Select Page

Muhlis Akarsu Kimdir?

Muhlis Akarsu Kimdir?

Muhlis Akarsu Kimdir?

Büyük halk ozanı Muhlis Akarsu Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı Minarekaya köyünde dünyaya gelmiştir. Çok küçük yaşlarda yörenin Alevi- Bektaşi geleneklerinin de etkisiyle saz çalıp söylemeye başlamıştır. Talebeliğini yaptığı seyit ve ozanların terbiyesinde kendisi de zakirlik yapmış,  şiirler yazmış, deyiş ve nefes kurmuştur.

1970 yılında İstanbul’a yerleşen ozan yine aynı yıl söz ve müziği kendisine ait olan ilk 45’liğini yapmıştır. Kendisine insan sevgisini şiar edinen ozan, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre, Karacaoğlan, Âşık Veysel Şatıroğlu ve dönemin en etkili aşığı Mahsuni Şerif’ten yola çıkarak tüm eserlerini bu ana tema üzerine yoğunlaştırdı. Alevi-Bektaşi aşık geleneğinden de kopmadan,  Pir Sultan Abdal, Kul Himmet gibi ozanların birçok deyişini geleneksel kalıplarından çıkarmadan seslendirdi.

Muhlis Akarsu ve Muhabbet Grubu

1980 yılının başlarında Muhlis Akarsu’nun fikir önderliğinde Arif Sağ, Muhlis Akarsu, Yavuz Top ve Musa Eroğlu bir araya gelerek Muhabbet Grubu’nu oluşturdular. Alevi dedelerinin kullandığı kısa saplı bağlamanın gündeme getirilip, ağırlıklı olarak kullanıldığı bu grup, halk müziğinin tanıtılıp yaygınlaşmasında ve niteliğinin yükselmesinde eşsiz katkılarda bulunmuştur. 80’li yıllara kadar daha çok ustaların eserlerini seslendiren ozan daha sonra güçlü bağlamasının eşliğinde kendi nefes ve deyişlerini seslendirmeye başlamıştır. Akarsu’nun eserleri çeşitli türlerde şarkı söyleyen sanatçılar tarafından da yorumlanmıştır.

Muhlis Akarsu 1

Muhlis Akarsu ve Üslubu

Muhlis Akarsu’nun eserlerinin tamamında lirik bir hava göze çarpar. Repertuarının büyük bir bölümünü aşk ve sevda deyişleri oluştursa da Akarsu’nun yar üzerine söylediği, feleğe çattığı, gurbete içerlediği, ayrılığa üzüldüğü yüzlerce deyişi de bulunmaktadır. Toplumsal konulara duyarsız kalamayan sanatçının birkaç deyişinde cahilliğe, köleliğe, yoksulluğa başkaldırdığı da görülür. Ama bu eserleri, sevgi üzerine söylediği deyişler kadar çok öne çıkmaz.

Muhlis Akarsu geleneklerine son derece bağlı bir sanatçı olarak, her yıl düzenlenen Hacı Bektaş, Abdal Musa, Veli Baba, Pir Sultan gibi Alevi toplumunun kültürel etkinliklerine katılır ve destek olurdu. Bu yönüyle dikkat çeken ozan türkülerinden dolayı 3 yıl cezaevinde yatmıştır.

Muhlis Akarsu

Muhlis Akarsu, 2 Temmuz 1993 yılında Pir Sultan Abdal Kültür Festivali’ne katılmak üzere gittiği Sivas’ta konakladığı Madımak Oteli’nin karşıt görüşlü kişiler tarafından kundaklanması sonucu yaşanan Sivas Katliamı’nda yakılarak öldürülmüştür. Bu katliamda onunla birlikte pek çoğu şair ve yazar, aydın olmak üzere 33 can hayatını kaybetmiştir.

Sivas Ellerinde Ömrüm Çalınır dinlemek için tıklayınız.

Bu vesile ile kendilerini minnetle anıyor ve Allah’tan rahmet diliyoruz!

Muhlis Akarsu sivas katliami

Sivas Katliamında hayatını kaybedenler

Muhibe Akarsu – (Muhlis Akarsu’nun eşi),

Muhlis Akarsu – (sanatçı) ,

Gülender Akça – (sanatçı) ,

Metin Altıok – (şair, yazar) ,

Ahmet Alan – (sanatçı) ,

Mehmet Atay –  (gazeteci) ,

Sehergül Ateş – (sanatçı) ,

Behçet Aysan – (şair) ,

Erdal Ayrancı – (yönetmen) ,

Asım Bezirci – (araştırmacı, yazar) ,

Belkıs Çakır- (sanatçı) ,

Serpil Canik –(sanatçı) ,

Muammer Çiçek – (aktör) ,

Nesimi Çimen – (şair, sanatçı,) ,

Carina Cuanna – (Hollandalı gazeteci) ,

Serkan Doğan – (sanatçı) ,

Hasret Gültekin – (şair, sanatçı),

Murat Gündüz  – (sanatçı) ,

Gülsüm Karababa –(sanatçı) ,

Uğur Kaynar – ( şair) ,

Asaf Koçak – ( karikatürist) ,

Koray Kaya – (çocuk) ,

Menekşe Kaya – (sanatçı) ,

Handan Metin – ( sanatçı) ,

Sait Metin –(sanatçı) ,

Huriye Özkan – ( sanatçı) ,

Yeşim Özkan – (sanatçı) ,

Ahmet Öztürk – (otel görevlisi) ,

Ahmet Özyurt – (sanatçı) ,

Nurcan Şahin – (sanatçı) ,

Özlem Şahin – (sanatçı) ,

Asuman Sivri – (sanatçı) ,

Yasemin Sivri – (sanatçı) ,

Edibe Sulari – (sanatçı) ,

İnci Türk – (sanatçı) ,

Kenan Yılmaz – (otel görevlisi)

 

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir