Select Page

Hamilelik Döneminde Alınan Kilolar Nasıl Geri Verilir?

Hamilelik Döneminde Alınan Kilolar Nasıl Geri Verilir?

Hamilelik döneminde alınan kilolar anne adaylarının hem hamilelik süreci boyunca, hem de doğum sonrasında korkulu rüyasıdır.

Peki, doğum sonrası kilolardan kurtulmak için neler yapılabilir?

Hamilelik doneminde alinan kilolar icin emzirmek

Hamilelik Döneminde Alınan Kilolar Nasıl Geri Verilir?

Hamilelik Döneminde Alınan Kilolar (dan) kurtulmak aslında sanıldığı kadar zor bir durum değil. Sadece biraz hareketli bir yaşam tarzını benimsemek, dengeli ve düzenli beslenmek, işlerinizi yeni düzeninizde yine kendiniz yapmaya devam ederek üstesinden gelinebilecek bir durum. Ayrıca bu süreçte bol sıvı alıp bebeğinizi emzirmeniz de mucizevi sonuçlar almanız konusunda size çok yardımcı olacaktır.

Emzirmek

Artık tüm doktorların ortak kanaati, emzirmenin Hamilelik Döneminde Alınan Kilolar (ı) vermek konusunda yardımcı olduğu üzerinedir. Emzirme sırasında bazal metabolizma hızı normal dönemden çok daha artmaktadır ve bu durum kilo vermede etkili olmaktadır.

Hamilelik doneminde alinan kilolar icin egzersiz

Egzersiz

Doğum sonrası egzersiz yapmak en az diyet yapmak kadar önemlidir. Bu dönemde egzersiz salonlarına ayıracak vaktiniz olmasa bile bebeğinizi arabasına koyup günde en az yarım saat yürüyüş yapmak kaslarınızın eski sıkılığına ve gücüne kavuşması açısından önemlidir. Doğum sonrası yapılacak bu kısa yürüyüşler kaslarınızı güçlü tutmanızın yanı sıra depresyon, uyku sorunları ve stresle mücadele gibi konularda da oldukça etkili sonuçlar yaratmaktadır. Ayrıca D vitamini kazanımı açısından da güneşli güzel havalarda bebeğinizle birlikte dışarıda yürüyüş yapmak son derece faydalıdır.

Hamilelik doneminde alinan kilolar icin ev isleri

 

Ev işi deyip geçmeyin

Bebeğinizin uykuda olduğu saatlerde kendinize kısa bir dinlenme molası tanıdıktan sonra ev işlerinize zaman ayırın. Özellikle bel bölgesinde biriken ve kiloya dönüşen yağlarınızdan kurtulmanız konusunda ev işleri yapmak etkili sonuçlar vermektedir. Yapılan bazı araştırmalar, ev işlerinin teknolojiye bırakılmasının kadınlarda özellikle bel bölgesinde genişlemelere sebep olduğunu ortaya koymuştur.

30 dakikalık ev işi ile yakabileceğiniz kalori oranları ortalama şöyledir:

Toz almak, özellikle yüksek raflara uzanarak temizlemek – 50 kalori

Ütü yapmak – 70 kalori

Yemek pişirmek, sofra hazırlamak – 80 kalori

Yerleri süpürüp, silmek – 90 kalori

Bulaşık yıkamak, evi toparlamak – 100 kalori

Cam, kapı silmek, araba yıkamak – 150 kalori

Banyo, lavabo ovmak, market alışverişi yapmak – 200 kalori

Merdiven çıkmak, boya, badana yapmak – 250 kalori

Hamilelik doneminde alinan kilolar icin dogru beslenme

Doğru beslenmek

Yeni annelerin bebeklerine süt üretmeleri gerekliliği, lohusalık döneminde uygulanacak diyetler konusunda dikkatli olunması gerektiğini ortaya koymaktadır. Hatta doktorlar ve diyet uzmanları bu dönemde diyetten ziyade, dengeli ve doğru beslenmenin daha yerinde olacağı kanaatini taşıyorlar.

Lohusalık depresyonu yaşayan yeni annelerde özellikle tiroid hastalıkları ( detaylı bilgi için lütfen tıklayınız!)nın görülme oranında artış olduğu gözlenmektedir. Lohusalık döneminde kilolarda belirgin bir artış yaşanıyorsa, bir iç hastalıkları uzmanına muayene olmakta fayda vardır.

Yeni annelere, sütünü artıracağı gerekçesi ile şekerli yiyecekler tüketmesi konusunda, toplumca uygulanan yanlış bir baskı söz konusudur. Bu son derece yanlış bir bilgidir ve bu tür yiyecekler sütü artırmaz. Bu tür baskılara direnin ve kilo kontrolünüz açısından, loğusa şerbetleri, hazır meyve suları, şeker eklenerek yapılmış kompostolar, helvalar, tatlılar ve çikolatalardan uzak durmaya özen gösterin. Sütü artırmakta en önemli etken su tüketimidir. Ne kadar çok su içerseniz, o kadar çok sütünüz olur. Özellikle her öğününüzde en az 2 bardak su içmeye özen gösterin. Yediğiniz her meyveden sonra yine su için. Günde en az 3 litre su tüketin.

Şekerli gıdalar yerine kullanılabilecek pekmez, kan yapıcı özelliğinden ve şeker ihtiyacınızı karşılaması yönünden de son derece işe yarayan bir besindir. Yiyeceklerinizi şeker veya bal yerine pekmez ile tatlandırabilirsiniz.

Yüksek oranda su içeren sebzeler ve meyveler süt yapımı açısından çok değerli kaynaklardır. Her öğününüzün yanında mutlaka bol salata tüketin. Salatalarınızı yaparken yağ, mayonez ve salata sosu gibi katkı maddeleri kullanmayın. Elde edebiliyorsanız orijinal nar ekşisi, limon, ev yapımı sirke ve 1 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde sızma zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

Su içeriği yüksek olan ıspanak, pezik, karalahana, yeşil fasulye gibi sebze yemeklerine öğünlerinizde daha fazla yer verin. Bu sebzeleri pişirirken kıyma veya yumurta ilave etmek yemeklerinizin besin kalitesini artırır. Kıymalı yemek sevmiyorsanız kıymayı köfte yaparak, yumurtalı yemek sevmiyorsanız da haşlayıp salatasını yaparak yemeklerinizin yanında tercih edebilirsiniz. Süt kalitesi açısından protein yönünden zengin beslenmek son derece önemlidir. Ayrıca, kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt ve peynir gibi besinlerin düzenli olarak tüketilmesi de sütün kalitesi açısından gereklidir.

Hamilelik doneminde alinan kilolar icin su

Hamilelik Döneminde Alınan Kilolar Nasıl Geri Verilir?

Fazla su içememek(su içme konusunda tüyolar için lütfen tıklayınız!)ten şikâyetçiyseniz, taze sıkılmış meyve suyu, ayran, maden suyu ve şekersiz bitki çaylarını içecek olarak tercih edebilirsiniz.

Yağ oranı yüksek yiyeceklere karşı dikkatli olun. Kızartma türleri, pastane ürünleri, kurabiyeler, cipsler, çerezler, kremalı yiyecekler kalori oranı yüksek olan yiyeceklerdir. Küçük miktarda yenildiğinde bile çok fazla kilo yapabilirler.

Emziren anneler geceleri sık sık bebeklerini beslemek için kalkmak zorunda kalabilirler. Emzirmek annenin enerji ihtiyacını artırmaktadır.  Geceleri bebeğinizi beslemek için kalktığınızda kendinizi çok aç bile hissetseniz kesinlikle bir şeyler atıştırıp yatmayın. Çünkü geceleri yenen besinler vücutta depolanmaktadır. Gece yiyip yatacağınız bir lokma gündüz yiyeceğiniz 10 lokmaya bedeldir. Çok acıkırsanız sadece 1 bardak su için.

Aslında emzirme dönemi kilo vermek için bulunmaz bir fırsattır. Çünkü insan vücudu süt yapmak için normal zamandan çok daha fazla enerji harcamaktadır. Özellikle ilk iki ay harcanan enerji çok daha yüksektir. Bu enerji sarfiyatı neredeyse günde 2 saat spor yapmaya bedeldir.  Bu nedenle doğru ve dengeli beslenerek, biraz da hareketinizi artırarak haftada 1- 1,5 kilo kadar kaybedebilirsiniz.

Hamilelik doneminde alinan kilolar icin spor

Spor

Normal doğum sonrası eğer dikişiniz yoksa 1. Haftadan itibaren spora başlayabilirsiniz. Ama annenin yoğun bir süt üretimi ve yeniden yapılanma döneminden geçtiği ve çok yorgun olabileceği düşünüldüğünde ilk haftalar, günde sadece 15 dakika ile sınırlı tutulması ve sadece karın ve kalça kaslarını çalıştıran egzersizlere yoğunlaşılması yerinde olacaktır. Günümüzde çok popüler olan ” Pilates ” ve ‘’Yoga’’ türü egzersizlerin hafif ve yeni anneyi zorlamayacak hareketlerinin tercih edilmesi özellikle faydalı olabilir. Buradaki asıl amaç yağlanmaların yoğun olduğu, bel ve kalça etrafındaki kasların forma sokulmasıdır. Sezaryen sonrası egzersizlere ise 3. haftanın sonundan itibaren başlanmalıdır. 6.haftanın sonrasında egzersiz programına kalori harcamasını hızlandıracak egzersizler eklenebilir.

 

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir