Select Page

Kış Hazırlıkları 5 – Kızartma Turşu Yapımı Kahvaltılık Kızartma Turşu

Kış Hazırlıkları 5 – Kızartma Turşu Yapımı Kahvaltılık Kızartma Turşu

Kış hazırlıkları yazı dizimizde bu kez yine kış aylarında mutfak işlerinizi çok kolaylaştıracak bir tarifi siz değerli okuyucularımız ile paylaşacağız.

Kızartma turşu yapımıyağlı turşu tarifi deyince, klasik sirkeli sarımsaklı bir turşu tarifi ile karşılaşacağınızı sanmayın. Zira bu turşu hem kahvaltılık olarak, hem ikramlık olarak hem de akşam yemeklerine bir kolaylık olarak fenomen bir turşu türüdür. Kışlık patlıcanlı tarifler arasında en çok işe yarayanlardan birisi de budur. Tam anlamı ile bir cankurtarandır.

Bu turşunun yapımında kullanacağımız kırmızı kapya biberi (salçalık-dolmalık kırmızıbiber) için şimdi en güzel zamanlar. Ağustos sonundan Eylül ayı sonuna kadar bu biberin en kırmızı, en dolgun ve tabii ki fiyat olarak da en uygun olduğu zamanlardır. Kırmızı kapya biber kışa yapılan mutfak hazırlıklarında gerçekten önemli bir yere sahiptir. Birçok sosun, turşunun ve konservenin içerisinde ana malzeme olarak kullanılır. Biz de bugün sizlerle paylaşacağımız bu kızartma turşu tarifinde bu eşsiz lezzetten bolca faydalanacağız.

Kış Hazırlıkları Kızartma turşu yapımı için gerekli malzemeler

 • 2 kg. patlıcan
 • 1 kg. kırmızı kapya biber
 • 1 kg. yeşilbiber (Etli bir türü tercih etmeniz lezzet açısından çok daha uygun olur.)
 • 8-10 diş sarımsak
 • Kızartmak için sıvı yağ
 • Tuz
 • Kavanoz

Kızartma turşunun hazırlanması

Sırasıyla kırmızıbiber, yeşilbiber ve patlıcan yıkanıp ayıklandıktan sonra parmak büyüklüğünde doğranarak kızartılır.

Yağını bir miktar süzmesi için altına kağıt havlu serilmiş bir tepsiye veya bir süzgece alınır. Bu arada sarımsaklar soyularak ufak parçalar halinde doğranır.

Kızartma malzemesinin tamamına sarımsak ve yemeklik kıvamda tuz eklenerek harmanlanır ve kavanozlara paylaştırılarak ağızları sıkıca kapatılır. Varsa serin bir yerde yoksa buz dolabında saklanır.

kis hazirliklari 1

 

Kış hazırlıkları konusu ile alakalı olarak aşağıdaki linklere tıklayarak diğer tariflerimize de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

1-Dolma biber ile yapabileceğiniz kışlık hazırlıklar.

2-Yeşil fasulye ile yapabileceğiniz kışlık hazırlıklar.

3-Evde garnitür yapımı.

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

1 Comment

 1. Avşa adası otelleri

  Evdekilere turşu kurulması için olan yazınızı okudum ve buna göre yaptılar acayip lezzetli turşular çıktı. Bir komşumada önerdim. Ben en çok lahana turşusunu severim

  Yanıtla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir