Bahar Hastalıklarına Dikkat

Her ne kadar bahar ayları yazın habercisi olsa da, bazı alerjik ve hassas bünyeli kişiler için hastalıkların da habercisi olabiliyor. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecini de göz önünde bulunduracak olursak bu durum biraz daha önem kazanıyor. Zira bağışıklığın düşmesi bulaş riskini bir hayli kuvvetlendiriyor.

Baharla birlikte, güneşin yüzünü daha fazla göstermesi, ayrıca doğanın canlanması uzun ve soğuk geçen kış günlerinin ardından, herkese şifa gibi geliyor. Diğer taraftan her ilkbahar döneminde bazı hastalıklarda artış olduğu da bir gerçek. Vücut yorgunluğu şikâyetleri, alerjik rahatsızlıklar ve solunum şikâyetleri özellikle bu aylarda artış gösteriyor.

Bahar yorgunluğu ve depresyon:

Bahar yorgunluğundan ya da depresyondan şikâyet edenlerin ortak özellikleri; yataktan kalkarken bile kendimi halsiz hissediyorum, yorgun uyanıyorum, sürekli uyumak istiyorum, her şeye karşı çok isteksizim, başım ağrıyor hiç enerjim yok şeklindedir. İşe gitmek, her zaman yapılan rutin işleri yapmak bile insana eziyet gibi gelir ayrıca iştahsızlık baş gösterir.

Bahar yorgunluğu ve depresyonundan kurtulmanın yolu yine baharın getirdiği nimetlerden faydalanmaktır. Temiz havada ve güzel güneşli günlerde spor yapmak, uzun doğa yürüyüşleri yapmak, bol su içmek, vitamin ve mineral desteği almak, uykusuz kalmamaya özen göstermek bu tip şikâyetlerinizden kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca size pozitif enerji vereceğini bildiğiniz arkadaşlarınızla vakit geçirmeye özen gösterin.

Amerika’da yaşayan ünlü kalp cerrahımız Mehmet Öz yeni bir vitaminin varlığından söz ediyor. F vitamini…(F “Friends”den geliyor, dost, arkadaş anlamlarına geliyor dilimizde)

F vitaminin sağlığımıza olan faydaları saymakla bitmiyormuş…

Yapılan araştırmalara göre güçlü sosyal iletişim içerisinde bulunanlarda depresyona girme riski azalıyormuş. Düzenli F vitamini kullanmak bizleri gençleştiriyormuş. Dostluğun sıcaklığı stresimizi azaltıyor, gergin olduğumuz zamanlarda bile kan damarlarımızda pıhtılaşma ve kalp krizi geçirme riskimizi yüzde 50 azaltıyormuş.

Mide rahatsızlıkları:

Sebebi tam olarak bilinememekle birlikte, bahar aylarında reflü, gastrit, ülser gibi rahatsızlıkları olan hastaların şikâyetlerinin artığı gözlenmektedir. Bu tip rahatsızlıkların belirtileri arasında şişkinlik, kusma, şiddetli mide ağrısı, geğirme, ağza ekşi su gelmesi gibi şikâyetlere sıklıkla rastlanır.

Bu sıkıntıları yaşamamak için özellikle alkol ve sigaradan uzak durmak, kızartma yememek, kahve ve asitli içecekler tüketmemeye özen göstermek gerekmektedir.

Üst solunum yolu rahatsızlıkları:

Bahar aylarında sabah saatlerinde güneşli ve açık gördüğünüz hava öğleyin bir rüzgar ve fırtına ile tersine dönebilir. Bu aylarda her zaman giyim kuşam açısından tedbirli davranmakta fayda vardır. Ani ısı değişimleri, rüzgâra maruz kalmak, kişinin kendini koruyamaması üst solunum yolu hastalıklarına zemin hazırlar. Farenjit, larenjit, sinüzit, iltihaplanmalar ve orta kulak enfeksiyonları bu tür hastalıklardan bazılarıdır. Belirtileri arasında ise ateş, boğaz ağrısı, öksürük, hapşırık, ses kısılması, kulak ağrısı ve geniz akıntısı gibi şikâyetler bulunmaktadır. Dengeli beslenmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için mineral ve vitamin takviyesi almak, hafif egzersizler yapmak, günde yaklaşık 2 litre su içmek, uykusuz kalmamak ve sigaradan kaçınmak ile bu hastalıklardan korunmak mümkündür.

Alerjik astım:

Özellikle bahar aylarında öksürük, nefes darlığı, hırıltılı nefes alış verisi gibi şikâyetleriniz artıyorsa alerjik astım hastası olabilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki belirtilere ateş ve balgamlı öksürüğün eklenmesi enfeksiyon belirtisini de akla getirebilir. Enfeksiyon sebebiyle bronşların mukozası şişerek ödem oluşturur, nefes alışverişini zorlaştırır. Ciddi bir rahatsızlıktır, doktor kontrollerinizi ve önerilen ilaçlarınızı özellikle bu dönemlerde aksatmamaya azami dikkat gösterin.

Alerjik rinit:

Halk arasında saman nezlesi, bahar gribi ya da polen alerjisi gibi isimlerle bilinen ‘ alerjik rinit’ özellikle bahar aylarında özellikle vücut hassasiyetleri olanları çok etkiliyor. Burunda kaşıntı ve tıkanıklık, hapşırma, öksürük nöbetleri bahar aylarını kâbusa çevirebiliyor.

Polenlerin yoğun olduğu saatlerde özellikle sabah saatlerinde ve rüzgârlı havalarda mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamak, çamaşırlarınızı dışarıda kurutmamak ve evinizi havalandırmak için bu saatlerin geçmesini beklemek faydalı olacaktır. Ayrıca 1litre suya 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat ekleyerek hazırladığınız karışımla burnunuzu temizlemek (her eczanede bulunan serum fizyolojik spreylerde çok rahatlatıcı sonuçlar verir) ve maske takmak da çözüm olabilir.

Ürtiker:

Ciltte yanma, kaşıntı, kızarıklık belirtileri ile seyreden halk arasında ‘kurdeşen’ olarak da bilinen ürtiker, ya da gözlerde ve burunda görülen kızarıklık, yanma, kaşınma, şişlik ve sulanma gibi belirtiler, özellikle polenlerin arttığı ilkbahar aylarında sık görülür. Geçici olmakla birlikte, alerjenlerden korunmak ve doğru tedaviyi uygulamak işinizi biraz daha kolaylaştırır.                        

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Hesaplarımız