Select Page

Kış Hazırlıkları 3 – Dolma Biber

Kış Hazırlıkları 3 – Dolma Biber

Kış Hazırlıkları yazı dizimizin bu bölümünde dolma biber kışlık olarak nasıl hazırlanır konusuna değineceğiz.

Kış Hazırlıkları – Kışlık hazırlıklar denilince akla gelen ilk ürünlerden birisi de tabii ki dolma biberdir. Dolma biberi hem mevsiminde bol bol tüketmek hem de kış için farklı yöntemler ile saklamak son derece yerinde olur.  Zira dolma biber de yeşilbiber gibi vitamin ve besin değerleri açısından son derece zengin bir sebzedir. Örneğin, biberin C vitamini yönünden ne kadar zengin olduğunu biliyor muydunuz?

Kış Hazırlıklar – Dolma Biber Nasıl Kurutulur?

Kış Hazırlıkları açısından dolba biber genellikle kurutma yöntemi ile değerlendirilir. Biberler çekirdek evleri ayıklanıp temizlendikten sonra, bir iğne yardımı ile yorgan ipi dediğimiz sağlam bir ipe geçirilir.

Biberler birbirine temas etmeyecek şekilde güneş gören havadar bir yere asılır, daha çok bahçe ve balkon demirleri bu iş için en uygun yerlerdir.

Temmuz sonu ve Ağustos ayı biber kurutmak isteyenler için en uygun zamandır. Hem de bu aylar dolmalık biberlerin en lezzetli olduğu zamanlardır. Biberlerinizi, güneşi güzel alan bir yerde kurutuyorsanız parlak turuncu ve kırmızı renklerde çok güzel biberler elde edersiniz ve bunları kış boyunca istediğiniz zaman yıkayıp haşlayarak, nefis dolmalar yapmakta kullanabilirsiniz.

Kış Hazırlıkları – Dolma Biber Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Dolma biberi kışa saklarken, derin dondurucuya koyma yöntemi de tercih edilebilir. Lezzet açısından taze dolma bibere en yakın tat bu yöntemle elde edilir. Biberler yıkanıp kurutulduktan sonra çekirdek evleri ayıklanarak temizlenir ve bütün haliyle paketlenerek derin dondurucuya kaldırılabilir.

Ancak derin dondurucunuzda yer açısından sorun yaşıyorsanız, biberlerinizi 1-2 gün güneş altında pörsüttükten sonra bastırarak paketleyip, derin dondurucunuza kaldırabilirsiniz. Ama benim o kadar zamanım yok diyorsanız; temizlediğiniz biberlerinizi bir fırın tepsisine yerleştirip önceden 250 dereceye ısıttığınız fırınınızda 5-10 dakika bekleterek pörsütebilirsiniz.

Kis hazirliklari 7

Bu şekilde %50 daha fazla alan kazanabilirsiniz. Lezzet açısından, tazeye daha yakın ama kuruyu da anımsatacak bir tat elde edersiniz. Bu şekilde kışa sakladığınız biberlerinizi haşlamadan, derin dondurucunuzdan çıkardığınız haliyle dolma yapmakta kullanabilirsiniz. Derin dondurucunuzdan çıkardığınız biberleri su dolu bir kap içerisinde birkaç dakika bekletmek, doldurma işlemini kolaylaştırmak açısından etkili olur.

Dolma Biber Sirke Ve Zeytinyağı İle Nasıl Saklanır?

Farklı tatlara açık bir damağınız varsa denemeniz gereken yöntemlerinden birisi de sirke ve zeytinyağı ile kışlık dolma biber saklama yöntemidir. Lezzet açısından faklı bir deneyim sunan bu yöntem yer ve zaman kazanmak açısından da etkilidir. Yıkayıp, ayıkladığınız biberleri, çok az zeytinyağında kısa süre kavurup son aşamada bir yemek kaşığı kadar sirke ve bir çay kaşığı tuz ekleyerek kavanozlara sıcakken koyup bir tür konserve yapabilirsiniz.

 

Kis hazirliklari 8

Bu yöntemle 1 litrelik kavanozlara yaklaşık 2-2,5 kg. kadar biber koyabilirsiniz. Kavanozu açıp ihtiyacınız kadarını kullanıp, kalanını derin dondurucunuzda saklayabileceğiniz gibi, dilerseniz, bu yöntemle hazırladığınız biberlerinizi direk paketleyerek derin dondurucunuza da kaldırabilirisiniz. Konserve olarak saklamak isterseniz eğer ağızlarını  yeterince sıcaklıkta kapatamadığınızı düşünüyorsanız yarım saat kadar kavanozlarınızı kaynatabilirsiniz.

Bu şekilde hazırladığınız biberleri özellikle kuşüzümlü dolma yapmakta veya sadece bu hali ile kahvaltılarınızda kullanabilirsiniz.

Haydi, afiyet, şifa olsun!

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir