Çocuğa Doğru Yaklaşım Nasıl Olmalıdır?

Çocuk gelişimi çocuğun doğumu ile başlayan bir serüvendir. Nasıl doğduğu, nelerle beslendiği, neler izlediği, yaşamına etken her türlü faaliyeti kapsayan oldukça geniş bir süreçtir. Bu yüzdendir ki anne-baba’nın çocuk üzerindeki etkisi yadsınamaz. Çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiği, neye ne kadar tepki verilmesi gerektiği sıklıkla merak edilen konular arasındadır. Çoğu anne-babadan “çocuğuma nasıl davranmalıyım?” sorusunu duyarız. Bunun için birçok çocuk gelişimi kitapları mevcuttur. Biz de küçük çaplı da olsa bu konuya değinmek istedik. Anne-babalara bazı önemli konularda dikkat edilmesi gerekenler hakkında farkındalık geliştirmeyi sağlayan önemli bilgiler bulduk.

Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisinde olduğu gibi temel ihtiyaçlar karşılandıktan sonra birey kendisini gerçekleştirebilir. Çocuğunuzun temel barınma, yeme-içme gibi tüm fizyolojik ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra, sevildiğinin ve saygı gördüğünün hissettirilmesi gerekir. Ve tabi bu süreçteki yaklaşım, destek, yardım nasıl yapılmalıdır?  Çocuklar hayatı anne-babalarını taklit ederek öğrenirler. Onlara övgüden ziyade, göstererek öğretmek daha etkili ve kalıcı bir öğrenme sağlayacaktır. Yüksek sesle bağıran anne-babalar yüzünden çocuklar; gece korkarları yaşarlar, özgüvenlerini kaybederler, takıntılı ve tedirgin olurlar, öfke nöbetleri sıklaşır, kendini ifade edemez, başarısızlığı artar, girişkenliği azalır, insanlara mesafeli olurlar, ve zamanla size benzerler…

Bir çocuğun hayatını küçükken ne kadar kolaylaştırırsanız, büyüyünce o kadar zor bir hayatı olur. O yüzden ” Dur! Ben yaparım.” demekten ziyade yapabileceği görevler vererek sorumluluk bilincini geliştirebiliriz. Yaşına uygun sorumluluk verilmeyen çocuk sağlıklı gelişemez. Yine sağlıklı gelişim için anne-babanın çocuğa yaklaşımı çok mühimdir. Örnek verecek olursak; “Yemeğini yemezsen büyüyemezsin!” yerine “Yemeğini yediğinde baban gibi güçlü ve akıllı olabilirsin!” ya da “Hazırlanman için daha ne kadar bekleyeceğim?” yerine “Bakalım hangimiz daha çabuk hazırlanacak?” şeklinde yaklaşımlar çocuğunuzun gelişimi için sizlere oldukça yardımcı olacaktır. Bu tipteki söylemler, onlarla iletişimizin daha kuvvetli olmasını sağlayacaktır.

Âlice Miller’ın da dediği gibi ‘’anne-babalar, kendi anne-babalarına gösterdikleri saygıyı çocuklarına da göstermeyi başarabilirlerse işte o zaman çocuk, sahip olduğu yeteneklerini en iyi şekilde geliştirebilir.’’ Çocuğumuza yaklaşırken bu konuları göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır. 

Anne-babaların doğrusunu bildikleri halde kalıplaşmış bazı hataları vardır. Mesela;

Ayrımcılık;”Sen büyüksün kardeşin küçük, salıncağa önce o binsin” ,

Kuralcılık; “Sevsen de sevmesen de o yemeği yiyeceksin!”

Çıkarcılık;”Eğer oyuncaklarını toplarsan sana televizyon seyrettiririm!”,

Rahatlık;”Ama yemekten önce çikolata yenmez! Tamam, ağlama, al çikolatan!”,

Karşılaştırma;”Bak Cenk’e derslerinde ne kadar başarılı, senin gibi tembel değil!”

Şeklindeki birçok örnek verilebilir. Bu ve bunlar gibi birçok hatalı davranış ve söylem çocuğun gelişimini ve sizinle kuracağı iletişimi ciddi anlamda olumsuz etkileyecektir. Anne-babaların bu tip davranışlarda bulunmamaya özen göstermeleri gerekir.

Sevgili anne ve babalar unutulmaması gereken en önemli şey ise ‘’her çocuk öğrenir; fakat aynı zamanda ve aynı şekilde olmak zorunda değildir.’’ Onun kendi hayatını yorumlamasına ve kendi hayat türküsünü söylemesine destek olmak gerekir. Yeni nesil bizler için umuttur. Nice genç, aydın, başarılı nesillere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Hesaplarımız