Select Page

Masa Başı İş Yapanlara Formda Kalma ve Egzersiz Önerileri

Masa Başı İş Yapanlara Formda Kalma ve Egzersiz Önerileri

Masa Başı Iş Yapanlara Formda Kalma ve Egzersiz Önerileri ile ofis çalışanlarının en büyük derdi olan kilo problemlerinden kurtulmalarına yardımcı olacak tüyolar vereceğiz. Bütün gün belli saat süre ile ofis ortamında oturarak çalışmak durumunda olan kişiler sıklıkla basen ve göbek bölgelerinde biriken kilolardan şikayet ederler. Çalışırken yapmakta olduklarınız konusunda farkındalık geliştirerek alışkanlıklarınızda yapacağınız ufak tefek değişiklikler sizi bu sorundan büyük oranda kurtarır. Belki bir anda hızla kilo veremeyebilirsiniz ama en azından bu kışı kilo almadan geçirip yaza daha sıkı ve formda girebilirsiniz.

Çalışanlar genellikle çalışma hayatının kendilerine ayıracak zaman bırakmadığını o nedenle sosyal faaliyetlere ve spora zaman bulamadıklarını dile getirirler. Oysa her gün aynı saatte kalkmak zorunluluğu bile dışarıda herhangi bir işte çalışmayanlar yanında çalışanları öne geçirmektedir. Daha disiplinli yaşamak aslında bir avantajdır.

Bütün gün aynı masada, hemen hemen aynı pozisyonda kalarak çalışmak elbette formda ve fit kalmanın en büyük düşmanıdır. Üstelik sağlıksız atıştırmalıkları tüketmeyi seviyorsanız, can sıkıntısına atıştırmalıklarla çare arıyorsanız, acıkmadan yiyorsanız, sizinle aynı alışkanlıklara sahip arkadaşlarınız ile aynı ortamda çalışıyorsanız işiniz bir kat daha zorlaşıyor demektir.

Masa Başı İş Yapanlara Formda Kalma ve Egzersiz Önerileri ile bütün bunlarla mücadele ederek fit kalabilmenin birkaç yolunu sizlerle paylaşalım.

Masa Başı Iş Yapanlara Formda Kalma ve Egzersiz Önerileri 1

Masa Başı İş Yapanlara Formda Kalma ve Egzersiz Önerileri

 • Kahvaltınızı evde yaparak çıkın. Sağlıklı bir kahvaltı sizi uzun süre atıştırmalık ihtiyacından alıkoyar.
 • Çalışma masalarınızın çekmecelerini sağlıksız atıştırmalıklardan temizleyin yerine meyve, kuru meyve ve yemişler koyun. Ama abartmadan tüketmeye dikkat edin.
 • Gün içerisinde sizi oturarak çalışma rutininiz esnasında uyaracak alarmlar kurun. Saate bir veya en az iki saatte bir olan bu alarmlar size kalkıp ofis içerisinde boydan boya birkaç tur atmayı, birkaç kat merdivenlerden inip çıkmayı veya en azından ayağa kalkıp sırtınızı esnetmeyi hatırlatsın.
 • Hayır demeyi öğrenin. Arkadaşlarınızın yerli yersiz ikram ettiği bisküvi, kurabiye ve şekerlemeleri kibarca geri çevirin.
 • Ana öğünlere kadar çok acıkıyorsanız yanınızda sağlıklı ara öğünler bulundurun. Geceden hazırlayacağınız bir ara öğün sizi sağlıksız atıştırmalıklardan uzak tutar.
 • Yemek sonrası tatlı alışkanlığınızın yerine öğle arasında en az 20 dakikalık bir yürüyüş koyun. Bu şekilde çift taraflı bir fayda sağlamış olursunuz. Hem gereksiz karbonhidrat almamış hem de fazladan hareket etmiş olursunuz.
 • Katlar arasında asansör yerine merdivenleri kullanın.
 • İş yoğunluğu size su içmeyi unutturmasın. Bunun için, size su içmenizi hatırlatacak bir alarm da kurabilirsiniz. Ayrıca masanızda daima dolu bir su şişesi bulunsun.

Oturduğunuz yerden kalkamadan yapabileceğiniz birkaç hareket deneyebilirsiniz. Örneğin karnınızı 1 dakika süreyle sıkıp gevşetebilirsiniz, nefes alırken karnı içeri çekip, verirken daha da içeriye çekmeyi deneyebilirsiniz ya da oturduğunuz yerde bacaklarınızı dizden bükerek karşıya uzatmak gibi basit ama faydalı egzersizler yapabilirsiniz.

Stres attıran ve rahatlatan egzersizler ile ilgili makalemizi de okumak isteyebilirsiniz!

Masa Başı Çalışanlara Egzersiz Önerileri

Masa Başı İş Yapanlara Formda Kalma ve Egzersiz Önerileri (ni) konu aldığımız makalemize ofis ortamında kolaylıkla yapabileceğiniz bir kaç egzersiz önerisi ile devam edelim.

 • Parmaklarınızı gergin bir şekilde olabildiğince açın ve kapayın. En az 10 kez tekrarlayarak ellerinizi rahatlatmaya çalışın.
 • Parmaklarınızı bir birinin içenden geçirerek kenetleyin ve avuç içlerinizi dışarı çevirin. Kollarınızı omuz hizasından yere paralel tutarak sırtınızı birkaç kez esnetin.

Masa Başı Iş Yapanlara Formda Kalma ve Egzersiz Önerileri 2

 • Boynunuzu gerilme hissedene kadar sağ ve sol omzunuza doğru yaklaştırın. 10 saniye kadar bu pozisyonda kalın ve birkaç kez tekrar edin. Bu hareketi birde başınızı sağa ve sola çevirerek yapmayı deneyin. Sonra da çenenizi göğsünüze yaklaştırmaya çalışın.
 • Sandalyenizde dik bir pozisyon alarak ellerinizi arkanızda kenetleyin ve sırtınızı geriye doğru esnetin.
 • Ayakta dururken, kalçanızdan itibaren eğilerek vücudunuzu öne doğru esnetin ve ayak parmaklarınıza dokunmaya çalışın. 10-15 saniye boyunca devam edin.
 • Sandalyenin uç kısmına oturarak bel çukurunuzu düzeltip tekrar normal pozisyonuna alarak omurlarınızı uyarın.

Masa Başı Iş Yapanlara Formda Kalma ve Egzersiz Önerileri 3

 • Önce sol ayağınızı sağ dizinize koyarak üstten elinizle bacağınıza baskı uygulayın ve bacağınızı esnetin. Sonra aynı hareketi diğer bacağınıza da uygulayın.

Sağlıcakla kalın!

 

 

 

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir