Select Page

Münir Özkul Kimdir? Hayatı, Oyunları Ve Filmleri İle Tam 93 Yıl

Münir Özkul Kimdir? Hayatı, Oyunları Ve Filmleri İle Tam 93 Yıl

Tüm sanat hayatı boyunca gerçek sanat adamı olma kimliğini asla elinden bırakmayan duayen oyuncu Münir Özkul bugün vefat etti. Vefat haberi tüm Türkiye’yi yasa boğdu.

2003 yılından beri Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ve Alzheimer hastalığı ile mücadele eden Yeşilçam’ın usta ismi Münir Özkul, 93 yaşında İstanbul’daki evinde vefat etti.

munir ozkul

Münir Özkul Kimdir?

Münir Özkul’un Hayatı

Sanat hayatına henüz lise öğrencisiyken 1940 yılında Bakırköy Halkevi’nde tiyatro ile başlayan Münir Özkul, İstanbul Erkek Lisesi Mezunudur. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne ve Edebiyat Fakültesi’nin sanat tarihi bölümüne devam ettiyse de oyunculuk aşkı baskın geldi. 1948’de Ses Tiyatrosu’nda sahnelenen “Aşk Köprüsü” oyununda sergilediği performans ile profesyonelliğe adım attı. Ardından Muhsin Ertuğrul’un yönetimindeki Küçük Sahne’ye geçti. Bu dönemde John Steinbeck’ten Fareler ve İnsanlar (1951), John Millington Synge’den Babayiğit, George Axelrod’dan Yaz Bekârı (1954), John Patrick’ten Çayhane (1955) gibi oyunlarda rol aldı. Sonra sırası ile İstanbul Şehir Tiyatroları’nda (1958-59), Ankara Devlet Tiyatrosu’nda (1959-60) ve Istanbul Bulvar Tiyatrosu’nda arkadaşlarıyla birlikte kurduğu kendi topluluğunda (1960-62) çalıştı. 1963-67 yılları arasında çeşitli topluluklarla turnelere çıktı. Sahne aldığı özel tiyatrolarda Sadri Alışık, Cahit Irgat, Nevin Akkaya ve Şükran Güngör gibi büyük oyuncular ile çalıştı.

munir ozkul

Yeniden Şehir Tiyatroları…

1978’de yeniden Şehir Tiyatroları’na dönen Münir Özkul, 1983-84 yılları arasında daha önce kendi topluluğunda (1961) sahneye konan ve büyük ilgi gören, Jean Anouilh’in “Generalin Aşkı” oyunuyla Dormen Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Tarık Buğra’nın romanından televizyona aktarılan ve Naşit Özcan’ın yaşam öyküsünden bir kesiti canlandıran “İbiş’in Rüyası”nda canlandırdığı İbiş karakteri de unutulmazlar arasındadır. 1980’lerin ortalarında Ferhan Şensoy’un Ortaoyuncular topluluğuna katılan duayen oyuncu,  aralarında “İstanbul’u Satıyorum”un da yer aldığı dört oyunda rol aldıktan sonra sahnelere veda etti.

Münir Özkul’un Ödülleri

Özkul 1968’de Altan Karındaş topluluğunda oynanan Sadık Şendil’in Kanlı Nigar oyunundaki rolüyle İlhan İskender Armağanı’na layık görüldü. Yine aynı başarısından ötürü İsmail Dümbüllü, Kel Hasan’dan devraldığı 50 yıllık simgesel kavuğunu Özkul’a devretti.  Daha önce de oynadığı Haldun Taner’in Sersem Kocanın Kurnaz Karısı (1978) oyunundaki rolüyle Avni Dilligil (1978), Ulvi Uraz (1979), İsmet Küntay (1979) ve İsmail Dümbüllü (1980) ödüllerini almaya hak kazandı. Özkul İsmail Dümbüllü’den aldığı kavuğu 1989 yılında Ferhan Şensoy’a devretti. Ferhan Şensoy’da 27 yıl taşıdığı bu kavuğu 2016 yılında Rasim Öztekin’e devretti.

Kariyeri boyunca 200’den fazla filmde rol alan Özkul, Sev Kardeşim filmindeki oyunuyla 1972 Altın Portakal Film Festivali’nde “en iyi erkek oyuncu” ödülüne layık görüldü. “Bizim Aile” filminde canlandırdığı “Yaşar Usta” rolüyle de 1977 Azerbaycan Film Festivali’nde özel ödül sahibi oldu. Ayrıca Özkul “Süt Kardeşler” filminde yönetmen yardımcılığı görevini de üslenmiştir.

Münir Özkul’un Sinema Hayatı

 

Özkul 1950’lerden itibaren beyazperde de rol almaya başlamıştır. İlk rol aldığı filmler Edi ile Büdü, Balıkçı Güzeli ve Kalbimin Şarkısı’dır. 1965’ten sonra sinemadaki karakter rolleriyle övgü toplayan Özkul, 1970’li yıllarda özellikle Ertem Eğilmez filmlerinin aranan isimlerinden oldu. En bilinen rollerinden biri onunla özdeşleşen Hababam Sınıfı serisindeki tatlı sert müdür yardımcısı Kel Mahmut tiplemesi oldu. Özkul’un kadrosunda yer aldığı bu dönemde çekilen kalabalık kadrolu aile filmlerinden bazıları Mavi Boncuk, Bizim Aile, Aile Şerefi, Gülen Gözler, Neşeli Günler, Gırgıriye ve Görgüsüzler filmleridir. Bu filmlerin büyük kısmında Adile Naşit’le birlikte rol alan Münir Özkul, Türk sinemasının unutulmaz ikililerinden birini oluşturmuştur. 80’li yıllarda ise dönemin akımı olan video için çekilen pek çok filmde rol almıştır.

 

Münir Özkul ve Dizi Filmler

Televizyon dizilerinin yaygınlaşmaya başladığı 90’lı yıllarda dizi oyunculuğundan ne kadar uzak durmaya çalışsa da Uzaylı Zekiye, Ana Kuzusu ve Şaban ile Şirin gibi dizilerde rol aldı. Son olarak da 2000’li yılların başında Reyting Hamdi televizyon programında kamera karşısına geçerek, Hamdi Alkan’ın canlandırdığı “Yarmagül” karakterinin dedesini oynadı.

Duayen oyuncu Münir Özkul, 1980’de yapılan bir jübileyle 40’ıncı sanat yılını, 1996 yılında da Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen gecede 55’inci sanat yılını kutlama onur ve gururunu yaşadı. Ancak büyük ustaya ‘Devlet Sanatçısı’ olma unvanı 1998 yılında verildi.

Atatürk ve Münir Özkul

Muhsin Ertuğrul “İnsan ve Tiyatro Üzerine Gördüklerim” kitabında Münir Özkul hakkında çok az bilinen bir anıya yer verir. Münir Özkul henüz 12 yaşındayken Ankara’da bir tiyatro oyununda sahneye çıkmıştır. Atatürk de bu tiyatronun seyircileri arasındadır. Tiyatro da etkili bir performans sergileyen Münir Özkul, dönemin diğer bir efsanesi Muhsin Ertuğrul tarafından Atatürk’le tanıştırılır ve çocukları gerçekten çok seven Atatürk ona övgü ile karşılık verir; başını okşayıp alnından öperken derki:

”Çocuk çok büyük bir tiyatrocu olacaksın”.

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir