Select Page

Göreme Açıkhava Müzesi Göreme’yi Görmeden Olmaz!

Göreme Açıkhava Müzesi Göreme’yi Görmeden Olmaz!

Göreme Açıkhava Müzesi Göreme’yi Görmeden Olmaz!

Kapadokya, Anadolu coğrafyası içerisinde adeta bir masallar ülkesi gibidir. Erciyes ve Hasan dağlarından binlerce yıl önce püsküren lavlar, bölgenin ana şeklini vermiş, esen rüzgar ve yağan yağmurlarla da adeta bir oya gibi işlenen kayalar bugünkü halini almıştır.

Nevşehir’e 14 km. uzaklıkta bulunan Göreme, Kapadokya yöresinin en görkemli yeridir. Çok önceleri baskı ve zulüm altında yaşayan Hıristiyanlar kaçarak bu bölgeye sığınmışlar, ardından Romalıların  da Hıristiyanlığı benimsemesi ile aynı bölgeyi bir inanç ve ibadet merkezi gibi kullanmaya başlamışlardır. Kayalar içerisine oyulmuş binlerce mağara, yerin neredeyse yedi kat altına kadar inen yeraltı şehirleri ve buraya dokunmuş insan elinden çıkan sanatsal çizgiler ve bölgede doğal olarak oluşmuş peribacaları ile bu bölgeye hayran kalmamak mümkün değildir. Kapadokya bölgesinin en iyi korunmuş, göz alıcı zariflikteki freskleriyle ziyaretçilerini büyüleyen kaya kiliseleri yine Göreme’de yer almaktadır.

Göreme Acikhava Muzesi 1

Göreme Açıkhava Müzesi ’nde 6 adet Bizans döneminden kalma müze bulunmaktadır. Kiliseler, kayaların içerisine oyulmuş olmalarına rağmen Bizans mimarisinin tüm karakteristik özelliklerini taşımaktadır. Fresklerin büyük bir bölümü 745-843 yılları arasında yaşanılan ‘’İkonakırıcılık’’ akımından izler taşımaktadır. İnsan figürleri yapmanın yasak olduğu bu yıllarda balık, horoz, üzüm gibi simgesel motifler ve geometrik desenlerin kullanımı oldukça artmıştır. 9. yy.’ın ikinci yarısından itibaren yapılan fresklerde ‘’ikonakırıcılık’’ artık sona ermiş ve dinsel olaylar insan figürleri de kullanılarak resmedilmeye başlanılmıştır.

Göreme Acikhava Muzesi 2

Tüften oluşan kilise duvarları, fresklerin renklendirilmesinde kullanılan boyaları emmediği için, desenler bütün canlılıklarıyla günümüze dek ulaşmıştır. Göreme Vadisi 12 yy.dan itibaren inanç ve ibadet merkezi olma özelliğini yitirmiş olsa da günümüze kadar bazı keşişler tarafından ziyaret edilmeye devam edilmiştir.

Göreme Açıkhava Müzesi ’nde yer alan en önemli ve günümüze kadar en iyi korunarak kalmış olanlardan;

Göreme Acikhava Muzesi 3

Göreme Açıkhava Müzesi Alanında Görülebilecek Yerler

 Elmalı Kilise

Elmalı Kilise kayalara oyulmuş kiliselerin en ünlülerinden birisidir. Bir tünel yardımı ile girilebilen kilisenin duvarlarında İncil’den alınan bir çok sahne resmedilmiştir. Bu fresklerin arasında en dikkat çekici olanları İsa Peygamber’in hayatından kesitlerin ve İncil’I kaleme alan papazların resmedilmiş olduğu süslemelerdir. Bunların yanı sıra Tevrat’tan da ; İbrahim Peygamber’in misafirperverliği ve üç yahudi gencin fırında yakılması sahnesi duvar freskleri arasında yer almaktadır. Bu freskler günümüze kadar oldukça iyi durumda kalabilmişlerdir.

 

Azize Barbara Kilisesi

Kilise,  Mısırlı olan ve Hıristiyanlık inancı nedeni ile babası tarafından öldürülen, bu nedenle de  şehit kabul edilen Azize Barbara adına yapılmıştır. İki sütun üzerinde yükselen ve küçük kubbesi ile dikkati çeken Azize Barbara Kilisesi’nin duvarları haç motifleri, geometrik desenler ve azizelerin resimleri ile süslenmiştir. İsa peygamber’in resmedildiği fresklerde İsa’nın başının üzerinde yer alan daire içerisindeki sembolde haç işaretinin olduğu, azize ve azizlerin başlarının üzerinde yer alan daire şeklindeki halkanın ise boş olduğu dikkati çekmektedir. Demek ki eklenen haç sembolü ile Hz. İsa diğer aziz ve azizelerden ayrılmıştır.

Yılanlı Kilise

İki bölümden oluşan kilise adını azizler tarafından öldürüldüğü iddia dilen ejderhadan almıştır. Kilisenin girişindeki duvarda da bu yeşil ejderhanın resmi yer almaktadır. Aslında kilise de en dikkati çeken fresk Aziz Onophrius’a atfedilen tasvirdir. Aziz Onophrius, Mısır çöllerinde keşiş hayatı yaşayan bir hermittir ve burada, uzun sakalı ile yarı kadın yarı erkek olarak resmedilmiştir.

Göreme Acikhava Muzesi 8

Karanlık Kilise

Yine aynı bölgede yer alan Karanlık Kilise duvardan duvara freskleriyle dikkat çekmektedir. Bu kiliseye konumu itibarıyle bir tünelle ulaşılabilmektedir. Tünel de oldukça iyi korunmuş durumdadır. Karanlık kilisenin duvarlarında yer alan fresklerden en ilgi çekici olanı İncil’de de anlatılan ‘Son Yemek’ sahnesidir. Bu kilisede de yine Tevrat’tan alınan bazı sahneler tasvir edilmiştir.

Göreme Acikhava Muzesi 9

Çarıklı Kilise

Çarıklı Kilise çevrede bulunan diğer kiliselerden biraz daha yüksekte yer almaktadır. Buraya ancak demir basamaklardan çıkılarak ulaşmak mümkündür.

Göreme Acikhava Muzesi 10

İki sütunlu çapraz ve beşik tonozlu bir mekandan oluşan kilise duvarlarında dinsel içerikli fresklere oldukça yoğun bir şekilde yer verilmiştir. Çarıklı kilisenin alt katı yemekhane şeklinde tasarlanmıştır ve muhtemelen bu bölüm daha çok manastırda eğitim gören öğrenciler için kullanılmıştır. Çarıklı Kilise adını, Hz. İsa’nın ‘Göğe Yükseliş’ freskinin altında yer alan ve kendisine ait olduğu düşünülen ayak izlerinden almaktadır.

Tokalı Kilise

Tokalı Kilise Göreme Vadisi’nde bulunan en büyük ve en bilinen kaya kilisesidir. Eski Kilise, Yeni Kilise, Eski Kilisenin Altındaki Kilise ve Şapel olmak üzere dört ana bölümden oluşan kilise de şu an Eski Kilise Yeni Kilise’nin girişi şeklinde kullanılmaktadır. Kilisenin duvarları İncil’den ve Tevrat’tan alınan sahnelerin tasfir edildiği freskler ile doludur. Tokalı Kilise’yi diğer kiliselerden ayıran özellik fresklerinde yoğun şekilde kullanılan lapis mavisi renktir. Bu fresklere bakarken kendinizi denize düşmüş gibi hissetmeniz muhtemeldir.

Göreme Acikhava Muzesi 14

Bir zamanlar Hıristiyanlığın inanç ve ibadet merkezlerinden biri olan Kapadokya, günümüzde tüm dünyaca bilinen en önemli turizm merkezlerinden birisidir. 1985 yılından bu yana doğal ve kültürel varlık olarak UNESCO’nun ‘Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kapadokya yöresinde; Göreme Açıkhava Müzesi ile Ürgüp taş evleriyle, Avanos çömlek atölyeleriyle, Ortahisar ve Uçhisar kaleleriyle, Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı şehirleriyle, Paşabagı, Çavuşini ve Zevle’siyle, 386 basamakla inilen Ihlara Vadisi’yle ve gün batımlarıyla peribacalarının doyumsuz manzarasıyla, Kızılçukur Vadisi’yle insanı adeta masallar ülkesinde renkli bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Doğa ve insanın ortaklaşa varettiği bu diyarı, hele Göreme’yi göremeden bu dünyadan göçüp gidilmez.

Cennet yurdumuzun kültürel ve tarih miraslarına göz atmak isterseniz Biliyor musunuz? kategorisinde yer alan diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz!

Hasankeyf

Hattuşaş

Sümela Manastırı

Mardin

Yerebatan Sarnıcı

Gevher Nesibe Şifahanesi

Sultanahmet Cami

 

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir