Select Page

Tarihe Adını Kazıyanlar Tomris Hatun Kimdir?

Tarihe Adını Kazıyanlar Tomris Hatun Kimdir?

Tomris Hatun, M.Ö 7. yüzyılda yaşadığı düşünülen Saka-İskit Türklerinin ilk kadın hükümdarı, ayrıca tarihteki ilk kadın hakan-hükümdardır. Aynı zamanda da Ulu Kağan Alper Tunga’nın yeğenidir.

Tomris Hatun zekası ve yaptıkları ile bizlere ‘tam da Alper Tunga’nın yeğeni’ dedirtecek ölçüde işler başarmıştır. Karakter olarak birbirine çok benzeyen bu iki büyük lider her bakımdan Türk tarihi için bir mihenk taşı olmuşlardır. O ordusuna Başkumandanlık edebilecek bilgi, beceri ve askeri zekâya sahip bir liderdi. O günün koşullarında savaşlarda saldırıya yönelik bir strateji uygulanmasına rağmen, o ordusunu savunma taktikleri ile eğitiyordu. Günümüzde gerilla taktiği olarak adlandırılan bu sistemi kullanan Tomris Hatun kendisinden nitelik ve sayıca üstün düşman ordularına bu şekilde ağır kayıplar verdirebiliyordu. Bu da onun yaşadığı dönemin ne kadar ilerisinde bir görüşe sahip olduğunu anlamak bakımından son derece önemli bir göstergedir.

Tomris Hatun 1

 

Tomris Hatun Ve Kiros’un Savaşı

Persler ve Sakalar arasında uzun zamandır süre giden savaş halen devam etmekteydi ve savaşın üstün tarafı Persler olarak görülmekteydi.

Tomris Hatun 2

Dönemin Pers hükümdarı kana susamış Kiros idi. Türk topraklarına sürekli olarak düzenlediği akınlardan hep eli boş dönüyor ve bu da onu her defasında daha da fazla hırslandırıyordu. Tomris Hatun’un uyguladığı savunma stratejisi gereği; vuruyor düşmanın dikkatini dağıtıyor ve geri çekiliyordu.  Bunu sürekli tekrarlayarak Pers ordusunu gittikçe bitkin düşüyor ve moral kaybetmelerine sebep oluyordu.  Pers kralı Kiros ordusunu yeniden toparlamak için ülkesine geri dönme kararı almış, ardından da Tomris Hatun’a eğer onunla evlenirse Sakalarla uğraşmayacağı haberini göndermişti. Bunun bir hile olduğunu bilen Tomris Hatun, Kiros’un bu teklifini geri çevirmişti. Reddedilen Kiros ise daha da hiddetlenmiş, büyük bir ordu kurarak,  son bir sefer düzenleyip Saka topraklarını ele geçirmeyi planlamıştı. Savaş yeniden alevlenmiş, Tomris Hatun’da vur kaç sistemi ile topraklarını savunmaya devam etmekteydi. Fakat Tomris Hatun’un kafasında başka bir plan daha vardı. Türk atlılarına rahat manevra yapabilecekleri uygun bir savaş alanı bulup Persleri hiç beklemedikleri bir biçimde yerle bir etmek.

Tomris Hatun 3

Ve Savaş Başlar

Tomris Hatun istediği gibi bir alan bulmuş ve oraya Pers ordusunu çekmeyi başarmıştır. Aralarında birkaç km. kalan ordular günün batması ile dinlenmeye çekilmiştir. Kiros ise yine bir hilenin peşindedir. Sakalara yakın bir çadır kurduracak içine kadınları ve şarapları koyacak ve bu şekilde Sakaları tuzağa çekecekti. Çadırı kurdurmuş ve beklediğini de almıştı.  Tomris Hatun’un oğlu yanına birkaç adamını alarak çadırı basmış, içeride bulunan birkaç Persi öldürüp şaraba ve eğlenceye dalmıştı.  Tam da bu sırada Kiros’un planladığı gibi suikastçılar içeriye girip onu ve adamlarını öldürmüşlerdi.  Zaten amcası olan Alper Tunganın Acemler tarafından haince zehirlenerek öldürülmüş olması, ardından da oğlunu böyle bir suikasle kaybetmesi elbeteki Tomris Hatun’u çok üzer ancak savaşmaktan asla vazgeçmez. Onun vatan sevgisi ve askeri kişiliği oturup ağlamak için ona şans vermemektedir.

Hain Kiros’a; “Seni susadığın kanlara doyuracağım Kiros.”diye bir haber gönderir.  Ertesi gün iki ordu amansız bir savaşa tutuşur. Tomris Hatun’un seçtiği ova, Türk atlıları için çok büyük bir avantaj sağlamaktaydı.  Az sayıda olmalarına rağmen düz bir ova da savaş verildiği için Türk atlıları üstün durumdaydı.  Savaş sonunda Sakalar galip gelmişlerdi.  Tomris Hatun hem Ulu kağan Alper Tunga’ya yaraşır bir yeğen olduğunu göstermiş hem de sözünü tutmuştu. Kirosu öldürdükten sonra kafasını keserek şarap dolu bir fıçıya atarak; “oğlumu öldürdüğünde bu kan rengi içkinle hileni yapmıştın, sırada o susadığın kanı içmek var” diyerek verdiği sözü yerine getirmiştir.

Tomris Hatun 4

Bunca olayı anlatmamın nedeni, ‘Türk Kadını’nın, emrindeki ordulara Başkomutanlık yapabilecek, dev orduları yenebilecek akıl, bilgi ve beceriye sahip olduğunu ve verdiği sözleri tutmak uğruna en büyük acıları göğüsleyebilecek karakterde olduklarını, yaşamış tarihteki ilk Türk kadın hükümdar olan Tomris Hatun üzerinden göstermektir.

Diğer ‘Tarihe Adını Kazıyanlar’ makalelerimize göz atmak isterseniz;

Babil Kralı Hammurabi

Lagaş Kralı Urukagina

Linklerimize de tıklayabilirsiniz!

Bilgi, paylaşıldıkça artar!

Sizden gelenler: Ulaş Koçak

 

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

1 Comment

  1. fatih

    tomris hatun tanıtılmalı ve Türklerin kadına bakışı öncelikle Türklere gösterilmeli güzel bir konu teşekkürler..

    Yanıtla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir