Kendimi Affetmek! Ama Nasıl?

İnsanın kendisini affedebilmesi çoğu zaman karşı tarafın sizi affetmesinden çok daha zor ve sancılı bir süreçtir. Bu zor süreçte pişmanlıklar, utanç, öfke her boyutta yaşanır. Önemli olan bu negatif duyguların zaman içerisinde birer kazanıma dönüştürülebilmesidir. Bu da ancak bazı farkındalıkların geliştirilebilmesi ile başarılabilir.

Unutmayalım ki hiç kimse mükemmel değildir. Yanlışlar yapılabilir, yapılan hiçbir yanlış iyi bir insanı kötü etmez, sadece hata yapmış iyi insanlar oluruz. Bu yönümüzden taviz vermeden şimdi adım adım kendimizi affetme sürecinde yapabileceklerimize göz atalım.

  • Pişmanlık duygusunun gelişmiş olması bizleri hata yapmaktan alıkoyan ve yapılan hataların tekrarını engelleyen önemli bir mekanizmadır. Yaptığımız hatalardan pişmanlık duymamız ise sahip olduğumuz ahlaki değerler ile doğru orantılıdır. Kendi ahlaki değerlerimizin farkında olursak, başkaları ile olan ilişkilerimizdeki mesafeyi daha doğru bir şekilde ayarlayabiliriz. Kendi ahlaki değer ölçülerimize sahip çıkmak ve o doğrultuda hareket edebilmek karakterli bir kişilik yapısı geliştirebilmemizde, kendimize olan güvenimizin artmasında, ayrıca özsaygımızın gelişmesinde son derece etkilidir. Böyle bir duygu durumunun gelişmiş olması da korkularımızın önüne geçebilmemizde anahtar rol oynar.
  • İşe kendimizi olduğumuz gibi kabul etmeyi öğrenmekle başlayabiliriz. Bu kabulleniş duygusal iyileşmeyi de beraberinde getirecektir. Geçmişte olanları geride bırakarak, yaşadıklarımızı tecrübe hanesine yazıp, bizi biz yapan değerlere katmayı öğrenmeliyiz. Geçmişteki hatalarımız bize yol gösterecek deneyimler olacak, ancak asla bizi tanımlayan değerler olarak kalmayacak.
  • Yapıp ettiklerimize hayıflanarak, kendimize kızıp öfkelenerek harcayacak zamanımız yok. Geçmişe tekrar gitmemiz ve olanları düzeltme ihtimalimiz de yok. Bu gerçekle yüzleşecek ve planlarımızı gelecek üzerinden yapacağız.
  • Geçmişe tekrar dönemeyeceğimiz gerçeği ile yüzleşirken ‘geçmişe gidebilsem ne yapardım?’ sorusuna vereceğiniz cevap, yaptığınız hatalardan bir şeyler öğrenip öğrenmediğinizi gösterecek bir farkındalık kazandıracaktır. Bunu kendinize bu süreçte sorun ve aldığınız cevap yaptığınız eylemden ne kadar farklı olursa onunla kat ettiğiniz mesafeyi ölçün. Bu iyiye işarettir.
  • Hata yapma sürecinin yaşandığı dönemde, şu an sahip olduğunuz objektif bakış açısına sahip değildiniz. Belki olayların sizin kontrolünüz dışına çıkabileceğini algılayamadınız. Gelinen noktada kendinize bu eleştiriyi yapabiliyor ve kendinizi haklı çıkarmak yerine yanlışlarınız ile yüzleşmeyi başarabiliyorsanız kendinizi affetme anlamında önemli bir adım daha atmış oluyorsunuz. Çünkü bu süreç hatalarınız ile yüzleşmek ve haksızlığınızı kabullenmiş olmakla olumlu bir yola girmiş oluyor.
  • Kendinizi hatalarınız ile olduğunuz gibi kabullenmelisiniz. Hiç kimse mükemmel değildir. Herkesin yaptığı yanlışlar, ihlaller olur. Yapılan yanlışlar sizi iyi bir insanken kötü bir insana çevirmez, siz yaptığınız yanlışlara rağmen iyi bir insan olduğunuzun farkında olun. Kötü bir davranışta bulunmak ile kötü bir insan olmak arasında ciddi farklar vardır. Siz de bu farkın farkında olun. Hatalarımızı doğru yönetebilirsek, gelişmemize yardımcı olur. Hayatlarımızda ilerleme kaydetmek istiyorsak kendimizi yaptığımız yanlışlar ile birlikte kabul etmeyi de öğrenmeliyiz.
  • Hatalarınız dolayısı ile hayatınız pişmanlıklarınızla dolu olabilir. Her biri için yas tutup kendinizi her fırsatta cezalandırmak yerine, en çok hangi davranışlarınızdan pişmanlık duyduğunuzu kategorize ederek, bu davranış biçimlerinizi değiştirmeye odaklanın.
  • Hatalarınızdan dolayı incinen, kırılan kişilerden özür dileyin. Özür dilemek yaptığınız yanlışın farkında olduğunuzu gösterir. Özür dilemek için gösterdiğiniz çaba, o ilişkiye değer verdiğinizi gösterir ve bu sizin affedilmenize yardımcı olur. Zarar verip, hayal kırıklığına uğrattığınız kişilerin sizi affetmesi, sizin kendinizi affetmenizi de kolaylaştırır.
  • İnsanın kendini affetmesi çoğu zaman karşı tarafın affetmesinden çok daha zor olabilir. Eğer haksızlık yaptığınız kişi sizi seviyorsa affetmesi daha kolaydır. Bazen insan kendine kaşı tarafın duyduğu sevgi, merhamet ve şefkati yeterince gösteremez. Bu zorlu süreçte yakınlarınızdan destek almak, korkularınızın üzerine gitmenize ve kendinizle yüzleşmenize yardımcı olabilir. Yakınlarınız yaptığınız yanlışlara karşı, sizden daha anlayışlı olabilir ve sevdikleriniz size farklı bir bakış açısı kazandırabilir. Pişmanlıklarınızın ve duyduğunuz utancın, mantıklı düşünebilmenizin önüne geçtiği anlarda yakınlarınız kendinizi affedebilmeniz için sizin göremediğiniz nedenleri gösterebilir.
  • Her şeye rağmen bu süreci aşmakta zorlanıyor, kendinize duyduğunuz öfkenin önüne geçemiyor ve bu duygularınızla baş edemiyorsanız mutlaka profesyonel bir destek alın.

Barışı önce kendinizle, sonra diğerleriyle imzalayın. İnanın kendiyle barışık olamayan bir bireyin başkaları ile barışık olma ihtimali yoktur.

Barış dolu günler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Hesaplarımız