Select Page

Evdeki Malzemeler İle Güzellik Sırları

Evdeki Malzemeler İle Güzellik Sırları

Evdeki Malzemeler İle Güzellik Sırları yaratmak hiç de öyle sanıldığı kadar zor ve masraflı işler değil. Herkes evinde sağlıklı ürünler kullanarak kozmetik ürünlerin kimyasal etkilerinden uzak kalabilir.

Sağlıklı, güzel görünen bir cilde ve saçlara sahip olmak için kozmetik ürünlere bütçe sarsıcı fiyatlar ödemenize gerek yok. Evdeki malzemeleri kullanarak cilt ve saç bakımınıza özel doğal ve etkili ürünler hazırlayabilirsiniz. Bu vereceğimiz tarifler ile şehir efsanesi olan ‘güzellik sırları’ artık sır olmaktan çıkacak.

Gerek formumuzu gerekse sağlığımızı korumak adına her istediğimiz şeyi istediğimiz kadar tüketemiyoruz. Kimileri gerçekten çok lezzetliler ama bir o kadar da tüketirken dikkat etmemizi gerektirecek kadar sağlıksızlar. Biz bu yazımızda özellikle yediğimizde sağlığımızı ve formumuzu tehdit eden gıdaları farklı bir kullanım alanında nasıl daha sağlıklı ve etkili hale getirebiliriz onun üzerinde duracağız.

Bazı ürünler lezzetleri oranında sağlıklı olamayabilirler. Ancak onlardan faydalanmak için ille de yemek gerekmez. Örneğin; çay, kahve, mayonez, çikolata, tuz gibi birçok ürünü bu kategoride sıralayabiliriz. Bunları tüketmek sağlığımız ve cildimiz için zararlı olabilir. ‘Peki, bunların faydası nerede?’ diye sorarsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Evdeki Malzemeler İle Guzellik Sirlari mayonez

Evdeki Malzemeler İle Güzellik Sırları Tüyoları

Şimdi Evdeki Malzemeler İle Güzellik Sırları konusunda neler yapabiliriz onlara bir bakalım.

İpek Gibi Saçlar İçin MAYONEZ

Yemeklerimizde severek ve en çok kullandığımız soslardan birisi de mayonezdir. Ancak tüketiminde fazlaya kaçıldığında kilo ve sağlık problemleri ile karşılaşmak kimi zaman ve kişiler için kaçınılmaz olabilir. Mayonezi kendinize fayda sağlamak için başka bir amaçla kullanmaya ne dersiniz? Mayonez, saçlar için faydalı bütün bileşenleri içeriğinde barındıran bir üründür. Yumurta, limon ve zeytinyağı… Dolayısı ile mayonez çok iyi bir saç bakım maskesi olabilir. Kolaylıkla market ürünü olan mayonezleri alıp bu iş için kullanabileceğiniz gibi, mayonezinizi tamamen organik ürünler kullanarak evinizde kendiniz de yapabilirsiniz. Bu şekilde kendinizin hazırlayacağı maskelerden maksimum düzeyde fayda görürsünüz.

Mayonez ile saç bakım maskesi yapmak için gerekli malzemeler

 • 2 adet yumurta
 • ½ çay bardağı zeytinyağı
 • 1çorba kaşığı elma sirkesi veya 1 adet limonun suyu

Mayonez ile saç bakım maskesi Hazırlanışı

Bütün malzemeleri derince bir cam kaseye alın ve mikser yardımı ile yaklaşık 10 dakika çırpın. Mayonez kıvamı aldığında artık çırpma işlemini sonlandırabilirsiniz.

Uygulama

Mayonez maskesini saçlarınıza uygulamadan önce saçlarınızı iyice tarayarak açın. Ardından tıpkı boya yapar gibi saçlarınızın diplerinden başlayarak maskeyi uygulayın. Ardından saçlarınızı strech film ile sararak kapatın. Yarım saat kadar bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile durulayın. Bu maskeyi ayda bir uygulayarak saçlarınızın beslenmesine destek olabilir ayrıca son derece canlı ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

Evdeki Malzemeler İle Guzellik Sirlari tuz

Evdeki Malzemeler İle Güzellik Sırları (na) tuzla yapabileceğimiz tarifler ile devam edelim.

TUZLA Dinlenin ve Canlanın

Beslenme alışkanlıklarımızda uzak durmamız gereken üç beyazdan birisi de TUZdur kuşkusuz. Tuz tüketiminin fazla olması tansiyon ve kilo problemlerini de beraberinde getirebilir. Meyve ve sebzeleri kendi tuzu ile tüketmek en sağlıklı olanıdır. Ancak bütün bunların yanı sıra tuzun faydaları da yadsınamaz.

Günün yorgunluğunu atma konusunda en pratik çözümlerden birisi tuzlu su ile yapacağınız terapilerdir. Bunun için yarım kova ılık suya iki yemek kaşığı deniz tuzu ya da salamura tuz atmanız yeterli olacaktır. Öncelikle ellerinizi bu su ile yıkayarak günün negatif enerjisini atabilirsiniz. Ardından ayaklarınızı bu su içinde 15 dakika dinlendirmek sizi günün bütün yorgunluğundan büyük oranda kurtaracak ve sizi rahatlatacaktır. Ayrıca duşun sonunda başınızdan aşağı bir kova tuzlu su dökmek de rahatlama konusunda size eşsiz faydalar sağlar. (Duştan çıkarken durulanmayı unutmayın!)Tuz cilt için de çok iyi bir peeling olabilir. Bu maskeyi yine evinizde son derece kolay ve pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

TUZ Peelingi İçin Gerekli Malzemeler

 • 5 tatlı kaşığı tuz
 • 5 tatlı kaşığı yoğurt
 • 4 tatlı kaşığı bal

TUZ Peelingi Hazırlanışı

Bütün malzemeleri cam bir kase içerisinde karıştırın.

Uygulama:

Tuz maskesini cildinize hafif dairesel masajlar yaparak uygulayın. 10 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın ve nemlendirici bir krem kullanarak cildinizi nemlendirin. Bu maskeyi haftada bir kez cildinize uygulayarak akne ve sivilcelerinizden kurtulabileceğiniz gibi, capcanlı ve dingin bir cilde de sahip olabilirsiniz.

Evdeki Malzemeler İle Guzellik Sirlari kahve

Evdeki Malzemeler İle Güzellik Sırları (na) keyifli bir kahve eşliğinde devam edelim.

Gözaltı Morluklarına ve Selülitlere KAHVE ile Çözüm

Kahve fazla içildiğinde kalp çarpıntısına ve vücudun susuz kalmasına sebep olabilir. Her şeyin fazlası elbette ki zararlıdır ama doğanın bizlere sunduğu nimetlerden de faydalanmak gerekir. Kahve zararlı mı faydalı mı konusu bilim dünyasını meşgul etmeye devam ededursun, biz gelelim kahvenin faydalarına… Kahve gözaltı morluklarının giderilmesinde ve selülitlerin azaltılmasında çok önemli faydalar sağlıyor.

Çoğunlukla gözaltı morluklarının ortaya çıkması genetik faktörlere dayansa da, uykusuzluk, yorgunluk ve stres gibi faktörler de bu morlukların ortaya çıkmasında ve artmasında etkili oluyor. Kahve ile yapacağınız maskeler bu görünümü tamamen ortadan kaldırmaya yetmese de azalmasında oldukça etkili sonuçlar veriyor.

Gözaltı Morluklarını Azaltmak İçin KAHVE Maskesi Malzemeleri

 • 1 yemek kaşığı Türk Kahvesi
 • 1 yemek kaşığı su

KAHVE Maskesi Hazırlanışı

Türk kahvesini pürüzsüz bir hal alana kadar iyice ezin ya da öğütün. Cam bir kase içerisinde sürülebilir bir kıvam alana kadar damla damla su ekleyin.

Uygulama:

Maskeyi gözaltlarınıza çok yumuşak dairesel hareketler ile hafifçe masaj yaparak uygulayın. 5 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Anında bir rahatlama hissedeceksiniz. Bu maskeyi haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Kahve selülitlerin azalması konusunda %17 ye varan bir fayda sağlamaktadır. Ancak bu faydayı elde etmek için kahve tüketiminizi artırma yönüne gitmeyin. Bu kez de farklı sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca iltihaplı yaraların iyileştirilmesinde, alerji ve deri hastalıklarının (şişlik ve kızarıklık gibi) etkilerinin azaltılmasında kahve etkili bir üründür. Hatta bu amaçla üretilmiş farklı merhem ve kremlerin içerisinde de kahve kullanılmaktadır.

Evdeki Malzemeler İle Guzellik Sirlari cay

Her Derde Deva ÇAY Etkisi

Günlük olarak tükettiğimiz içecekler arasında sanırım sudan sonra hatta bazen sudan bile çok olan bir içecektir çay. Bu kadim içeceğimiz her derde deva dersek yanlış olmaz. Günün her saatinde içmek için bahane aradığımız çay kahvaltılarımızın vazgeçilmezleri arasında da yer alıyor. Pek kalmaz ama! Demlikte kalan çaylarınızı dökmemenizde fayda var. Neden mi?

Çünkü;

 • Çay mat saçları canlandırır ve daha parlak görünmesini sağlar
 • Ayak kokusunu giderir
 • Boğaz ağrılarına ve ağız içi yaralarına iyi gelir
 • Yağlı ciltleri dengeler
 • Göz çapaklanmalarında etkili bir antiseptiktir.

Şöyle ki;

 • Saçlarınız pırıl pırıl parlasın ve canlansın istiyorsanız; banyo veya duştan sonra saçlarınızı bir demlik ılık çay ile durulayabilirsiniz, farkı anında siz de göreceksiniz.
 • Eğer ayak kokusundan muzdaripseniz, her akşam ayaklarınızı ılık çay dolu bir leğende 10 dakika kadar tututun. 10-15 gün kadar devam ettiğiniz bu uygulama sonunda ayak kokusu probleminizden kurtulmuş olacaksınız. Gerek gördüğünüzde istediğiniz aralık ve sıklıkta bu kürü tekrarlayabilirsiniz.
 • Boğazınız ağrıyorsa ya da ağız içerisinde yaralarınız varsa posasını süzdüğünüz dem ile gargara yapabilirsiniz. Ağrılarınızın ve yaralarınızın hafiflediğini anında hissedeceksiniz.
 • Boğaz ağrısı ve ağız içi yaralarına çayın iyi gelmesi çayın antiseptik özelliğinden kaynaklanmaktadır. Çayın bu özelliği göz sağlığı açısından da fayda sağlamaktadır. Göz iltihaplanmaları, çapaklanmaları, kaşıntısı, kanlanma ve morluk gibi bir çok gözle ilgili problemin şifası çayda bulunmaktadır. Soğuttuğunuz bir miktar çaya pamuğu batırarak gözünüze pansuman yaptığınızda yada bir fincan içerisine soğuttuğunuz çayı koyarak göz banyosu yaptırdığınızda, gözle ilgili şikayetlerinizin azaldığını ve rahatladığınızı anında hissedeceksiniz.

Evdeki Malzemeler İle Guzellik Sirlari cikolata

Evdeki Malzemeler İle Güzellik Sırları çikolata ile çok lezzetli.

ÇİKOLATA İle Kırışıklara Karşı Nemlendirici Cilt Maskesi

Çikolata büyük küçük herkesin severek tükettiği bir besin maddesidir. İnsanların mutluluğunu artırıcı etkisi de bulunan çikolata fazla tüketildiği zaman farklı sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Ancak saf çikolata da işler biraz değişmektedir. Bazı araştırmacılara göre saf çikolata içeriğinde barındırdığı bol miktardaki polifenol, magnezyum, potasyum, fosfor ve E vitamin ile neredeyse yeşil çay (faydaları için lütfen tıklayınız!)kadar etkili bir antioksidan olma özelliğine sahiptir. Tabii çikolatayı çikolata yapan şeyin kakao olduğunu düşünürsek, bu iltifatlar kakaoya yapılıyor demektir.

Kakaonun cilt üzerindeki en belirgin etkisi, cildi yumuşatmak, nemlendirmek ve ince çizgileri azaltmak şeklinde ortaya çıkmaktadır. Çikolatanın (faydaları hakkında daha fazlası için lütfen tıklayınız!) bu özelliklerinden faydalanmak isterseniz, siz de evinizde son derece etkili bir maske hazırlayabilirsiniz.

 

ÇIKOLATA-KAKAO Maskesi İçin Gerekli Malzemeler

 • ½ su bardağı kakao
 • 1 çorba kaşığı süt kreması
 • 1 tatlı kaşığı bal

ÇIKOLATA-KAKAO Maskesi Hazırlanışı

Bütün malzemeleri karıştırarak sürülebilir bir kıvam elde edin. Kremanın yetersiz gelmesi durumunda damla damla süt ilave ederek kıvamı ayarlayabilirsiniz.

Uygulama:

Elde ettiğiniz sürülebilir yumuşaklıktaki karışımı yüzünüz dahil, nemlendirmek istediğiniz vücudunuzun herhangi bir bölgesine uygulayabilirsiniz(elleriniz, ayaklarınız, dudaklarınız, boynunuz, kollarınız, bacaklarınız vs.) 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayarak cildinizdeki pamuksu yumuşaklığı anında hissedebilirsiniz.

İnanın Siz Buna Değersiniz!

 

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir