Select Page

Enerjimizi Artırmak İçin Neler Yapabiliriz?

Enerjimizi Artırmak İçin Neler Yapabiliriz?

Enerjimizi artırmak güne dinç ve dinlenmiş başlayabilmek için bazen bir fincan kahvenin yetmediği durumlar olabilir.

Bazı zamanlarda ne kadar uyursak uyuyalım bir türlü kendimizi dinlenmiş hissedemeyiz ve sabahları uyanmakta zorlanırız. Ayrıca gün içerisinde sık sık yorgunluktan şikâyet ettiğimiz ve başımızı koyacak yer aradığımız zamanlar olur. Bunlar bizim enerjimizin tükendiğini gösteren belirtilerdir. Siz de artık, ‘içimizdeki enerjiyi harekete geçirme vakti geldi’ diye düşünenlerdenseniz, gününüzü enerji dolu geçirmek için önerilerimize kulak vermenizde fayda var.

enerjimizi artirmak 1

Enerjimizin Düşmesinin Sebepleri

Enerjimizi artırmak için neler yapabileceğimize geçmeden önce enerjimizin düşmesine sebep olan faktörlere bir göz atmakta fayda var.

  • Düzensiz ve yetersiz uyumak
  • Uzun süreli aç kalmak
  • Hareketsiz yaşam tarzı
  • Aşırı yemek yemek
  • D vitamini eksikliği

Enerjimizi artırmak için öncelikle enerjimizin düşmesine sebep olan faktörleri bilmeliyiz. Bununla birlikte hangilerinin yaşamımızda yer aldığına bakarak, alışkanlıklarımızda ufak tefek değişikliklere başvurarak, kaybettiğimiz enerjimizi tekrar yerine koyabiliriz.

Şimdi tek tek enerjimizin düşmesine sebep olan faktörlere ve çözümlerine bakalım.

enerjimizi artirmak 2

Enerjimizi Artırmak İçin Yeterli ve Düzenli Uyumaya Özen Göstermeliyiz

Düzensiz ve yetersiz uyku gün içerisinde kendimizi yorgun hissetmemize sebep olur. Diğer taraftan düzensiz bir uyku, sadece enerjimizi azaltmakla kalmaz; kalp sorunlarına, obeziteye ve diyabet gibi bazı kronik hastalıklara yakalanma riskini de beraberinde getirir.

Yetişkin bir insanın günlük ortalama 8 saat uykuya ihtiyacı vardır. Ancak bu 8 saatlik uykunun düzenli ve kaliteli olması gerekir. Her gün yaklaşık aynı saatlerde yatmaya ve ertesi gün de aynı saatlerde kalkmaya kendinizi alıştırın. Uyurken tv, müzik gibi ses ve ışık kaynaklarının odanızda bulunmaması ve uykunuzun bölünmemesi uyku kalitesi açısından çok önemlidir. Kaliteli uykunun faydaları hakkında daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız!

enerjimizi artirmak 3

Enerjimizi Artırmak İçin Uzun Süreli Aç Kalmamalıyız

Uzun süreli aç kalmak enerji verimliliğini büyük oranda düşüren önemli faktörlerden bir diğeridir. Özellikle çalışan insanlar iş temposunun yüksek olduğu zamanlarda sıklıkla öğün atlayabilmektedir. Oysa kahvaltı dahil bütün öğünler bedensel ve zihinsel enerjimizin yüksek kalabilmesi açısından son derece önemlidir.

Her gün mutlaka kaliteli bir kahvaltı ile güne başlamak bütün günü enerjik ve zinde geçirebilmenin ön koşuludur. İyi bir kahvaltı motivasyonunuzu da aynı oranda artıracaktır. Öğle yemeklerinde sebze ve et dengesine özellikle dikkat etmek ve fastfood türlerinden uzak durmak gerekir. Uzun süre aç kalmamak için yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurabilirsiniz. Örneğin ceviz, badem, fındık, meyve ve meyve kuruları gibi…

enerjimizi artirmak 4
Enerjimizi Artırmak İçin Hareketli Bir Yaşam Tarzını Benimsemeliyiz

‘Hareketsizsiniz’ denildiğinde, ‘halim yok zaten nasıl hareket edeyim’ diyenlerdenseniz maalesef diyeceğimiz o ki, ‘hareketsiz olduğunuz için halsizsiniz’. Düzenli olarak yürüyüş yapan, egzersizlerini aksatmamaya özen gösteren kişilerin nasıl da enerji dolu olduklarına bir bakın.

Çalışma hayatı içinde yer alan insanlar çoğu zaman, çok yorulduklarından ve spora ayıracak zamanlarının kalmadığından şikâyet ederler. Oysa günde 20 dakika ayırarak yapabileceğiniz hafif tempoda bir yürüyüş bile kendinizi daha zinde ve enerjik hissetmenize büyük oranda yardımcı olacaktır.

enerjimizi artirmak 5

Enerjimizi Artırmak İçin Aşırı Yememeliyiz

En az uzun süreli aç kalmak kadar aşırı ve ağır yemek yemek de insanın enerjisini düşüren yanlış bir alışkanlıktır. Ayrıca aşırı yemek, hazımsızlık ve midede şişkinlik gibi sorunların yaşanmasına da sebep olur . Bu gibi durumlar da ciddi bir yorgunluk ve halsizlik kaynağı olarak karşımıza çıkar.

Özellikle akşam yemeklerinde ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Zeytinyağlı sebze yemekleri ve salatalar akşam yemekleri için en uygun mönülerdir. Ayrıca yemek saati ile yatma saati aralığının, yediklerinizi hazmedecek kadar uzun olmasına dikkat etmenizde de fayda vardır. Bu durum uyku kaliteniz açısından da önemlidir.

D Vitamini Eksikliği de Önemsenmeli

Yorgunluk belirtilerinin en önemli sebeplerinden bir diğeri de D vitamini eksikliğidir. D vitamini vücuda enerji sağlaması bakımından çok önemlidir. Vücuda D vitamini kazandırmanın en iyi yolu güneş ışığından yeterince faydalanabilmektir. Yatak odalarınızı mümkün oldukça güneşin doğuş yönüne göre ayarlamaya çalışın ve sabahları kalkar kalkmaz perdelerinizi sonuna kadar açın. Güneşli havalarda kısa da olsa yürüyüş yapmaya çalışın. Diğer yandan balık, yumurta ve kırmızı et gibi D vitamini bakımından zengin besinleri sofranızda mümkün olduğunca bulundurmaya özen gösterin.

Güneşlenme hakkında daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız!

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir