Select Page

Hangi Balık Ne Zaman Yenir?

Hangi Balık Ne Zaman Yenir?

Balıkların lezzetleri cinslerine göre değişse de hangi balık ne zaman yenir konusu balığın lezzetini doğrudan etkileyen bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle biz de sonbaharın gelişi ve havaların birden serinlemesi ayrıca yer yer yağışların başlaması ile açılan balık sezonunda, siz değerli okuyucularımız için; ‘Hangi balık hangi ayda daha lezzetli olur, hangi balık ne zaman yenir?’ sorularının cevaplarını araştırdık.

Balık besin değeri oldukça yüksek, vitamin ve mineral açısından zengin bir besindir. Özellikle balık yağının kalp hastalıklarından psikolojik rahatsızlıklara kadar birçok hastalığa iyi geldiği de bilinen bir gerçektir.

Beslenme uzmanları özellikle anne adaylarının, yaşlıların ve çocukların, daha dengeli ve sağlıklı beslenebilmeleri için haftada en az iki defa balık yemesini öneriyor. Balık, hemen her yaştan insanın yediğinde sağlık bulacağı besin kaynakları arasında yer almaktadır. Balığın faydaları özellikle içerdiği yağlardan kaynaklanmaktadır. İçeriğinde bulunan Omega 3, A ve D vitaminleri pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

hangi balik ne zaman yenir 1

Hangi Balık ne zaman Yenir e gelmeden önce balığın faydalarına kısaca değinmek gerekirse;

 • Balığın en belirgin özelliği kalbimize iyi gelmesi ve kalp krizi riskini azaltmasıdır.
 • Balık yaşlanma belirtilerini azaltır, sürecini yavaşlatır.
 • Balığın çocukların zekâ gelişimi açısından olumlu etkileri vardır.
 • Balığın ağız ve diş sağlığına olan yararlı etkileri yapılan araştırmalar ile ortaya konmuştur.
 • Balık kan şekerini düzenler.
 • Balık depresyon ve şizofreni gibi psikiyatrik kökenli hastalıkların belirtilerini azaltır.
 • Balık yemenin zihin sağlığı üzerinde koruyucu etkisi bulunmaktadır, ayrıca balık Alzheimer olma riskini azaltmaktadır.
 • Balığın afrodizyak etkisi bulunmaktadır, balık doğurganlığı olumlu yönde etkiler.

Konuyla ilgili olarak ‘Yiyip İçtiklerimiz Vücudumuzu Nasıl Etkiliyor’ başlıklı makalemize de bir göz atabilirsiniz.

Haftada en az iki kez balık tüketilmelidir. Peki, balığın taze olup olmadığını nasıl anlarız? Balık avlandıktan sonra çok kısa sürede tazeliğini kaybeden bir besindir bu nedenle hızlı ulaşım ve satış sürecinde tüketilmesi gerekir. Balığın tazeliğini koruyacak soğuk hava depoları ve buzhaneler olsa da balık alınırken tazeliğine dikkat etmek son derece önemlidir.

Balığın taze olduğunu nasıl anlarız?

 • Bir balığın taze olup olmadığını öncelikle gözlerine bakarak anlarız. Taze balığın göz bebekleri dışa doğru bombeli ve canlı renkteyken, bayat balığın göz bebekleri çökmüş, gözlerinin renkleri ise donuklaşmış ve matlaşmıştır.
 • Taze balığın solungaçları canlı kırmızı renge sahipken bayat balığın solungaçları soluk ve mat turuncumsu bir renktedir.
 • Taze balığın üzerine parmağınız ile bastırdığınızda balıkta herhangi bir çökme gözlenmez. Bayat balıkta ise bastırdığınız yer çukur kalır ve bir daha düzelmez.
 • Taze balığın pulları vücuduna yapışıktır elinizi üzerinde gezdirdiğinizde pullar dökülmez. Bayat balıkta ise elinizi balığın üzerinde gezdirdiğinizde pullar elinize yapışır.
 • Balık satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir diğeri de balığın kokusudur. Taze balıkta sadece hafif bir deniz kokusu olur, onun dışında herhangi bir koku hissedilmez. Balık tazeliğini yitirdikçe kokusu ağırlaşır ve deniz kokusu artık hissedilmez olur.
 • Balık, kesinlikle balık satış izni olan balıkçılardan alınmalıdır. Balık satın alırken alacağınız balığın taze olmasını istiyorsanız, sürekli alışveriş yaptığınız ve güvendiğiniz balıkçıyı tercih etmenizde fayda vardır.

Hangi Balık Ne Zaman Yenir Ay Ay Bakalım

OCAK: Ocak ayında tekir ve kırlangıç bollaşır. Uskumru, lüfer, palamut, istavrit lezzetlerini korumaya devam eder. Kefal ve hamsinin en yağlı olduğu ay bu aydır. Çinekop, kofana, mezgit gibi balıklar kolayca bulunur. Bu ayda barbunya, kılıç ve mercan azalır.

hangi balik ne zaman yenir 2

ŞUBAT: Şubat ayında kalkan mevsimi başlar. Tekir balığının en bol olduğu ay da bu aydır. Uskumru, lüfer, palamut gibi balıklar ise şubat ayında yağlarını kaybetmeye başlarlar.

 

MART: Şubat ayında mevsimi başlayan kalkan ayrıca kefal ve levrek için mart ayı en lezzetli oldukları zamandır. Uskumru ve çiroz içinse biraz erken olmakla birlikte ay sonuna doğru yavaş yavaş lezzetlenmeye başlarlar. Özellikle bu ayda uskumru ve levreğin tavası ve pilakisi güzel olur. Mart ayında gümüş balığı da bollaşmaya başlar.

 

hangi balik ne zaman yenir 3

NİSAN: Nisan ayında kalkan yine başrollerdedir. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç balıkları ise bu ayda bollaşmaya başlar. Gümüş balığı, kefal, mezgit, berlam, tekir ve barbunya gibi balıklar da bolca bulunur.

 

MAYIS: Mayıs ayında havaların ısınmaya başlaması ve yağışların azalması ile birlikte balık türlerinde bir azalma görülür. Bu ayda levrek, barbun, tekir, iskorpit lezzetli olur.

 

HAZİRAN: Haziran ayı balıkçılık açısından oldukça verimsiz geçer. Tekir, barbun, mercan, levrek gibi balıklar az da olsa bulunur ancak pahalı olur.

 

TEMMUZ: Temmuz ayında sardalya mevsimi başlar. Kolyoz, istavrit, uskumru gibi balıkların tavası yapılabilir ayrıca buğulama da lezzetli bir tercih olabilir.

hangi balik ne zaman yenir 4

AĞUSTOS: Ağustos ayında çingene palamudu mevsimi başlar. Sardalyanın ise en lezzetli olduğu ay bu ayıdır. Kılıç balığı bu ayda lezzetinin doruklarına ulaşır. Kefal de ağustosta bulunur ama pek lezzetli olmaz.

 

EYLÜL: Eylül ayı sardalye ve kılıç balıklarının en lezzetli olduğu zamandır. Palamut bu ayda oldukça irileşmiş olur. Lüfer de lezzetlidir ancak bu dönem biraz pahalıdır.

 

EKİM: Ekim ayı lüferin en lezzetli olduğu aydır. Bu ayda palamut da bollaşır.

hangi balik ne zaman yenir 5

KASIM: Kasım ayında uskumru yenir. Bu ay da torik akışı da başlar. Ayrıca Pisi balığının en nefis olduğu ay yine bu aydır.

 

ARALIK: Aralık ayına hamsi ayı desek yanlış olmaz. Hamsinin en bol ve en lezzetli olduğu ay aralık ayıdır. Uskumru, lüfer, palamut ve torik bu ayda daha da büyümüş ve lezzetlenmiştir. Ayrıca bu ayda bol miktarda tekir de çıkmaktadır.

hangi balik ne zaman yenir 6

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir