Select Page

Kış Aylarında Kilo Almamak İçin

Kış Aylarında Kilo Almamak İçin

Kış aylarında kilo almamak için herkesi şimdiden bir telaş sardı. Spor salonlarına kayıt yaptıranlar, diyetisyenlere başvuranlar, sabah yürüyüşlerine başlayanlar derken bu konu bizim de gündemimiz haline geldi. Çünkü kış aylarında alınan kilolar kadın olsun erkek olsun herkesin problemidir. Ayrıca, belli bir yaştan sonra alınan kiloların verilmesi de ayrıca problem olmaktadır. O nedenle en iyisi kış aylarında kilo almamak için tedbiri şimdiden almaktır.

kis aylarinda kilo almamak 1

Kış aylarında kilo almamak için neler yapılabilir?

Kahvaltı şart!

Kahvaltı güne iyi bir başlangıç yapmanın olmazsa olmaz koşuludur. İyi bir kahvaltı yaparak kan şekerinizi dengelediğinizde hem öğleyin fazla yemek yemekten kendinizi alıkoyabilirsiniz, hem de metabolizmanızın hızlı ve sağlıklı çalışmasını sağlayarak kilo kontrolüne yardımcı olursunuz. Kahvaltı öğünlerinizde özellikle uzun süre tokluk hissi veren proteinli besinleri(yumurta, peynir, süt, yoğurt)ve sağlıklı karbonhidratları (meyve, sebze, tam tahıllı besinler) tüketmeye özen gösterirseniz diğer öğünlerde daha az kalorili besinler ile doygunluk sağlayabilirsiniz.

 

Su

Sadece içtiklerinize dikkat ederek ayda 1 kilo verebilirsiniz. Yüksek karbonhidrat içeren aşırı kalorili içecekler meyve suları, şekerli çay, kremalı kahve ve kola yerine su içerek bunu çok kolaylıkla başarabilirsiniz.

kis aylarinda kilo almamak 2

Nişastalı besinlere dikkat!

Nişastalı besinlerin içerisinde bulunan yüksek oranlı karbonhidrat mutlu olmamızı sağlayan seratonin hormonunun üretimini artırıyor. Bizler de doğal olarak bu tür yiyecekleri tüketmeyi seviyoruz. Ama bu konuda kontrolü elden bırakırsak kilo almak da kaçınılmaz oluyor. Ana öğünlerde sebze veya et yemeklerimizin yanına kadınlar 2-3 yemek kaşığı, erkekler de 4-5 yemek kaşığı makarna/pilav ölçüsünü aşmamaya özen göstermelidir.

İlle de ev yemeği!

Evde yemek yapıp yemenin kilo kontrolü konusunda eşsiz faydaları bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki restoran yemekleri veya fastfood tüketen insanlar %33 daha fazla kalori ve yağ almaktadır. Ayrıca bu tür bir beslenme alışkanlığı obeziteyi tetiklemektedir. İş yaşamı öğle öğünleri için bu fırsatı vermeyebilir, ancak en azından akşam öğünlerini evde yaptığınız yemekler ile telafi edebilirsiniz.

Şekerden uzak durun!

Şekeri bırakmak kilo vermek ve kilo kontrolünü sağlamak açısından çok önemli bir adımdır. Sakın diyet yiyecek ve içeceklerin masum görünüşlerine aldanmayın, tatlandırıcı içeren besinler de karbonhidrat alımı açısından risk oluşturmaktadır.

Ara öğünler!

Ana öğünlere çok acıkmış olarak girmemek için düşük kalorili ara öğünler kilo kontrolü konusunda mucizevi etkiler gösterir. Ayrıca ara öğünlerin metabolizmayı canlı tutmak gibi önemli bir faydası daha bulunmaktadır. Acıktığınız herhangi bir saatte tek bir ara öğün size ihtiyaç duyduğunuz kilo kontrolü konusunda ciddi mesafeler kat ettirir. Kadınların ara öğünü 150-200 kaloriyi, erkeklerin ara öğünü 200-250 kaloriyi aşmamalıdır.

Gece yemeklerine son!

‘Gece 22:00’dan sonra kesinlikle mutfağa su içmeye bile girmeyin!’ derken su içmeyin demiyoruz tabii ki. Su şişenizi yanınıza alın dilediğiniz kadar su için. Ancak su içme bahanesi ile girdiğiniz mutfaktan karnınızı doyurmuş olarak çıkmak zorunda kalmayın.

kis aylarinda kilo almamak 3

Egzersiz yapın!

Haftanın 5 günü birer saat yapacağınız yürüyüşün vücudunuzda yarattığı değişime tanık olmak için hiç vakit kaybetmeyin. Yediklerinizin yakılabilmesi için metabolizmanızın harekete geçmesi gerekmektedir. Yürüyüş de bu anlamda en etkili yoldur. Aynı zamanda egzersiz yaparak enerji seviyenizi de yükseltebilirsiniz bu da kilo kontrolünün yanı sıra kilo vermenize de yarayacaktır.

Tuza dikkat!

Tuz, vücutta su tutarak ödem oluşturur, bu durumda kendinizi şişmiş ve kilo almış hissedersiniz. Bu anlamda en çok zararı paketlenmiş ve işlem görmüş gıdalar vermektedir. Özellikle bu tip hazır ürünlerden uzak durarak ve yemeklerinizi pişirirken tuz yerine baharat kullanarak sodyum tüketimini en aza indirebilirsiniz.

Kış aylarında kilo almamak için ödem attıran ve metabolizma hızlandıran bir beslenme düzenini oluşturabilirsiniz. Bu konuda ilgili makalemize göz atmak isterseniz linkimize tıklayabilirsiniz.

Hamilelik döneminde alınan kilolardan kurtulmak için neler yapılabilir konulu makalemiz de ilginizi çekebilir!

Sağlıcakla kalın!

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir