Select Page

Takıntılardan Kurtulma Yöntemleri

Takıntılardan Kurtulma Yöntemleri

Takıntılar kimileri için yaşam kalitesini bozacak derecede önemli bir sorundur. Bu nedenle günümüzde takıntılardan kurtulma yöntemleri, bu konu ile baş edebilme noktasında uzmanlara sıkça sorulmaktadır.

Takıntılar ile başa çıkma, sorunların kendinden daha ileride bir sorun olarak karşımıza çıkıyor ne yazık ki; o nedenle Takıntılardan Kurtulma Yöntemleri de son derece önem taşıyor.

Sorunlarla nasıl başa çıkılır?’ konusu derinlemesine irdelendiğinde en büyük sorunun aslında takıntılarla başa çıkma konusunda olduğu gözlenir. Aslında kişiler sorunların üstesinden gelme konusundan çok, o sorunların yarattığı takıntılardan mustaripler. Bu konu elbette ki bir uzmanlık alanı, ancak bazı davranış şekillerini hayatımıza katmaya gayret ederek hayatımızı kendimiz için biraz daha kolaylaştırabiliriz. Fakat unutulmamalıdır ki; üstesinden gelinemeyen takıntılar zamanla daha büyük psikiyatrik sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle daha ileri ve başa çıkılamayan durumlarda bir uzmandan destek almak son derece yerinde ve faydalı olur.

Takıntılardan Kurtulma Yöntemleri ile İlgili Birkaç İpucu

 

 • Takıntılar geçicidir

‘Takıntılar geçicidir ve sonsuza kadar sürmez.’ Bunu bilmek sizi rahatlatır ve yaptığınız işe yeniden konsantre olmanıza yardımcı olur, kaygılarınızı azaltır ve olaylara daha olumlu bakmanızı destekler.

takintilardan kurtulma yontemleri

 • Adım atmaktan korkmayın

Takıntınızı hafifleteceğine inandığınız bir adımı atmak için özel bir zamanın gelmesini beklemeyin, anında düşündüğünüz şeye odaklanarak harekete geçin. Sizi ileriye taşıyacak olumlu bir şey başardığınızda bunu kazanımlarınız hanesine ekleyin ve o konuda bir daha asla eskiye dönmeyin. Atılan her bir adım diğer bir adımı arkasından getirecektir, emin olun!

takintilardan kurtulma yontemleri 1

 • Cesur olun

Takıntılarınız ile zamanla aranızda derin bir bağ kurarsınız, bu takıntılarınızın size tutunmuş olması anlamına gelir. Bu gibi durumlarda takıntılarınıza tezat bir adım attığınızda psikolojik bir acı yaşayabilirsiniz. Acı ve ağrıya rağmen, onu içinizden kazıma konusunda dirençli olun. Yolunuzdan şaşmayın.

takintilardan kurtulma yontemleri 2

 • Kazanımlarınızı kaybetmeyin

Takıntınızın üstesinden gelebilme noktasında küçük bir mesafe bile kat ettiğinizi düşündüğüzde onu kaybetmeyin ve asla geri adım atmayın. Bir süre dinlenmeye ihtiyaç hissedebilirsiniz, olabilir ama sonrasında yine yükseldiğiniz yerden devam edin. Bazen en başa döndüğünüzü hissedebilirsiniz, buna karşın korku ve endişeye kapılmayın.

takintilardan kurtulma yontemleri 7

 • Ağlamaktan utanmayın

Çok daraldığınız bunaldığınız anlarda kendinizi engellemeyin bol bol ağlayın. Ancak takıntılarla baş edebilme konusunda korku ve endişe hissetmediğinizi hep aklınızda bulundurun.

takintilardan kurtulma yontemleri 3

 • Takıntılarınızın iç sesinizi yönetmesine müsaade etmeyin

Takıntılarınız bazen iç sesinizi ele geçirir ve sizin duymak istemediğiniz şeyleri kulağınıza fısıldar ve bu o kadar art arda ve seri halde gerçekleşir ki siz bu duruma mukabil herhangi bir şey düşünemezsiniz. Bu noktada takıntılarınızı ikna etmeye çalışmayın, aldırmayın, yakında sesleri kesilecektir. Onları etkisiz kılmanın tek yolu, onlara duyarsız kalmaktır.

 

 • Hayatınızın direksiyonuna siz oturun

Takıntılarınızı ne kadar şiddetle hissederseniz hissedin onların sizden uzakta olduğunu düşünün. Onların uzağınızda olduğunu düşünmek takıntılarınızı kendinizden uzaklaştırmak konusunda oldukça işe yarayacaktır.

takintilardan kurtulma yontemleri 4

 • Düşünce kontrolünüzü ele alın

Ne düşüneceğinizi asla şansa bırakmayın. Eğer bu şekilde zihninizi başıboş bırakırsanız zihniniz üzerindeki denetim gücünüzü büyük ölçüde yitirirsiniz. Aklınıza bir şey geldiyse yapmanız gereken, zaman kaybetmeden doğru bilgiye ulaşmaktır.

 • Mantıksız düşünceye değil mantıklı davranışa konsantre olun

Mantıksız düşünceler, kontrolü elinizde tuttuğunuz sürece mantıklı davranışlarla değiştirilebilir. Mantıklı olan davranış şeklini uygulamaya konsantre olduğunuzda, mantıksız düşünceler zamanla davranışınız ile uyumlu hale gelir.

 

 • Takıntılıların yorumlarına dikkat edin

Kimileri kendileri gibi takıntılı insanların yorumlarını okurken rahatlayabilirken, kimiler de bu durumdan olumsuz etkilenip endişeye kapılabilirler. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda hislerinizi kontrol edip hangisinin daha mantıklı olduğuna karar vermeniz, sizi doğru davranışa yönlendirir.

takintilardan kurtulma yontemleri 5

 • Anı yaşayın, mutluluğa odaklanın

Minicik de olsa, yakaladığınız mutlu anları hissederek yaşayın ve değerlendirin. Mutlu değilseniz, mutluymuş gibi görünmeye gayret edin, yüzünüze konduracağınız küçük bir tebessüm, zamanla mutlu hissetmenize yardımcı olacaktır.

takintilardan kurtulma yontemleri 6

 • Zamanınızı siz yönetin

Basit de olsa, bir şeylerle uğraşın, hobi edinin, üretin, okuyun, yürüyün, spor yapın yeter ki boş kalmayın; takıntılı düşüncelerden sizi uzak tutabileceğine  inandığınız ne varsa onu hayatınıza katın…BAŞARACAKSINIZ…

 

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

1 Comment

 1. ulaş caner

  tespitleriniz çok doğru.eminim takıntı durumlarında dediğiniz şeyleri uygulayanlar mutlak başarıyı yakalayacak ve kendi kendilerini tedavi etmiş olacaklar.ama malesef bu durumlarda bunlara uymak gerçekten çok zor.

  Yanıtla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir