19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

102 yıl önce bugün, yani 19 Mayıs 1919 günü Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a çıktı. Ve o gün vatan kurtuluşunun meşalesi tutuşturuldu. O meşalenin aydınlattığı yol bir milletin kurtuluşa bir vatanın bağımsızlığa giden yoluydu.

Bu gün bir liderin doğum günü ve bir halkın küllerinden yeniden doğduğu günün adıdır.

Tarihler 15 Mayıs 1919’u gösterdiğinde, Mustafa Kemal’in öncülüğünde Çanakkale Cephesi’nde kazanılan zaferler ile büyük bir destan yazılsa da Osmanlı Devleti yanında yer aldığı Almanya’nın yenilgileri ile 1. Dünya Savaşı’ndan hükmen yenik çıkmıştı.  Anadolu, itilaf devletleri tarafından işgal edilmiş, halk ne yapacağını bilmez halde kurduğu küçük gruplarla düşmana karşı direnmeye çalışmaktaydı.

Anadolu topraklarında halk çaresizlik içinde kan ağlarken,  İngiliz işgali altındaki İstanbul’da milletin kaderini ve tarihin akışını değiştirecek bir karar alındı. Samsun’da Rum azınlıklar ile halk arasında başlayan isyanların büyümeden engellenmesi gerekmekteydi ve Mustafa Kemal, 9. Ordu Müfettişi olarak Samsun’a gidip bu isyanları bastırmakla görevlendirildi. Hiç vakit kaybetmeden başlayan yolculuk hazırlıkları ile birlikte 16 Mayıs sabahı Bandırma Vapuru’yla yolculuk başladı. Yolculuk öncesi İngilizler tarafından aranan vapura Mustafa Kemal,  Kız Kulesi açıklarında bindi.

O gün aklından geçenleri ve hedeflerini Mustafa Kemal, Nutuk’ta şu sözler ile anlatır:

 “Osmanlı ülkeleri bütün bütüne parçalanmıştı. Ortada bir avuç Türkün barındığı bir ata yurdu kalmıştı. Baylar, bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak. İşte, daha İstanbul’dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulamaya başladığımız karar, bu karar olmuştur.”

İşte o yolda ilk adım 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkışla atılmış oldu. Samsun, aynı zamanda yeniden doğuşun da adı oldu. Kurtuluş mücadelesinin ilk kıvılcımı orada yandı ve o kıvılcım, bağımsızlığa, çağdaşlaşma ve demokratikleşmeye giden yolu aydınlattı. Mustafa Kemal Atatürk, ulusal direniş örgütlerini birleştirildi, halkı örgütledi ve Anadolu’da kurtuluş mücadelesini başlattı. Ardından Amasya Genelgesi yayınlandı, Erzurum ve Sivas Kongreleri toplandı, kurtuluş mücadelesinde izlenecek yol belirlendi, halkın ileri gelenlerinden ve kanaat önderlerinden alınan destekle tüm Anadolu halkının gücü bir araya toparlanmış ve milli bir mücadele başlamış oldu. Bu emperyalizme boyun eğmeyen, özgürlük ve bağımsızlığını her şeyin üstünde tutan bir milletin yazdığı, dünyada emsali görülmemiş bir destandır. Milli birlik ve bütünlük içerisinde tüm düşmanların yurdumuzdan kovulması ve Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle birlikte bu kurtuluş mücadelesi, tarihteki hak ettiği yere adını altın harflerle yazdırmış ve bütün mazlum milletlere örnek olmuştur.

Türk Milleti için bir dönüm noktası ve kurtuluşun başlangıcı olan bu günde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bu tarihe verdiği önemi “19 Mayıs benim doğum günümdür” diyerek ifade etmiştir. Bir milleti bağımsızlığa kavuşturan mücadelenin başladığı 19 Mayıs günü, bayram olarak ilan edilmiştir. Atatürk’ün Türk Gençliği’ne armağan ettiği bu bayramın kutlamaları, ilk kez 1938 yılında İstanbul’da “Atatürk’ü Anma” günü olarak yapılmıştır. Ancak Atatürk bu kutlamalara sadece bir kez katılabilmiştir.

O gün Atatürk, ‘doğum günüm’ dediği 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere şöyle seslendi: “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Hesaplarımız