Select Page

Kış Hazırlıkları 4 – Erik Kompostosu Nasıl Yapılır?

Kış Hazırlıkları 4 – Erik Kompostosu Nasıl Yapılır?

Kış hazırlıklarıkışlık hazırlıklar yazı dizimizin bu bölümünde erik kompostosu yapımını siz değerli okuyucularımız için paylaşacağız.

Meyve kompostosu veya meyve konservesi yapımı pratik kullanımları ile özellikle kışa meyve saklama yöntemleri arasında en çok tercih edilenlerden birisidir.

Erik kompostosu yapımını konu edeceğimiz bu yazıda, eriğin faydalarına da kısaca değinelim. Erik çok yönlü kullanıma elverişli ve son derece faydalı bir meyvedir. Mevsiminde taze olarak tüketilebileceği gibi, kurutularak, marmelatı veya kompostosu yapılarak da değerlendirilebilir. İçeriğinde bol miktarda bulunan B vitamini dışında A ve C vitaminleri ile bakır mineralleri, potasyum, fosfor ve demir de bol miktarda yer almaktadır. Ayrıca erik lif yönünden de oldukça zengin bir meyvedir. Özellikle bu açıdan bağırsakların sağlıklı çalışmasını anlık olarak gösterdiği fayda ile kolaylaştırmaktadır. Gerek kurusu olsun gerek taze ya da komposto olarak tüketilsin aynı şekilde etki etmektedir. Ayrıca erik çok iyi bir antioksidandır. Bu yönüyle erik tam bir kalp dostudur. Ayrıca enfeksiyona bağlı hastalıklara karşı vücudumuzu koruması yönüyle de çok değerli bir kaynaktır.

Kış Hazırlıkları İçin Erik Kompostosu Nasıl Yapılır?

Kompostolar sofra kültürümüzün ayrılmaz parçalarıdır.  Yemeklerin yanında hoş bir lezzet olarak tüketilebileceği gibi, taneli sevmeyenler için de süzüldükten sonra doğal bir meyve suyu olarak tercih edilebilir. Hemen hemen bütün sert meyveler ile yapılabilen kompostoları kışa saklamak, mevsiminde bol bulunan ve daha ekonomik olan meyveleri değerlendirmek açısından çok kullanışlı bir yöntemdir.

Erik Kompostosu Yapmak İçin Gerekli Malzemeler:

Kis Hazirliklari 1

  • 1 kg. istediğiniz cinste erik
  • 1 litre su
  • Bir tutam karanfil
  • Toz şeker

Erik Kompostosu Yapımı:

Erikler yıkanıp saplarından ayıklanır ve süzülmeye bırakılır. Bir tencere içerisinde su ocağa alınır ve kaynamaya yakın erikler eklenir. Kaynadıktan sonra eriklerin patlamaması için ocağın altı kısılır. Yaklaşık 10 dakika kaynamaya bırakılır.

Bu arada kompostolarımızı koyacağımız kavanozlar ve kapakları iyice yıkanıp kurulanır. Her bir kavanoza bir yemek kaşığı toz şeker ve birkaç adet karanfil konulur, ardından kaynamakta olan komposto kavanozlara paylaştırılır.

Hiç zaman kaybetmeden kavanozların ağızları sıkıca kapatılarak ters çevrilir. Soğuduktan sonra kompostolarınızı kış aylarında kullanmak üzere güneş görmeyen serin bir yere kaldırabilirsiniz.

Kis Hazirliklari 6

Beklediği süre içerisinde kıvamları koyulaşan kompostolarınıza, kullanacağınız zaman bir miktar su ve şeker ekleyebilirsiniz.

Kış hazırlıkları konusu ile ilgili diğer makalelerimize de göz atmak isteyebilirisiniz!

Haydi, afiyet, şifa olsun!

 

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir