Select Page

Kışlık Hazırlıklar 6 – Közlenmiş Kırmızıbiberli Tarifler

Kışlık Hazırlıklar 6 – Közlenmiş Kırmızıbiberli Tarifler

Sonbaharın gelişi kışlık hazırlıklar (ı) da beraberinde getirdi. Kış hazırlıkları hem en güzel zamanlarında ürünleri kış için hazırlayarak değerlendirebilmek, hem daha ekonomik olarak edinebilmek, en güzeli de kış aylarında mutfakta geçirilecek zamanı yarı yarıya azaltmak için gerçekten de çok iyi bir yöntemdir. Kırmızıbiber de bu alanda en çok kullanılan ürünlerden birisidir. Şöyle ki, kendi başına ana malzeme olarak kullanıldığı turşu ve konserve türlerinin dışında, birçok sos tarifinde de kırmızıbiber bolca kullanılmaktadır.

Kışlık Hazırlıklar İçin Közlenmiş kırmızıbiber turşusu tarifi

kislik hazirliklar 1

Közlenmiş kırmızıbiber turşusu Malzemeler

 

 • 1 kg. kırmızı (kapya) biber
 • 1 baş sarımsak
 • Tuz
 • 2 yemek kaşığı sirke
 • ½ çay bardağı zeytinyağı

Közlenmiş kırmızıbiber turşusu hazırlanışı

Kışlık Hazırlıklar hazırlanırken biraz zahmetli olsa da lezzetleri ve kış aylarında mutfak işlerini kolaylaştırması bakımından katlanılabilir bir uğraşıdır.

Kırmızıbiberler yıkanıp çekirdekleri ayıklanır. Fırın tepsisine yerleştirilerek 250 derecede yaklaşık 30-45 dakika kontrollü bir şekilde közlenir. Fırından çıkarıldıktan sonra üzeri nemli bir bez ile kapatılarak soğumaya bırakılır. Soğuyan biberler soyulur ve dilimlenir. Bu arada sarımsaklar soyulur ve ince ince kıyılır. Doğranmış bibere sarımsak, tuz, zeytinyağı ve sirke eklenerek karıştırılır.

kislik hazirliklar 2

Kavanozlara paylaştırılarak kışa saklanmak üzere buzdolabına kaldırılır. Kahvaltı sofralarında, çay yanında ve yemek yanında lezzetli bir turşu türü olarak tercih edilebilir.

 

Kışlık Hazırlıklar İçin Közlenmiş patlıcan ve kırmızıbiber sosu
Közlenmiş patlıcan ve kırmızıbiber sosu Malzemeler:

 

 • 1 kg. patlıcan
 • 2 kg. kırmızıbiber
 • ½ kg.domates
 • 2 baş sarımsak
 • Tuz
 • Acı sevenler için 250gr. cin biberi
 • 1 çay bardağı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Patlıcan, domates ve biberler yıkanır. Biberler çekirdeklerinden temizlendikten sonra domates ve patlıcanlar ile birlikte yaklaşık 250 derecede 30-45 dakika közlenmeye bırakılır. Fırından çıkarıldıktan sonra üzerine nemli bir bez örtülerek soğumaya bırakılır. Soğuyan sebzeler soyulur ve irice kıyılır. Bu arada sarımsaklar soyulur ve dövülür. Derince bir tencereye sıvı yağ ile birlikte sarımsaklar alınır ve renkleri değişmeyecek kadar kavrulur. Ardından soyulup doğranmış sebzeler ilave edilir. Bir iki tur birlikte kavrulur. Tencerenin altı kapatılır ve tüm malzeme blenderdan geçirilerek macun kıvamına getirilir. Tekrar ocağa alınan sosa tuz eklenir ve yaklaşık 15 dakika ara ara karıştırılarak tekrar pişirilir.

kislik hazirliklar 3

Ardından kavanozlara sıcak olarak paylaştırılan sosun ağızları kapatılarak ters çevrilir ve soğuyana kadar bekletilir. Soğuyan kavanozları yer varsa buzdolabına yoksa serin ve güneş görmeyen bir yere kaldırıp kış için saklayabilirsiniz. Bu sosu kahvaltı ve ikram sofralarınızda tercih edebilirsiniz.

Haydi, afiyet, şifa olsun!

Kışlık Hazırlıklar konusunda diğer tariflerimize de aşağıda bulunan linklerden ulaşabilirsiniz

Patlıcan ile yapılabilen kışlık hazırlıklar

Yeşil fasulye ile yapılabilen kışlık hazırlıklar

Kış için farklı turşu tarifleri

Kış için bezelyeli garnitür konservesi tarifi

 

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir