin tutkunları için de trekking yapılabilme imkanına sahiptir. Bölgede yer alan çok nezih alabalık tesisleri ve kamp alanları da ilginizi çekebilir.

Yedigöller’de Kışın Doğa Yürüyüşleri Yapılır

Yedigöller bölgesinin arazisi oldukça engebelidir. Göllerin bir kısmı diğerlerinden yüz metre yükseklikte yer alan ayrı bir platoda yer alır. Adeta orman denizi görüntüsündeki arazide en çok kayın ağacı, onun dışında meşe, ıhlamur, gürgen, karaağaç ve birçok türde çam ağacı bulunur. Türkiye’nin en zengin ve doğal ormanlarında oksijeni bol ve temiz havada ruhunuzu ve bedeninizi arındıracak, saatler süren doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Yedigöller’de Kışın Olta Balıkçılığı Yapılır

Tam anlamı ile bir doğa cenneti olan Yedigöller Milli Parkında sportif amaçlı olta balıkçılığı yapılabilmektedir. Büyükgöl ve Deringöl bu amaca en uygun göllerdir ve bu göllerde bol miktarda Gölalası ve Gökkuşağı alabalığı bulunur.

Yedigöller’de mutfak Alabalık üzerine kuruludur. Türkiye’nin ilk Alabalık Üretim Tesisleri burada kurulmuştur. Oldukça lezzetli Alabalıkların üretildiği çiftliklerden ister satın alarak kendi mangal keyfinizi yapabilirsiniz, ister restoranlarında oturarak hem manzaranın hem balığın keyfini çıkarabilirsiniz, dilerseniz de ücretini ödeyerek oltanız ile kendi balığınızı kendiniz tutabilirsiniz…

Abant’ta Kışın Ne Yapılır?

Kışın Tatil Yapılacak Yerler söz konusu olunca Abant’ın yeri çok ayrıdır.

Kar en çok Abant’a mı yakışıyor yoksa ben mi yakıştırıyorum bilmiyorum ama Kış Tatili denince aklıma nedense hep Abant Gölü geliyor.

İstanbul ve Ankara arasında her iki büyük şehre de yakın mesafede bulunan bu cennet köşe kışın günübirlik de olsa kısa huzur kaçamakları için en ideal adreslerden birisi. Birkaç gün konaklamak isteyenler için bölgede 3 tane 5 yıldızlı otel bulunuyor.

Abant Gölü bir heyelan set gölüdür. 125 hektarın üzerinde bir büyüklüğe sahip olan göl denizden yaklaşık 1325 metre yükseklikte bulunmaktadır. Özellikle kar ve yeraltı suları ile beslenen gölün en derin noktası 18 metreyi bulmaktadır. Kışın göl yüzeyinde tutan buzun kalınlığı yer yer 1 metrenin üzerine çıkmaktadır.

kisin tatil yapilacak yerler abant

Milli Park statüsünde bulunan Abant bölgesinin 1150 hektarlık bölümü 1988 yılında ‘Tabiat Parkı’ olarak koruma altına alınmış. Milli Park gözünüzü bütün renklere doyuracak zenginlikte bir bitki örtüsüne sahip.

Abant’ta Kışın Doğa Yürüyüşleri Yapılır

Karda zordur yürümek ama Abant’ta çok güzeldir… Kışın Tatil Yapılacak Yerler değerlendirilirken insanlar daha çok kafa dinlemeyi, şehrin rutin koşturmalarından uzaklaşıp kendisi ile baş başa kalmayı hedefliyor sanki daha çok. Abant bu anlamda gerçekten de içsel yolculuğunuzda da size en iyi rotalardan birisi olacaktır.

Çam ormanlarının ortasında yer alan Abant gölünün yaklaşık 7,5 km uzunluğunda bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Gölü yukardan gören tepelere çıkıp, ayaklarınızın altında kalan çam ormanları içerisindeki panoramik göl manzarası muhteşem. Abant Gölü’nün en yüksek noktası olan Keltepe 1300 metre yükseklikte bulunuyor. Yukarıdan bakıldığında bir sis ve bulut yumağı ortasında kalan Abant gerçekten tüm zahmete rağmen buradan görülmeye değer. Muhteşem bir manzara eşliğinde gölün üzerindeki tahta köprüden geçmeyi de unutmayın.

Dilerseniz araçla Mudurnu yönüne doğru ilerleyerek gölü yukarıdan gören yaylalardan da yürüyüşü başlatabilirsiniz. Bu rotada mangal keyfi de yapılabilmektedir. Abant’ın mangalda sucuğunu denemenizi özellikle tavsiye ederim. Yürüyüşe alternatif olarak at ve fayton turları ve kızak da tercih edilebilir.

Abant’ta Kışın Foto-Safari Yapılabilir

Kar Abant’a çok yakışıyor. Yazı ayrı güzel olan Abant’ın kışı gerçekten de kartpostallık manzaralar sunar. Kar altında eşsiz ışık oyunlarının fon olacağı fotoğrafların yanı sıra yüzde yüz doğal ormanlarında bulunan onlarca çeşit ağaçları, çok farklı bitki örtüsü ve çevrede yaşayan tavşan, keklik, yaban güvercini gibi hayvanlar, Abant gezisinde fotoğrafını çekmeye doyamayacağınız güzelliklerden. Ayrıca Abant semalarında ve göl üzerinde birçok su kuşu türü de görebilirsiniz; yaban kazları, yaban ördekleri, balıkçıl, sakarmeke, karabatak, turna bunlardan sadece bazıları.  Daha yükseklerde şahin, doğan, atmaca orman içlerinde ise baykuşa rastlayabilirsiniz.

Göl kenarı ve içi çeşitli su bitkileriyle ve nilüferlerle doludur. Abant Gölü’nü özel kılan başlıca güzelliklerden biri sarı ve beyaz renkli nilüferlerdir. Abant, özel bitki örtüsü nedeniyle “Milli Park” statüsünde bulunmaktadır. Sıra dışı bu çiçek ve bitki örtüsü de fotoğraflanmaya değer muhteşemliktedir.

Abant’tan Organik Ürün Alış-Verişi Yapılabilir

Çevre köylerden gelen köylüler milli park girişinin hemen sağ tarafındaki küçük barakalarda birçok çeşitlilikte doğal ürünler satmaktadır. Buradan bal, peynir, erik kurusu, fasulye, kuşburnu, ıhlamur, kekik vs. satın alabilirsiniz.

Abant’ta Olta Balıkçılığı Yapılabilir

Abant gölüne özel bir alabalık türü endemik özelliği ile literatüre girmiştir. Abant alabalığının literatürdeki ismini meraklıları için söyleyelim: ‘salmo trutta fario varyette abanticus’.  Balık meraklıları yılın belirli zamanlarında, ücret karşılığında bu balığı avlayabilme imkânına sahip olabilirler.

Kar yağınca her yerde neden sessizlik hâkim olur bilir misiniz? Çünkü kar sesi yutar. Günlük streslerden, gürültüden, kalabalıktan sıkıldıysanız, bir kar kaçamağı size huzurlu saatler armağan edebilir.

Abant’ta Kışın Yemek Yenir

‘Kışın yemek yemek için Abant’a mı gidilir?’ demeyin. Gidilir gerçekten de. Kış manzarası altında göl kenarlarında bulunan lokantaların panaromik manzarası karşısında Bolu’nun Mengenli ustalarının elinden çıkmış leziz yemekleri tatmanın keyfi her şeye değer.

Abant’ta Kışın Yayla Keyfi

Abant Gölü havzasında Sinekli, Sakarca, Eğreltilik, Eskioba, Kütüklü, Örencik, Sarıyer, Güney, Bulanık, Koyak, Delice, Çepni, Samat, Ferizli ve Mangırlar gibi pek çok yayla yer almaktadır. Yaylaların birçoğuna kışın araba çıkamıyor. Fakat Abant Gölü’nün girişinden Örencik Yaylası’na 20-25 dakikalık kar manzaralı keyifli bir yolculuk mümkün olabilir. Buraya kadar giderseniz bir bölümü karlar altında kalan yayla evlerinin fotoğraflarını çekmeyi de unutmayın emi.

Sapanca’da Kışın Ne Yapılır?

Kışın tatil yapılacak yerler her yeri birbirinden güzel yurdum için söz konusu olunca seçmek gerçekten çok zor. Sapanca da bu güzelliklerden bir diğeri tabii ki… Sapanca kısa kış tatili kaçamakları için tam bir huzur ve rahatlama adresi. Yazı ayrı güzel olan Sapanca’nın bir de kış halini görmenizi şiddetle tavsiye ederim. Şehir ve metropollerin keşmekeşinden bunalıp biraz olsun kafa dinlemek isteyenlere yeşil ormanları, masmavi gölü, taze balık lezzetleri, heyecanlı aktiviteleri ve SPA otelleri ile beklentilerinin üzerinde, doğa ile iç içe harika bir dinlenme fırsatı vadediyor.

kisin

Sapanca’da Kışın Kayak Yapılır

Kışın Tatil Yapılacak Yerler ele alınırken ismi karla birlikte anılan kayak sporuna değinmeden olmaz. Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden birisi olan Kartepe hemen Sapanca’nın yamacında yer alır. Sapanca’ya gittiğiniz zaman bir gününüzü rahatlıkla Kartepe’nin hemen hemen her tür kayakçıya uygun olan pistlerinde rahatlıkla kayak yapabilir, kızağa binebilirsiniz. Kartepe’de yer alan bol sayıdaki cafe ve restoranlarda eşsiz kar manzaraları eşliğinde yemeğinizi yiyip çay, kahve ve salebinizi yudumlayarak anınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Sapanca’da Kışın Piknik Ve Kahvaltı Yapılır

Sapanca’nın eşsiz doğasının tadını farklı yönleri ile de çıkarabilirsiniz. Örneğin Sapanca’yı çok farklı açılardan görerek, eşsiz dağ ve göl manzaraları eşliğinde piknik yapabilirsiniz. Bu anlamda Maşukiye, Kırkpınar, Kuzu, Yayla ve Kurtköy mesire alanları ve alabalık çiftlikleri ile gerçekten birer doğa harikası. Yörede yer alan Maşukiye özellikle göl kenarı serpme kahvaltı evleri ile göz dolduruyor. Kolay kolay bu sofraları terk edemeyeceksiniz yarı gününüz burada geçecek hazırlıklı olun. Kırkpınar Çerkez mutfağı ile tanınmış bir köydür, zaman bulursanız tatmanızı öneririm. Ayrıca Sapanca yamaçlarına özenle serpiştirilmiş Akçay, Hacımercan, Şükriye, İlmiye, Fevziye, Mahmudiye ve Yanıkköy gerçekten görülesi bir doğal güzelliğe sahip. Oralara kadar gitmişken köylerde yer alan fidanlık ve seralara da mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Sapanca yaylaları ile de meşhur bir bölgedir. Özellikle Katırgözü, Soğucak, Sultanpınar, Kırca, Hamzapınar, Güzlek yaylaları doğası ve manzarası ile eşsiz güzelliktedir.

Sapanca’da Kışın Kültür Turları Yapılır

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Sapanca M.Ö 1200’lü yıllardan itibaren bir yerleşim yeridir. Bu özelliği ile doğal güzelliklerinin yanı sıra kültür turizmi açısından da eşsiz bir yere sahiptir. Burada Bizans Dönemine ait lahitleri mutlaka görmelisiniz. Sapanca’ya kadar gitmişken mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılar arasında ilk sırada Mimar Sinan tarafından yapılan Vecihi Kapısı yer alır. Onun dışında Rahime Sultan, Rüstem Paşa, Hasan Fehmi Paşa Cedid Cami de bu güne kadar hassasiyetle korunmuş, görülmeye değer Osmanlı dönemi eserlerindendir.

Sapanca’da Paintball Oynanır ATV İle Doğa Turları Yapılır

Sapanca Paintball meraklılarının gözde mekânlarından birisidir. Paitball tutkunu da olsanız bunu ilk kez deneyecek de olsanız doğal bariyer ve setleri ile her halükarda büyük keyif garanti ediyor.

Diğer taraftan Sapanca’nın eşsiz güzelliklerine bir de adrenalin çılgınlığı katmak isterseniz ATV kiralayarak ister doğal parkurlarda Offroadlara katılabilirsiniz, dilerseniz de heyecanlı bir doğa turu gerçekleştirebilirsiniz.

Sapanca’da Bisiklet Turu Yapabilirsiniz

Sapanca Gölü çevresinde doğal yürüyüş ve bisiklet binme parkurları bulunuyor. Bir yanı göl diğer yanı ile orman ve dağ manzarasını doyasıya içinize çekerek bol bol ciğerlerinizde oksijen depolayıp manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Sapanca’da Balık Avına Çıkabilirsiniz

Sapanca’da yer alan Derbent deresi olta balıkçılığı açısından çok verimli bir yerdir. Kefal, sardalya, alabalık, levrek, kızılkanat ve turna balığı oldukça bol bulunur. Gün boyu kuş ve su sesleri eşliğinde balık tutmanın keyfini doyasıya yaşayabilirsiniz. Tabii ki tuttuğunuz balıklarla mangal keyfi yapabileceğiniz gibi göl çevresinde yer alan restoranlarda da çok lezzetli balık çeşitleri tadabilirsiniz. Oraya kadar gidip de balık yemeden olmaz.

Sapanca günübirlik geziler açısından olduğu kadar uzun süreli konaklamalara da imkân sağlayan tesislere sahip. Otellerin birçoğunda sauna, Fin hamamı, Türk hamamı ve SPA merkezleri de yer alıyor. Ayrıca her bütçeye uygun oldukça geniş yelpazede otel seçenekleri var.

Türkiye’de Kışın Tatil Yapılacak Yerler konulu makalemizin devamında Kızılcahamam, Ayder Yaylası, Sümela Manastırı ve Uzungöl öneri ve tanıtımlarımız da yer alacak.

Kışın Tatil Yapılacak Yerler konusunda Termal Tatil Mekanlarını ve Kayak Turizmi Konularını da ayrıca ele alacağız.

Bizi izlemeye devam edin …

Herkese huzur ve keyif dolu tatiller dileriz!

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir