NARSİZM: Hayatlarımızdaki Zor İnsanlar Birer ‘’NARSİST’’ mi?

Narsizm (özseverlik), son zamanlarda tüm dünyada başlayan selfie çılgınlığı ile tekrar gündeme gelen, ama aslında bu kadar popüler olmasa da hayatımızda hep var olan kişisel hatta sosyal bir sorundur.

Narsizm, bir kişilik bozukluğudur. Narsist kişilerin tutumlarını ve davranış şekillerini kabaca sıralamak gerekirse;

  •  Başkalarının düşünce ya da isteklerine onlar için hiç önemli değildir.
  • Planladıkları şeyler gerçekleşmediğinde veya hedeflerine ulaşamadıklarında ya da gereken ilgiyi göremediklerinde aynı Narkissos gibi eriyip çökerler.
  • Başkalarının hakkını ve emeğini hiçe sayarak her durumda daima kendilerini haklı çıkarmanın peşindedirler. Hedefledikleri şeyi sadece kendilerinin hak ettiklerini düşünerek, en önde, en gözde ve tek olmak isterler.
  • Kendilerini başkalarının yerine koyamaz ve başkalarını anlayamazlar asla empati kuramazlar.
  • Dünya onların çevresinde dönmektedir, en merkezde onlar vardır. Herkes ve her şey onlar için vardır ve ne olursa olsun her şeyin kendi amaçlarına hizmet etmesi gerekir.
  • Başkalarının fikir ve hareketleri ancak kendi amaçlarına hizmet ediyorsa vardır, aksi halde bu fikir ve hareketler asla tahammül edilemez düşüncelerdir.
  • Kendi çıkarlarına uyduktan sonra, başkalarının zararına olup olmaması onları hiç ilgilendirmez. Yeter ki onlar en başarılı, en önde olsunlar ve herkes onlara tabii olsun.
  • Kendi çıkarlarına uygun olmayan, plan ve hedeflerine aracılık etmeyen, maddi ve manevi kazanç sağlayabilecek bir sonuç ortaya çıkarmayan tablolarla karşılaştıklarında öfkelerine hakim olamaz, saldırganlaşır, çöker, hatta ağır psikolojik tavırlar sergilerler.

Etrafımızda bulunan ‘zor insan’ diye tabir ettiğimiz kişiler birer narsist mi?

Gelin bunu birlikte inceleyelim.

1.Haddini aşan ukalalık bunun ilk göstergesidir.

* Mitolojideki hikayeye göre, narsistler aslında kendilerine olan aşkları sebebiyle cezalandırılmıştır, çünkü başkasını sevmeyi bilmeyenler, kendilerine olan sevgilerinde boğulmalılardır.

2.Karşılarındakileri asla tam olarak dinlemezler, ya her anlattığınızı eksik dinlemişlerdir ya da hatırlamıyorlardır.

 * Bu tipler genelde sizin söylediklerinizi üstün körü dinlerler veya hiç dinlemezler. Bir şey sorduğunuzda “pardon! anlamadım! ne dedin?” derler.

3.Her zaman kendi sorunları ön plandadır, yardımsever veya cömert gözükmeleri bir şey ifade etmez.

* Ne zaman siz bir sorununuzdan bahsetseniz konu döner dolaşır yine kendi sorununa gelir. Narsistler, her zaman kendi sorunlarının dünyanın en büyük sorunu olduğunu savunup sizin yaşadıklarınızı hiçe sayarlar.

4. Kendilerinden başka, hiç kimseyi beğenmezler; herkese bir kulp takarlar, herkesten ‘gıcık’ olurlar.

* Onlara bir şey beğendirmek mümkün değildir. Her zaman bir kusur bulurlar ve en sevdikleri insanları acımasızca eleştirmekten adeta keyif alırlar.

5. Kurallar, kendi kuralları olmadığı sürece asla onları ilgilendirmez. Onlar için önemli olan sadece kendi kurallarıdır.

* İşlerine geldiğinde en prensipli insanlar onlardır; işlerine gelmediğinde ise kurallara karşı olduklarını söylerler. Çünkü, kendi doğruları, her durumda en doğrudur.

6. Utanma duyguları, etik anlayışları oldukça zayıftır; kafalarına estiği gibi davranırlar.

* Hayatlarında yaptıkları her şey onun için doğru olduğundan, yanlış olduğunu söylediğiniz her şeye karşı amansız bir savunmaya geçerler. Utanma duyguları yok denecek kadar azdır.

7. Onları eleştirebilmek mümkün değildir.

* Eleştiriye tahammülleri asla yoktur, hemen karşı atağa geçer sizi suçlu çıkarmaya çalışır, kırıcı şekilde karşılık verir en hafifinden sizi alaya alır.

 8. Sorumluluktan daima kaçınırlar; bu yüzden hep kendileri haklı ve her zaman siz suçlusunuzdur.

* Narsistlerin en belirgin özelliklerinden biri de karşılarındakileri devamlı suçlamalarıdır. Siz ne yaparsanız yapın hatalı ve suçlu olmaktan kurtulamazsınız. Asla olayları değerlendirirken empati kurmayı denemezler.

9. Hemen her şeye öfkelenip aslan kesilirler.

* Öfkelenme eşikleri çok düşüktür. Normal, sıradan bir konuda bile hemen öfke nöbetlerine girebilirler. Nerde, nasıl tepki vereceklerini asla kestiremezsiniz; zira ‘paşa gönülleri’ bilir.

 10. Kendilerini geliştirmeye kapalıdırlar. Yeni şeyler karşısında hep negatif tavır alırlar.

* Yeni şeyler öğrenmeye ve deneyimlemeye kapalıdırlar; zira onlar her şeyin en iyisini bilirler.

11. Kendileri daima en güzel/en yakışıklı/en zeki/en anlayışlıdır.

* Bir insanın kendine bu kadar körü körüne hayran olması size tuhaf gelebilir, ama onların hayatta örnek aldığı, beğendiği kimse yoktur. Diğer insanlar eksik, zayıf ve basittirler.

12. Kendilerini özel buldukları kadar onlar için arkadaş çevreleri de öyledir.

* Narsist kişiler, arkadaşlarını da özenle seçtiğini iddia ederler. Onlar için sevgilileri de arkadaşları da çok özel insanlardır. Sıradan insanlarla vakit geçirdiklerini onlara asla kabul ettiremezsiniz. Hatta çevresi ve kendisi hakkında düşüncelerinizi söyleyecek olsanız, sizi hayatlarından çıkarmakla tehdit ederler.

13. Son zamanların moda çılgınlığı ‘Selfie’ bu konuda bir kriter olabilir. Ayırt etmek için günde kaç selfie çektiğine bakın.

* Bir kişi gün içinde rutin işlerini yaparken bir yandan da her anını selfie çekerek sosyal medyada paylaşıyorsa o kişiye dikkat etmekte fayda var.

Narsisizm, akıllı telefon çağıyla beraber hızla yayılıyor; beğeni sayısı istedikleri düzeye yetişmediğinde çılgına dönüyorlar. Etrafımız kendine hayran, karşısındaki kim olursa olsun onları hiçe sayan, anlayışsız ve kaba insanlarla dolup taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Hesaplarımız