Select Page

Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır?

Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır?

Kış hazırlıkları ve kışlık hazırlıklar içerisinde reçellerin çok önemli ve özel bir yeri vardır. Biz de bugün sizler için böğürtlen reçeli yapımını paylaşacağız.

Böğürtlen reçeli nasıl yapılır?’a geçmeden önce kısaca böğürtlen ve faydalarından bahsetmek yerinde olur. Böğürtlen kısa ömürlü bir meyvedir. Yazın en sıcak günlerinde yetişen ve en tatlı haline ulaşan bu meyve antioksidan özelliği ve birçok hastalığa iyi gelmesi yönüyle tam bir şifa kaynağıdır. Kırmızı meyveler ile beslenmek (faydaları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız!), başta beyin fonksiyonları, kalp ve damar sistemi rahatsızlıkları, enfeksiyon hastalıkları, kilo kontrolü gibi birçok açıdan vücudumuzu destekler. O nedenle bu şifa kaynağından maksimum düzeyde faydalanabilmek için; mevsiminde bu meyveleri bol bol tüketmek ve sonrasında derin dondurucularda kış için saklamak reçel ve marmelatlarını yapmak gerekir.

Bogurtlen Receli 1

Çok Faydalı Bir Meyve Olan Böğürtlen Reçeli Nasıl Yapılır?

 

Böğürtlen Reçeli Yapmak İçin Malzemeler:

  • 1 kg. böğürtlen
  • 1 kg. toz şeker
  • 1 litre su
  • 1 çay kaşığı limon tuzu veya yarım limon suyu

Hazırlanışı:

Böğürtlenler yıkanır ve süzülmesi için bir süzgece alınır. 1 litre su ile 1 kg. toz şeker 5 dakika kaynatılır.

 

Böğürtlen yarı şerbet kıvamına gelmiş olan bu suya eklenir. Yaklaşık 20-25 dakika orta ateşte kaynamaya bırakılır.

Bogurtlen Receli

Ara sıra kontrol edilerek üzerinde biriken köpükler alınır. Son aşamada limon tuzu eklenir ve 5 dakika kadar daha kaynatılarak ocaktan alınır.

Bogurtlen Receli 6

İlk etapta kıvamı size biraz sıvı gibi görünse de biraz soğuduktan sonra böğürtlen meyvesinin özelliğinden dolayı jölemsi bir kıvam aldığını göreceksiniz. O nedenle kıvamını koyulaştırmak için daha fazla kaynatmayın. Reçelinizi kışa saklamak isterseniz sıcakken kavanoza alıp ağızlarını sıkıca kapatın, serin ve güneş görmeyen bir yerde saklayın. Buzdolabında da saklayabilirsiniz.

Diğer reçel ve marmelat tariflermize de göz atmak isteyebilirsiniz!

Haydi, afiyet, şifa olsun!

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir