Select Page

Esansiyel Yağlar ile Aromaterapi

Esansiyel Yağlar ile Aromaterapi

Esansiyel Yağlar ile Aromaterapi antik Mısır, Yunan ve Çin’e kadar uzanan çok eski bir gelenektir. Çeşitli meyve, bitki ve çiçeklerin özü çıkarılarak elde edilen esansiyel yağlardan şifa aramak günümüzde de çok yaygın.

Bu konuda yapılan pek çok araştırma esansiyel yağların faydalarını ortaya koyuyor. Her biri birbirinden farklı yağların kokuları bilişsel yeteneklerimizi, psikolojimizi ve ruh halimizi etkiliyor.

Günümüzde tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemlerinin önemi arttı. Pek çok kişi de doğal güvenli ve etkili olduğu için Esansiyel Yağlar ile Aromaterapi yöntemini kullanmayı seviyor.

Esansiyel Yağlar ile Aromaterapi

Esansiyel Yaglar ile Aromaterapi nane yagi

Nane canlandırır

Nane yağı koklamak dikkat ve performans gerektiren işlerde oldukça ise yarıyor. Yapılan bir araştırma nane yağı koklayan sporcuların çok daha enerjik olduğunu ve yüksek performans sergilediklerini ortaya koymuştur.

Esansiyel Yaglar ile Aromaterapi turuncgiller yagi

Turunçgiller mutlu eder

Turunçgillerin kokuları hormonların seviyesini normalleştirme üzerine olumlu etkiler gösteriyor. Japon araştırmacıların depresyon hastaları üzerinde yaptığı bir deneye göre, turunçgillerin kokuları ile tedavi edilen hastalar bir süre sonra kullandıkları ilaçların daha az dozu ile kendilerini daha iyi hissettiklerini belirttiler.

Esansiyel Yaglar ile Aromaterapi biberiye yagi

Biberiye ile odakların

Biberiye kokusu hafızayı destekleyerek konsantrasyonu artırıyor. Ayrıca zihinsel işler söz konusu olduğunda hata ihtimalini azaltıyor.

Esansiyel Yaglar ile Aromaterapi karabiber yagi

Karabiber ile sigarayı bırakın

Karabiber yağı koklandığında boğazın arka tarafı uyarılır ve sigara içilmiş gibi bir his uyanır. Bu da sigara içme isteğini azaltarak sigara bırakmayı destekleyebilir.

Esansiyel Yaglar ile Aromaterapi papatya yagi

Lavanta ve papatya ile stresi yenin

Lavanta ve papatya kokuları ile ünlü çiçeklerdir. Bu çiçeklerin kokuları stresi azalmakta kullanılıyor. Lavanta ve papatya kokuları birleştirilerek kullanıldığında kaygı ve endişeyi belirgin oranda azalttığı tespit edilmiştir.

Esansiyel Yaglar ile Aromaterapi zencefil yagi

Zencefil mide bulantısını dindiriyor

Zencefilin birçok hastalığa iyi geldiği zaten bilinen bir şeydi. Şimdi zencefil kokusu ile de şifa olmaya devam ediyor. Özellikle radyasyon tedavisi ardından bulantı şikâyetleri artan kanser hastalarına tavsiye ediliyor.

Esansiyel Yaglar ile Aromaterapi lavanta yagi

Lavanta Yağı

Lavanta ile kaliteli bir uyku çekin

Lavanta yağının beyinde rahatlama ve iyi bir uyku sağlama yönünde etkisi olan, alfa dalgaları üzerinde uyarıcılığı bulunuyor. Ayrıca lavanta yağı acıyı hafifletiyor.

Greyfurt ile diyetinizi destekleyin

Greyfurt yağı koklayarak mide ile ilgili sinirlerin büzüşmesini sağlayabilirsiniz. Bu da belirgin oranda açlık hissinizi hafifletir.

Esansiyel Yaglar ile Aromaterapi okaliptus yagi

Okaliptüs yağı ile soğuk algınlığınızı hafifletin

Soğuk algınlığının yarattığı en büyük sorun baş ağrısı ve burun akıntısıdır. Sıcak suya damlatıp buharına duracağınız bir kaç damla okaliptüs yağı, sizi bu sorunlardan büyük oranda kurtaracaktır.

Esansiyel Yaglar ile Aromaterapi tarcin yagi

Tarçın yağı ile zihinsel yorgunluğunuzu atın

Tarçın yağı uyarıcı gücü ile beyin sağlığını desteklemektedir. Zihin yorgunluğuna birebir iyi gelen bu yağ türü aynı zamanda görsel zekâyı da güçlendirmektedir.

Yarın ‘ Esansiyel Yağlar Aromaterapide Nasıl Kullanılır? ‘ konusunu ele alacağız.

Sağlıcakla kalın!

 

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir