Select Page

Mandalina ile Doğal Aromaterapik Mum Yapımı

Mandalina ile Doğal Aromaterapik Mum Yapımı
 1. Mandalina ile doğal aromaterapik mum yapımı

Mandalina, kokusu ile kozmetik ve aromaterapide en çok tercih edilen meyvelerden birisidir. Kokusunun huzur verici ve rahatlatıcı etkisi hem kendi başına kullanıldığında hem de çeşitli farklı aromalarla karıştırılarak kullanıldığında hemen kendini göstermektedir. Siz de evde kolaylıkla mandalina ile doğal aromaterapik mum yapabilirsiniz.

Mandalina ile doğal aromaterapik mum yapmak için malzemeler

 • 1 adet mandalina
 • ½ çay bardağı zeytinyağı
 • 2-3 damla dilediğiniz ve sevdiğiniz aromada kokulu yağ veya sadece zeytinyağı da olabilir. Özellikle lavanta yağı, vanilya yağı ve sandal ağacı yağı çok iyi sonuç veriyor.
 • Sivri uçlu meyve bıçağı

Mandalina ile doğal aromaterapik mum hazırlanışı

Mandalinayı kabuğu ile ortadan ikiye düzgünce kesin. Meyvesini her iki taraftan kabuğa zarar vermeden çıkarın. Dilerseniz sadece kabuğunu kesip meyveyi içerisinden bütün olarak da çıkarabilirsiniz. Kabuğun bir tarafında meyvenin kendi liflerinden bir fitil olduğunu fark edeceksiniz. Fitilin olduğu tarafı fitili de bulanacak şekilde ½ çay bardağı zeytinyağı ile doldurun. İçerisine dilediğiniz aromada aromatik bir yağdan 2-3 damla damlatın. Yoksa sadece zeytinyağı da işinizi görür.

Mandalina kabuğunun diğer parçasını sivri uçlu meyve bıçağınız ile üst kısımda bir havalandırma boşluğu oluşturacak şekilde kesin. Örneğin daire, kalp, yıldız şeklinde olabilir. Yağı iyice emen meyve fitilini bir çakmak ya da kibrit yardımı ile yakın. Üzerini dekoratif şekil verdiğiniz diğer kabuk ile kapatın.  Mandalina ile doğal aromaterapik mum yapımınız bu şekilde tamamlanmış oldu. Yaklaşık 3 saat boyunca odanız sıcacık ve huzur dolu bir ortam haline dönüşürken siz de bu rahatlamayı ilklerinize kadar hissedeceksiniz.

 1. Mandalina ile doğal aromaterapik mum yapımı

Mandalina ile aromaterapik mum yapmanın bir diğer yolu da evdeki artık mumları değerlendirmektir.  Bu yöntemle yaptığınız mum diğer yöntemden farklı olarak biraz daha uzun ömürlü ve daha dekoratif oluyor. Aynı şekilde portakal, limon ve greyfurt kabuklarını da kullanarak doğal aromatik mumlar yapabilirsiniz.

Mandalina ile doğal aromaterapik mum yapmak için malzemeler

 • 1 adet mandalina, portakal, limon veya greyfurt.
 • 2 adet klasik sade mum ya da evde kalan her çeşitten artakalan mumlar olabilir.
 • 20 adet karanfil
 • 1 çubuk tarçın

Mandalina ile dogal aromaterapik mum 7

Mandalina ile dogal aromaterapik mum 8

 

Mandalina ile doğal aromaterapik mum hazırlanışı

 

Dilerseniz bir önceki meyveyi kabuktan ayırma yöntemini kullanabilir, dilerseniz de üst kısımdan açacağınız bir çay bardağı ağzı genişliğindeki açıklıktan meyveleri kaşıkla, kabuğu zedelemeden çıkarabilirsiniz. Her iki yöntem de mum yapımında rahatlıkla tercih edilebilir. Önemli olan kabuğun zedelenmemiş olması ve adeta bir çanak gibi kullanılabilmesi.

Artakalan mumlarınızı ya da iki adet klasik sade mumunuzu ocak üzerinde bir cezve içerisinde hafifçe ısıtın. Akışkan kıvama geldikten sonra içerisinden fitili alarak meyve kabuğunun içerisine ucu dışarıda kalacak şekilde yerleştirin. Sıvı hale gelen mumu kabuğun içerisine doldurun. Tarçın kabuğunu irice parçalayın ve sıvı haldeki mumun içerisine atın. Donmasını bekleyin. Mum tamamen donduktan sonra karanfil tanelerini meyve kabuğuna saplayarak hem ekstra aroma katabilir hem de dekoratif süslemeler yapabilirsiniz.

 1. Mandalina ile doğal aromaterapik mum yapımı

Mandalina ile doğal aromaterapik mum yapımı yöntemlerimizden sonuncusu hem parçalanmış meyve kabuklarını hem de artakalan mumları değerlendirebileceğiniz son derece kolay ve pratik bir yöntem. Daha önce sizlerle paylaştığımız iki mum yapımında da kabukların parçalanmamış olması gerekiyordu. Diyelim ki misafirlerinizi ağırladınız ve mevsim itibarı ile de doğal olarak bol bol turunçgillerden kabuklarınız kaldı. Bunları harika bir aromaterapik mum yapımında kullanabilirsiniz.

Mandalina ile doğal aromaterapik mum yapmak için malzemeler

 • 1 adet mandalina, portakal, limon veya greyfurt kabuğu. Kokusunu sevdiğiniz başka meyvelerin kabukları da olabilir.
 • 1 çay kaşığı vanilya
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 5 adet karanfil
 • 2 adet mum
 • 1 adet cam bardak veya minik bir kavanoz

Mandalina ile dogal aromaterapik mum 9

Mandalina ile doğal aromaterapik mum hazırlanışı

Dilediğiniz meyve kabuklarını ister tek başına isterseniz diğerleri ile karıştırarak, minik minik parçalar halinde doğrayın. Tarçın kabuğunu elinizle çok büyük olmayacak şekilde parçalayın. Karanfil tanelerini de ekleyerek tüm malzemeleri harmanlayın.

Mumlarınızı ocak üzerinde bir cezve içerisinde akışkan kıvama gelecek kadar ısıtın. İçerisinden fitili alarak kullanacağınız cam kavanozun içerisine yerleştirin. Eriyen mumun içerisine vanilyayı da ekleyerek karıştırın. Kavanozu önce meyve kabuklu karışım ile çok sıkı olmayacak şekilde doldurun, ardından mum eriğinizi meyve kabuklarının üzerini tamamen kapatacak şekilde boşaltın. Kavanozunuzu hafifçe sallayarak mumun meyve aralarına iyice dolmasını sağlayın. Donduktan sonra mumunuzu kullanabilirsiniz.

Sevdiklerinizle, sıcacık akşamlarda huzurlu ve mutlu mum ışığı sohbetlerinin tadını çıkarabilmeniz dileği ile!

 

Aromaterapi ve esanyel yağlar hakkında ilginizi çekecek başka konular da olabilir. Linklerimize tıklayarak ulaşabilirsiniz!

Banyo ve masaj için kullanılabilecek aromaterapik reçeteler.

Aromaterapi ve esansiyel yağların kullanımı!

Esansiyel yağların aromaterapide kullanım alanları ve nelere iyi geldikleri.

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir