Select Page

Özdemir Asaf Hayatı ve Lavinia

Özdemir Asaf Hayatı ve Lavinia

Kısaca Özdemir Asaf Hayatı

Özdemir Asaf 11 Haziran 1923’te Ankara’da doğmuştur. Asıl adı Halit Özdemir Arun olan ünlü şairimiz ilk ve ortaöğreniminin bir bölümüne Galatasaray Lisesi’nde devam etmiş ardından Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olmuştur. Özdemir Asaf hayatı bir yerde Atatürk ile de kesişmiştir. İkiz kardeşiyle birlikte okul çağına geldiğinde babasını kaybetmiş, onun ve kardeşinin öğrenimiyle bizzat Mustafa Kemal ilgilenmiştir. Çünkü Asaf’ın babası danıştayın ilk üyelerinden Mehmet Asaf Bey, Mustafa Kemal’in mücadele yıllarından bildiği ve değer verdiği birisidir. Mustafa Kemal, İsmet İnönü’ye “Asaf’ın çocuklarını bir okula yerleştirin” talimatı vermiş, bunu üzerine şair Galatasaray Lisesi’ne yerleştirilmiştir. Fakat son yıl Kabataş Lisesi’ne geçerek buradan mezun olmuştur.

İstanbul Üniversitesi’nde, önce Hukuk Fakültesi’ne, sonra İktisat Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü’ne devam etmiştir. Ancak 1947’de yükseköğrenimini yarıda bırakarak bir süre sigortacılıkla uğraşmış, bu arada da ‘Zaman’ ve ‘Tanin’ gazetelerinde çevirmen olarak çalışmıştır. Asaf’ın ilk yazıları 1939’da ‘Servetifünun-Uyanış’ dergisinde yayınlanmıştır.

Özdemir Asaf Hayatı ve Bilinmeyenleri

Özdemir Asaf  ‘R’ leri söyleyemediği için dergilerde yayımlanan şiirlerinde önce Özdemir Özden ismini kullanmış, sonra Oktay Akbal’ın önerisiyle, Özden yerine babasının adı olan Asaf’ı tercih edip Özdemir Asaf olarak yaşamına devam etmiştir.

Şair, 1951’de Sanat Basımevi’ni kurarak matbaacılık yaşamına girmiş,  kendi şiir kitaplarını basmıştır. 1955’te de ‘Yuvarlak Masa Yayınları’nı kurmuştur. Şairin ilk yayımlanan kitabı ‘Dünya Kaçtı Gözüme’dir.

Şair olmasının yanı sıra etkili bir çevirmendir Özdemir Asaf. Oscar Wilde’ın ‘Reading Zindanı Baladı’nı Türkçeye kazandıran odur. Yıllar sonra onu çok seven Turcel Kurtiz bu eserden ‘Herkes öldürür sevdiğini’ bölümü Ezel dizisinde okuyacak ve bu bölüm çok popüler olacaktır.

Ünlü şairimiz 28 Ocak 1981’de 58 yaşında akciğer kanseri sonucu İstanbul’da hayata veda etmiştir. Aşiyan mezarlığına defnedilmiştir.

Şairin, Beşiktaş’ta bulunan Şairler Parkı’nda Namık Denizhan’ın yaptığı bir heykeli bulunmaktadır. Özdemir Asaf, Melih Cevdet Anday, Sabahattin Kudret Aksal, Behçet Necatigil, Orhan Veli, Oktay Rifat ve Neyzen Tevfik ile birlikte o parktan İstanbul’u hala izler.

Özdemir Asaf Hayatı, Sanatı ve Üslubu

Özdemir Asaf daha çok kısa, özlü ve mizah içeren düşündürücü özgün ikilik ve dörtlüklerden oluşan şiirleriyle tanınmıştır. Şair eserlerinde insan ve toplum ilişkilerine yönelik temaları yoğun bir şekilde işlemiştir. Şiirlerinde duygu ve düşünce yoğunluğu ile birlikte, ince bir alay ve hiciv de kendini hissettirir. İnsan temelinde ele aldığı toplumsal ve bireysel konuları sen-ben ikileminde işlemiştir. Benzerlik ve karşıtlıkları çağrışımlarla soyutlaştırarak derinleştiren şair, adeta sözcüklerle bir akrobat mahareti ile oynamıştır. Eserlerinde batı şiirlerinden ve geleneksel ögelerden esinlenerek bileşik bir tarz ortaya koymuştur.

Özdemir Asaf’ın şiirinin geniş topluluklara ulaşmasının asıl nedeni sevgi konusunu son derece açık, yalın ve sade bir biçimde çok rahat ifade edebilmesidir. Diğer yandan ikilik ve dörtlükleri akılda kolayca tutulabilme imkânı verdiğinden, dilden dile de çok kolaylıkla yayılabilmiştir.

Şair şiirlerinde en çok sevgi, ayrılık, ölüm temalarını işlemiş, son dönem şiirlerinde ise giderek bu konuların yerini kaçış, umutsuzluk ve tedirginlik almıştır.

Şiirlerinde temel aldığı felsefe, bir mesaj içermesi ve bir görüş yansıtması olmuştur.  Bu konudaki şiirin ve yazarın işlevi fikirlerini ‘Yuvarlağın Köşeleri’ deneme kitabında dile getirmiştir.

Özdemir Asaf sanatından söz ederken, “Yaşadıklarımı şiirlerimde en yoğun yönleriyle, en kesin sandığım biçimlerde, en kısa olduğuna inandığım ölçülerle verdim, veriyorum, vereceğim.” diyerek kendini ifade etmiştir.

Özdemir Asaf’ın herkesçe bilinen ünlü şiiri ‘Lavinia’ nın bilinmeyen hikâyesi

Özdemir Asaf’ın ‘Lavinia’ şiirini bilmeyenimiz yoktur sanırım.

Adını gizleyeceğim sen de bilme Lavinia… Diyerek gizemine gizem kattığı şiiri aslında karşılıksız bir aşkın dizelere yansımasıdır.  Peki, şairin gönlünü çalan ve ona bu unutulmaz dizelerin ilhamını veren kadın kimdir?

Lavinia Şiirinin Hikâyesi

Özdemir Asaf, üniversite yıllarında platonik olarak âşık olduğu bir kız için yazmıştır bu şiiri. Ve bu şiiri ile bir şiir yarışmasına katılmıştır. Büyük beğeni toplayan şiirini jüri üyeleri salonda okumasını kendisinden rica etmişlerdir.

Rivayet o ki; Özdemir Asaf şiiri okurken âşık olduğu kız da salonda bulunmaktadır ve Asaf şiirini okurken O salondan ayrılmıştır. Bu duruma hayli içerleyen Özdemir Asaf kesinlikle duygularını o kıza açıklamaz.

Şaire ödül kazandıran bu şiiri yazdıran kadın Mevhibe Meziyet Beyat’tır. Güzelliği ile birçok erkeğin kalbini yakan Mevhibe Hanım 1925 yılında İstanbul’da doğmuştur. Eski bir vali kızı olan Mevhibe Hanım, Güzel Sanatlar Akademisini bitirdikten sonra resim öğretmenliği ve stilistlik yapmıştır.

Özdemir Asaf, Mevhibe Beyat’a sırılsıklam âşık olmuş fakat bu aşk karşılıksız kalmıştır. Çünkü Mevhibe Hanım’da o sıralar resim hocası olan ünlü ressam Edip Hakkı Köseoğlu’na âşıktır. Daha sonraları Mevhibe Hanım’ın hayatına gazeteci İlhan Selçuk girse de İlhan’ın o dönemki hızlı hayatı bu birlikteliğin kısa sürmesine sebep olmuştur. Ardından Mevhibe Beyat, Öztürk Serengil ile evlenecek ancak bu evlilik de çok uzun sürmeden sonlanacaktır.

Özdemir Asaf Mevhibe Hanım’ın en yakın arkadaşı Melda Kaptana, Mevhibe’den ilham alarak yazdığı  ‘Lavinia’ şiiri için; “Öylesine özel ve farklı bir kadındı ki, kitap yazsanız yetmez.” demiştir.

Asaf Mevhibe Hanım’ı; “Korkunç bir sezgi gücü vardı Mevhibe’nin. Yüzünüze bakar bakmaz, sizi tanır, anlar, ruhunuzun en derin köşelerine kadar kavrardı. Küçücük bir bakıştan, mimikten, jestten tüm karakter haritanızı çıkarabilirdi. Güzelliğini hiç önemsemezdi. Zaten insan sıcaklığı, insanlara anlayarak yaklaşması ve sezgisi, güzelliğinin üstündeydi.’’ sözleri ile ifade etmiştir.

Özdemir Asaf Şiirleri

Özdemir Asaf Ölüm

Özdemir Asaf Hayati 1

Özdemir Asaf Hayati 2

Özdemir Asaf Lavinia

Özdemir Asaf Hayati lavinia

Özdemir Asaf Sözleri

Diğer şairlerimizin hayatları da ilginizi çekebilir!

Cemal Süreya hayatı, şiirleri, sözleri!

Bedri Rahmi Eyüboğlu hayatı, sanatı, şiirleri!

Serkan Uçar hayatı ve şiirleri!

Diğer ilgilenebileceğiniz şairler için ‘Bir Şiir Bir Şair‘ kategorimizi ziyaret edebilirsiniz!

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir