Select Page

incir Tatlısı-incir Dolması Nasıl Yapılır?

incir Tatlısı-incir Dolması Nasıl Yapılır?

incir tatlısı ya da incir dolması Geleneksel Türk tatlılarımız içerisinde yer alan çok lezzetli ve bir o kadar da faydalı bir meyve tatlısıdır.

Kuru incirin Faydaları

Özellikle kış aylarında tüketilen kuru incir, içerdiği yüksek orandaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini ayrıca kolesterolün kana karışmadan vücuttan atılmasını sağlıyor.

Vücudumuzu adeta bir kalkan gibi koruyan antioksidan içeriği ile kuru incir özellikle kış aylarının vazgeçilmez besin kaynaklarından olmalıdır. Gribal enfeksiyonların önlenmesinde, sindirim sisteminin rahat çalışmasında son derece etkili olan kuru incir, içerdiği ‘benzaldehit’ maddesiyle kanserli hücrelerin büyümesini de önlüyor.

Cilt için de son derece faydalı olan kuru incir fazla tüketildiğinde yüksek kalori oranı ile şişmanlığa ve diyabete sebebiyet verebilir. Bu nedenle günde 2 adetten fazla kuru incir tüketmemeye özen göstermek gerekir.

incir Tatlısı – incir Dolması Tarifi

incir Tatlısı-incir dolması İçin Gerekli Malzemeler

  • 30 adet kuru incir
  • 30 çay kaşığı un
  • 30 çay kaşığı toz şeker
  • 1 çay bardağı iri çekilmiş ceviz içi
  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı süt
  • ½ çay bardağı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı tereyağı

incir Tatlısı – incir Dolması Hazırlanışı

Kuru incirler 2 saat kadar su da bekletilerek yumuşamaları sağlanır. Ardından kuru bir bez üzerinde süzülmeye bırakılır. Bu arada un tava içerisinde ocağa alınır. Karıştırılarak hafif rengi dönene kadar kavrulur.

incir tatlisi

Ocaktan alınan una ilk sıcağı geçtikten sonra 30 çay kaşığı hesabı ile ölçtüğümüz toz şeker ve çekilmiş ceviz eklenerek karıştırılır.

İncirlerin sap kısımları kesilerek oradan incirin içi dışına zarar vermeden açılır ve birer tatlı kaşığı unlu karışım ile içi doldurulur. Sonra ağız kısımları büzülerek kapatılır.

Sırası ile aynı işlemlerin uygulandığı incirler yayvan bir tencereye yerleştirilir. Üzerine ½ çay bardağı toz şeker serpilir. Ara ara tereyağı parçaları yerleştirilir. Önce bir su bardağı su eklenerek tencerenin ağzı kapalı şekilde ara ara kontrol edilerek yaklaşık 15 dakika pişirilir. Suyunu tamamen çeken incir tatlısına 1 su bardağı süt eklenir ve yeniden kısık ateşte kaynamaya bırakılır.

Fazla kaynatmayın çünkü süt kesilebilir. Lezzet açısından bir şey değişmez ama bu görüntü açısından hoş olmayabilir. Bir iki taşım daha kaynayan tatlımız ocaktan alınır ve ağzı kapalı halde en az bir saat içini çekmesi için bekletilir.

Ardından dilerseniz kaymakla dilerseniz tahinle ya da sade olarak incir tatlısı- incir dolması servisinizi yapabilirsiniz.

Haydi, afiyet, şifa olsun!

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir