Kendiniz İçin iyi Bir Şey Yapın: DOĞRU NEFES Alın!

Doğru nefes almak ne demektir? Aldığımız nefesin ne kadar farkında ve bilincindeyiz?

Yetersiz oksijen vücudumuzda nelere yol açar?

Dünyaya geldiğimiz ilk andan itibaren almaya başladığımız nefes maratonu dünyaya veda edinceye kadar devam eder. Nefes almak yaşamakla eş anlamlıdır. Ama bu hayati derecede önemli olan konuda ne kadar bilinçliyiz ve ne derece doğru yapıyoruz, bunun farkında mıyız acaba? Hayatta en önemli yaşamsal işlevimiz nefes almaktır. Dolayısı ile insanın kendisine yapabileceği en büyük iyilik de doğru nefes almayı öğrenmektir.

Dünyaya geldiğimiz ilk zamanlarda, yani bebekken aldığımız nefesler en doğru teknikte olan nefeslerdir.

Yaşadığımız süreçte edindiğimiz olumlu ya da olumsuz tecrübeler yani; korkular, yaşanan travmalar, bastırılmışlıklar, öfkeler, hayal kırıklıkları, heyecanlar,  doğal olarak yapa geldiğimiz nefes alma becerimizi büyük oranda sekteye uğratmaktadır. Ancak bu durumun farkında olmak, kendimizi dinlemek ile doğru nefes almayı tekrar öğrenmek, takviye etmek mümkün.  Nefes farkındalığı dediğimiz bu tespiti yapabildikten sonra iki-üç hafta içinde doğru nefes almayı yaşamımızın bir parçası haline getirmek günde birkaç dakikamızı ayırarak son derece kolay ve mümkün.

Peki, doğru nefes alındığında vücudumuzda, zihnimizde ve duygu dünyamızda neler olup bitmekte bir de bunlara göz atalım.

Doğru nefes almak fiziksel olarak vücudumuzda neleri değiştirir?

*  Dolaşımda olan kanımızın kalitesi yükselir ve toksinlerin vücudumuzdan atılması kolaylaşır.

*  Bütün sinir sistemimiz ve hormonlarımız düzene girer,

* Diyafram nefesi alındığında büyüme hormonu salınımımız artar ve bu hormonlar yaşlanmayı geciktirir.

* Doğru nefes bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

*  Doğru şekilde yeterince alınan oksijen vücudumuzda yağ yakımını artırır ve kilo kontrolüne yardımcı olur.

*  Cinsel performansı artırır.

*  Hücrelerin yenilenmesinde doğrudan etkilidir.

*  Cildimizi yeniler ve canlandırır.

Doğru nefes almak kişide zihinsel olarak neleri değiştirir?

* Konsantrasyonumuzu artırır ve algılama kapasitemizi geliştirir, ayrıca hızlandırır.

* Hafızamızı güçlendirir.

*  Yaratıcılığımızın gelişmesine etki eder.

*  Hızlı düşünmemizi kolaylaştırır.

* Uykumuzun düzene girmesinde ve kalitesinin artmasında son derece etkilidir

* IQ seviyemizi yükseltir.

Doğru nefes almak kişide duygusal olarak neleri değiştirir?

*  Zihnimizi dinginleştirir.

*  Duygusal blokajlardan kurtulmamıza yardımcı olur.

*  Hormonlarımız üzerinde yarattığı olumlu değişim ile stres, anksiyete, depresyon, panik ve telaş eşiğimizi yükseltir, tahammülümüzü artırır.

*  İçsel huzurumuzun oluşmasında etkilidir.

*  EQ (duygusal zeka) seviyemizi yükseltir.

*  Hayatın her alanında, her şeye karşı bir farkındalık geliştirebilmemizde, özsevgi ve duygusal empati kazanmamızda etkili olur.

* Bütün bunlara ilave olarak, çocuklarda ve gençlerde sınav stresiyle baş etmenin, duygusal blokajlardan kurtulmanın en etkin ve kolay yolu doğru nefes teknikleri ile aşılabilmektedir.

Temiz kan dolaşımı, sağlıklı ve zinde olmanın, genç kalmanın en önemli şartıdır. Doğru nefes ile vücudumuz için yeterli miktarda oksijen almak da bunu sağlamanın en temel yoludur.

Yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, vücudumuzda ‘onkojen’ler (kanseri oluşturan hücre yapılanması) stres, kirlilik, radyasyon yanında oksijensizlik gibi faktörlerle de uyarılmakta ve kanserin oluşumunu tetiklemektedir. Yani hücresel oksijen yetersizliği, kansere yol açtığı düşünülen önemli bir faktörü oluşturmaktadır. Normal yaşamsal hücrelerimiz her tür faaliyetini oksijen ile yerine getirebilmekteyken, kanser hücreleri oksijensiz yaşayabilmektedirler.

Peki, doğru nefes nasıl alınır?

Bir dakikada kaç nefes alıyoruz?

Dünya Sağlık Örgütü’nün tespitlerine göre ideal nefes sayısı dakikada 12’dir. Bunun fazlası kandaki asit miktarını artırmakta ve stresi tetiklemektedir. Siz de dakikada kaç nefes alıp verdiğinizi sayarak belirleyin. Sayı 12’nin altındaysa bu iyi, eğer fazlaysa gün içerisinde şu basit çalışmayı yapın: 4 birimde nefes alın, 4 birimde tutun, 4 birimde verin, 4 birimde durum. Yani 1 nefes alımını 4 kademede yapın, 4’e kadar sayarak tutun, yine 1 nefesi 4 kademede verin ve yine 4’e kadar sayarak durun.

Doğru nefes alma yöntemi nerede başlatılıp nerede sonlandırılmalıdır?

İdeal olan nefesin burundan alınıp yine burundan verilmesidir. Bunu doğal olarak yapmanıza engel olan bir sağlık sorununuz varsa en kısa sürede bir KBB doktoruna başvurun.

Burundan nefes almakta hafif bir zorlanma yaşıyorsanız, ağzınızı kapalı tutup burundan nefes almaya gayret edin.

Tek taraflı tıkanıklık yaşıyorsanız,  tıkalı tarafı kapatıp açık taraftan büyük nefesler alıp vermeyi deneyin, tıkalı olan tarafın açıldığını göreceksiniz.

Nefes kapasitesi:

Aldığınız nefesin derin ve kapsamlı olmasına özellikle dikkat edin. Gün içerisinde özellikle enerjinizin düştüğünü hissettiğinizde, konsantrasyonunuz azaldığında derin nefesler alıp vermek hemen toparlanmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Diyafram nefesi:

Bizler doğuştan itibaren doğal olarak diyafram nefesi alırız, yaşadığımız olumsuzluklar, korku, endişe bize üst solunumu öğretir, sonra da bu alışkanlık halinde devam eder. Ciğerlerin sadece üst loblarına alınan nefes göğüs kafesi ve omuzlarla sınırlı kalır, oysa alta diyaframa alınan nefes çok daha kapsamlı olur ve kişiye sayısız faydası vardır. Tekrar diyafram nefesine dönmek bize, bağışıklık sistemini güçlendirmek, korku ve stresle baş edebilmek için son derece önemli katkılar sağlar.

Bunu yapacağınız çok basit bir alıştırma ile geri döndürmeniz çok basit olacaktır. Sırt üstü yere uzanın ve karnınıza birkaç kitap ya da başka bir ağırlık koyun.  Aldığınız nefesle bu ağırlıkları kaldırmaya çalışın. Bu egzersizleri birkaç hafta boyunca her gün her fırsatta yapmaya özen gösterin. Bu süreçte, çok daha canlı, enerji dolu ve aynı zamanda çok daha huzurlu olduğunuzu hemen siz de fark edeceksiniz.

Basit, fakat son derece etkili olan nefes egzersizinin adımları ise şöyle:
1-Burnunuzdan yavaş bir şekilde ama alabildiğiniz kadar derinden ve çok nefes alın.
2-Sonra yine yavaş yavaş ağzınızdan verin ve bunu birkaç kez daha tekrar edin.
3-Ardından burnunuzdan nefes alırken ağır ağır dörde kadar sayın.
4-Nefesinizi verirken de yine dörde kadar sayın.
5-Nefes vermeyi, nefes almaktan daha yavaş yaptığınızdan ve aldığınız nefesi sonuna kadar boşalttığınızdan emin olun.
6-Nefesinizi verirken kaslarınızın rahatladığını ve gevşediğini hissetmeye çalışın.
Bu nefes egzersizini gerildiğiniz veya bunaldığınız herhangi bir zamanda ve yerde yapabilirsiniz, anında rahatladığınızı ve gerginliklerinizin azaldığını hemen fark edeceksiniz.
Günde en az 40 defa derin nefes alıp vermeye fiziksel, ruhsal ve duygusal sağlığınız için özellikle dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Hesaplarımız