Select Page

Stres Attıran ve Rahatlatan Egzersizler

Stres Attıran ve Rahatlatan Egzersizler

Stres Attıran ve Rahatlatan Egzersizler; rahatlama teknikleri arasında spor ve egzersiz yapmak kişiyi bedenen ve ruhen arındırması yönüyle ayrı bir yere sahiptir. Stres atmak ve rahatlamak konusunda bedenen yapacağımız bazı egzersiz türleri yoğun ve stresli bir günün tüm izlerini yok edecektir.

Yoğun ve yorgun geçen bir günün ardından stres atıp, rahatlamayı ve kaslardaki gerginliği azaltmayı kim istemez ki? Vereceğimiz bir kaç tüyo ile siz de bütün blokajlarınızı açabilir, vücudunuzu esnetip uzatabilirsiniz.

Aslında günde sadece 20 dakikanızı ayırarak size önereceğimiz esneme hareketlerini yapıp bu rahatlığı yaşayabilir ve güzel bir uykuya geçebilirsiniz.

Oturarak çalışılan ofis ortamlarında en çok sırt ve boyun kasları yorulup gerilmektedir. Üst üste gelen bu gerginlikler giderilmezse zamanla kalıcı ağrıların oluşmasına hatta bazı iskelet bozukluklarına sebep olabilmektedir. Size önereceğimiz sırt ve boyun hareketlerini başlangıçta 10’ar tekrarla tek set halinde, birkaç gün sonra set sayılarını ve miktarını artırarak rahatlayabilirsiniz.

Stres Attıran ve Rahatlatan Egzersizler

Gelin şimdi hep birlikte Stres Attıran ve Rahatlatan Egzersizler (e) bir göz atalım.

Sırt Kaslarını Rahatlatan Egzersizler:

 • Yere yüzüstü uzanın. Ellerinizi başınızın önünde ileri doğru upuzun uzatın. Burnunuzdan alacağınız derin bir nefesle üst bedeninizi kaburgalarınıza kadar yukarı kaldırmayı hedefleyin. Bu esnada kollarınızı yanlardan çevirerek kalçanıza birleştirin nefesinizi vererek başlangıç pozisyonuna dönün.

Stres Attiran ve Rahatlatan Egzersizler

 • Yere yüzüstü uzanın. İki elinizi alnınızın altında birleştirin. Derin bir nefes alarak elleriniz alnınızın altında, bedeninizi kaburgalarınıza kadar kaldırın. Nefesinizi ağzınızdan verin. Tekrar nefes alırken bedeninizi önce sağa sonra sola döndürün. Nefes verirken tekrar başlangıç pozisyonuna dönün.

Boyun Kaslarını Rahatlatan Egzersizler:

 • Yere sırt üstü uzanın veya ayakta kalın. Boynunuzu arkaya ve öne, fazla ezmemeye dikkat ederek, indirip kaldırın. Bu hareket yapılacak diğer boyun egzersizleri için bir ısınma ve hazırlık hareketi olarak düşünülmelidir.

Stres Attiran ve Rahatlatan Egzersizler

 • Oturur veya ayakta pozisyonda kalın. Avuç içinizi önce alnınıza kuvvetlice dayayarak, başınızı öne doğru bastırmayı hedefleyin. Bu hareketi, avuç içinizi başınızın sağına ve soluna da dayayarak tekrar edin.

Stres Attiran ve Rahatlatan Egzersizler

Bacak Kaslarını Rahatlatan Egzersizler:

 • Sırt üstü yere uzanın. Önce sağ bacağınızı 10 defa indirip kaldırarak kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlayın. Bacağınız yukarıdayken ayak parmak ucunuzdan tutup, kendinize doğru esnetin. Aynı anda ayaklarınızı ileriyi ve kaval kemiğini gösterecek şekilde(fleks / point) hareket ettirin. Üst bacağınızın arka tarafında oluşacak gerilmeyi hissetmeye çalışın. Aynı hareketi diğer bacağınız için de tekrar edin.

Stres Attiran ve Rahatlatan Egzersizler

 • Oturma kemiklerinizin üzerinde yere oturun. Bacaklarınızı iki yana mümkün olduğunca gergin pozisyonda açın. Vücudunuzu mümkün olduğunca yere doğru eğerek ayak parmak uçlarınızı tutmayı hedefleyin. Bu pozisyonda sırtınızı kamburlaştırmamaya dikkat edin.

Stres Attiran ve Rahatlatan Egzersizler

 • Sağ bacağınızı bir sandalye arkalığına dayayarak vücudunuzu bacağınıza doğru olabildiğince yaklaştırmaya çalışın. Bu pozisyonda bacağınızın arkasında oluşacak gerginliği hissetmeye çalışın. Diğer bacağınız için de aynı hareketi tekrar edin.

Stres Attiran ve Rahatlatan Egzersizler

 • Bağdaş kurma pozisyonunda yere oturun. Ayak tabanlarınızı birbirine birleştirin. Diz kapaklarınıza hafifçe bastırarak iç bacak kaslarınızı esnetin.

Stres Attiran ve Rahatlatan Egzersizler

Kol Kaslarını Rahatlatan Egzersizler:

 • Kolunuzu dirsekten kırıp başınızın arkasına doğru uzatın. Diğer elinizle dirseğinizden kolunuzu geriye iterek esnetmeye çalışın. Aynı hareketi diğer kolunuz için de tekrar edin.

Stres Attiran ve Rahatlatan Egzersizler

 • Kolunuzu avuç içiniz karşıyı gösterecek şekilde öne doğru yere paralel uzatın. Diğer elinizle parmak uçlarınızı tutarak bileklerinizde gerginlik hissedecek kadar hafifçe geri doğru bastırın. Diğer kolunuz için de aynı hareketi tekrar edin.

Stres Attiran ve Rahatlatan Egzersizler

Karın Kaslarını Rahatlatan Egzersizler:

 • Yere yüzüstü uzanın. Avuç içleriniz yere basacak şekilde kollarınızı kırmamaya çalışarak vücudunuzu pubiğe kadar kaldırmayı hedefleyin. Karnınızdaki gerginliği hissedin. Derin nefesler eşliğinde hareketi 10 kez tekrar edin.

Stres Attiran ve Rahatlatan Egzersizler

 • Kedi pozisyonunda dizlerinizin ve ellerinizin üzerinde yerde dururken, belinizi yukarı doğru kamburlaştırıp aşağı doğru bastırın. Her hareketin pozitifinde derin nefes alın, negatifinde nefesinizin tamamını ağzınızdan boşaltın.

Stres Attiran ve Rahatlatan Egzersizler

 • Yere sağ yanınıza yatın. Cenin pozisyonunu alın. Sağ kolunuzu yerde ileri doğru uzatın. Sol kolunuzu uzatarak sağ kolunuzun üzerine getirin. Derin nefes alarak sol kolunuzu açıp vücudunuzun diğer tarafına diğer kolunuzla 180 derecelik açı yapacak şekilde uzatın. Nefesinizi boşaltın. Tekrar derin bir nefesle sağ yanınıza doğru kapanın. Aynı hareketi diğer yönünüze doğru da tekrar edin.

Esneme hareketlerini videodan izlemek ve görseli olmayan egzersiz detaylarına ulaşmak için lütfen tıklayınız!

Bu egzersizleri her gün veya günaşırı yaparak kaslarınızın nasıl rahatlayıp esnediğine, blokajlarınızın nasıl açılarak uzadığına siz de şaşıracaksınız. Günün bütün yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atmak, rahat ve güzel bir uykuya varmak için kendinize zaman ayırın. İnanın siz buna değersiniz.

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

1 Comment

 1. Avşa adası otelleri

  Tüm gün bilgisayar başında vakit geçirenler için doğru yöntemler. Ben konunuzdaki bir kaç tane egzersizi denedim gayet rahatladım. Sık sık yürüyüş yapıyorum bu da iyi geliyor.

  Yanıtla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir