Bağışıklık Sistemi Nedir?- Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Covid-19 ile imtihanımız gösterdi ki Korona dahil bütün hastalıklar ile mücadelede güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak en önemli konudur. Tabii bunu böyle söylemiş olmakla maske, mesafe ve hijyeni önemsemediğimiz düşünülmesin. Bu kurallara hem kendimiz hem de etrafımızda yaşayan herkes için tavizsiz bir şekilde uymalıyız.

Bağışıklık sistemi yaşadığımız çevre ile etkileşimimiz sırasında bulaşıcı hastalıklardan, bakterilerden, virüslerden korunma yeteneğimizi büyük ölçüde belirleyen biyolojik bir direnç mekanizmasıdır.  Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması-güçlendirilmesi bizim sağlıklı kalabilmemiz açısından son derece önemlidir.

Bağışıklık sistemi sadece bizi çevresel faktörlerden kaynaklı hastalıklara karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda kanser gibi ilerleyen hastalıklara karşı da bir kalkan oluşturur.

Bağışıklık sisteminin güçlü olmasının dengeli ve yeterli beslenme ile çok yakından bir ilişkisi bulunmaktadır. Yetersiz beslenmenin sebep olduğu bağışıklık sistemi bozukluklarında vücut enfeksiyonlara açık hale gelir hatta yaraların iyileşmesi bile çok gecikir. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler diye bir genelleme yapmak çok zor olsa da vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kaynakları dengeli ve yeterli kullanmaktan bahsedebiliriz.

Yapılan bazı bilimsel araştırmalar alınan yaşlarla birlikte bağışıklık sisteminin zayıfladığını ortaya koymuştur. Bu nedenle belirli bir yaştan sonra bağışıklığı güçlendiren yiyecekleri özellikle tüketmeye dikkat etmek hastalıklara yakalanma riskini önemli ölçüde azaltabilir.

Bağışıklık ve Beslenme İlişkisi

Sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenme, bağışıklık sistemimizin desteklenmesinde ve güçlü kalmasında çok önemli bir yere sahiptir. Vücudumuzun yaşamsal faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ bakımından dengeli ve yeterli bir beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç aynen bağışıklık sisteminin sağlıklı işleyişi için de geçerlidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri bir grup altında toplamak, her bedenin ihtiyacının farklı olduğu ilkesini göz ardı etmek anlamına gelir ki, bu da bilgilendirme açısından son derece yanlış olur. Çünkü bağışıklık sisteminin güçlü kalması pek çok vitamin ve mineralin yanı sıra alınan protein miktarına, esansiyel yağ asitlerine, karbonhidrata dolayısı ile beslenme sisteminin bütününe dayanır. Sadece vitamin ve mineral bakımından zengin bir beslenme programı uygulamak her zaman güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olunabileceği anlamına gelmez. Bunlarla birlikte eğer yeterince protein, sağlıklı yağ ve karbonhidratlar ile beslenilmezse vücudun koruma kalkanı olan bağışıklık sistemi zayıflar ve vücut enfeksiyonlara açık hale gelir. Bu nedenle bağışıklığı güçlendirmek için bazı yiyeceklere yönelmek yerine dengeli bir beslenme programı oluşturulmalı ve hareketli bir yaşam stili benimsenmelidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Beslenme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirerek Başlayın:

  • Paketlenmiş hazır gıdalardan uzak durun
  • Besin değeri düşük, kalori oranları yüksek atıştırmalıkları tüketmeyin.
  • Hamur işi besinleri mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarın
  • Şekerli ve gazlı içecekler yerine bol bol taze sıkılmış meyve suyu tüketin, hatta mümkünse posasından faydalanmak için mevsiminde bütün meyvelerden tüketin.
  • Öğünlerinizde taze ve pişmiş sebzeler mutlaka bulunsun.
  • Bol bol su için
  • Haftada 2-3 gün balık/tavuk yemeye özen gösterin.
  • Sigarayı bırakın.
  • Her gün en az yarım saat yürüyüş yapın.

Bazı vitamin ve mineraller bağışıklık sistemini güçlendirmek ve desteklemek konusunda ayrı bir öneme sahiptir. Ancak bu vitamin ve mineralleri kısa bir süre içerisinde çokça almanın veya takviye olarak tüketmenin pek de fayda sağladığı söylenemez. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli husus; vücudun ihtiyaç duyduğu miktarları düzenli olarak sağlayabilmektir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bazı Vitamin ve Mineraller:

Bu vitamin ve minerallerin sadece bağışıklık sisteminin güçlenmesinde değil yaşamsal birçok fonksiyonumuzun sağlıklı bir şekilde işleyişinde de çok önemli görevleri bulunmaktadır.

Hangi vitamin eksikliği vücudumuzda nelere sebep oluyor konulu yazımızı okumak için lütfen tıklayınız!

Selenyum: Özellikle tiroid fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde çalışması için çok gerekli olan bir mineral çeşididir. Ayrıca selenyum E vitamini ile birleşerek bağışıklığı destekleyen güçlü bir antioksidandır. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar selenyum eksikliği görülen kişilerde mesane, meme, kolon, rektum, akciğer ve prostat kanseri türlerinin diğer insanlara oranla daha fazla görüldüğünü ortaya koymaktadır. Selenyum en çok ay çekirdeği, yumurta, tüm tahıl ve bakliyat ürünleri, sebzeler ayrıca kırmızı ve beyaz bütün et türlerinde bolca bulunmaktadır.

A Vitamini: A vitamini özellikle cilt, diş, kemik ve dokuların sağlıklı kalmasında ve korunmasında son derece etkili bir vitamin türüdür.  A vitamini eksikliği bağışıklık sistemini zayıflatmakta ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır. A vitamini bitkisel ve hayvansal birçok üründe yer almakla birlikte en çok ıspanak, havuç, kara lahana, keçi, inek sütü ve ürünleri, balık, tavuk ve baklagillerde bulunmaktadır.

B2 Vitamini: B2 vitamini karbonhidrat, protein ve yağların enerjiye dönüştürülmesini sağlayan güçlü bir antioksidandır. B2 vitaminin yeterince alınamaması bağışıklık sisteminde yer alan T hücrelerinin sayısında düşmeye sebep olmaktadır. Ayrıca B2 vitamini kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için hayati değerde önem taşımaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar B2 vitamininin bakteriyel enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttırdığını ortaya koymuştur. B2 vitamini en çok süt ve süt ürünlerinde, baklagillerde ve yumurta da bulunmaktadır.

B6 Vitamini: B6 vitamini eksikliği bağışıklık sisteminin virüslere ve bakterilere verdiği tepkinin azalmasına yol açmaktadır. Ancak özellikle dikkat edilmesi gereken bir husus olarak, B6 vitamini aynı zamanda vücutta bulunan tümörlerin büyümesine de yol açabilmektedir. Bu nedenle tüketimine dikkat edilmesi ve takviye olarak alınmaması uzmanlarca önerilmektedir. B6 vitamini açısından zengin besinler şu şekilde sıralanabilir: kuruyemiş türleri, tavuk, yumurta, esmer pirinç, hububat türleri, sarımsak ve muz.

C Vitamini: Özellikle grip salgınlarının görüldüğü kış aylarında herkes C vitamini alınması gerektiğini düşünür. Güçlü bir bağışıklık sistemi için C vitamini olmazsa olmaz niteliktedir, ancak C vitamini tek başına yeterli değildir. Uzmanlar C vitamininin takviye olarak alınmasını önermemekte ve gıdalardan sağlanmasını tavsiye etmektedirler. Bunun nedeni ise C vitamini içeren besinlerin diğer vitaminler yönünden de çok zengin olması ve bu diğer vitaminlerin C vitaminin etkisini daha fazla artırmasıdır. Su da çözünen bir vitamin türü olan C vitamini çoğu ter ve idrar olmak üzere vücuttan kolayca atılabilmekte ve depolanamamaktadır. Bu nedenle C vitamininin her gün düzenli bir şekilde alınması gerekmektedir. Birçok sebze ve meyve de bol miktarda bulunan C vitamini en çok turunçgillerde, çilek, yeşilbiber, karnabahar, brokoli ve taze baharatlar da bulunmaktadır.

D Vitamini: D vitamini hücre büyümesi, kemik gelişimi, kalsiyum emilimi ve düzgün işleyen bir bağışıklık sistemi için hayati değerde önem taşımaktadır. D vitamini diğer vitaminlere göre daha az besin türünde doğal olarak bulunur. D vitamini içeren gıdalar, ciğer, balık yağı, peynir, yumurta sarısı ve bazı mantar türleridir. Vücudumuz güneşe maruz kaldığı zaman daha çok D vitamini üretebildiğinden ‘gün ışığı vitamini’ adı da verilmektedir.

Buraya kadar anlatılanlardan yola çıkarak diyebiliriz ki, bağışıklık sistemini güçlü tutmak için tüketilmesi önerilen besinler ile sağlıklı beslenme için yapılması gerekenler aynı şeylerdir. Eğer bağışıklık sistemini etkileyen bir rahatsızlığınız yoksa sadece beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyerek hastalıklara yakalanma riskini önemli oranda azaltabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, vücudun yaşamsal faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmesi için ihtiyaç duyduğu besin ögelerinin, vitamin ve minerallerin dengeli olarak alınmasıdır. Bir grup mineral veya vitaminin çok miktarda alınması bağışıklığın güçlenmesi için yeterli değildir. Beslenmeyi bir bütün olarak değerlendirmek gerekmektedir.

Not: Yukarıda paylaşılan makale haber ve bilgi amaçlı hazırlanmış olup, bir uzmanın uygulayacağı tedavi yerine kesinlikle geçmemektedir. Konu ile ilgili şikâyetlerinizde mutlaka hekiminize başvurunuz.

Herkese sağlıklı günler dileriz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Hesaplarımız