23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan’ın çocuk bayramı olarak kutlanması fikri Atatürk’e aittir. TBMM’nin açıldığı 23 Nisan 1920 gününün akşamı,

“Paşam! Bugün Büyük Millet Meclisi’ni açtık. Bunu bütün milletimize ve İtilaf Devletleri’ne ilan ettik. Fakat bugünün adı ne olsun?” sorusuna Atatürk:

“Efendiler! Osmanlı İmparatorluğu, 600 yıl bu milletin kaderine hâkim olmuştur. Bugün Osmanlı İmparatorluğu kısmen dağılmış olmasına rağmen İstanbul’da bir hükümeti mevcuttur. Osmanlı İmparatorluğu’nun yanında, bugün bizim açtığımız meclis çocuk kalır. Onun için, bugünün adına çocuk bayramı diyelim. Bu çocuk büyüsün, kendi zaferini kendisi ilan etsin.”diyerek cevap vermiştir.

 Atatürk’ün bu sembolik “çocuk bayramı” fikri zamanla gerçekten bir “çocuk bayramı”na dönüşecektir.

23 NİSAN BAYRAM OLARAK İLK DEFA NE ZAMAN İLAN EDİLDİ

23 Nisan, ilk defa 1921’de çıkarılan bir kanunla “Hâkimiyet-i Milliye Bayramı” olarak ilan edilmiştir. Bu bayram Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk milli bayramıdır ve yurdun birçok yerinde resmi ve özel kuruluşların, halkın ve öğrencilerin katılımıyla coşkuyla kutlanmıştır.

1922’de Ankara’daki 23 Nisan kutlamalarına öğrencilerin de katılması ayrı bir coşku yaratmış bunun üzerine “Mustafa Kemal’in de desteğini alan Himaye-i Etfal Cemiyeti ( kimsesiz çocukları sahiplenme derneği)yöneticileri, 23 Nisan 1923’te cemiyet adına yardım toplamaya başlamışlardır. Yetim ve öksüz çocuklar için kurulan bir cemiyetin 23 Nisanlarda yardım toplamaya başlaması ve yardım amaçlı rozetlerin çocuklar tarafından satılması 23 Nisan’da çocukları daha da ön plana çıkarmıştır. “Reisi Cumhur Mustafa Kemal Paşa’nın da bu faaliyetlere destek vermesi ile 23 Nisan 1925 yılında “çocuk günü” olarak, 1926’dan itibaren ise “çocuk bayramı” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

İlk kapsamlı “çocuk bayramı” kutlamaları 1927 yılında yapılmıştır.  Himaye-i Etfal Cemiyeti, 1927’deki 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlamalarına büyük özen göstermiştir.                        

Öğrenciler de okullarında sınıflarını bayraklarla, süslerle donatmış, törenlerde coşkuyla şiirler ve marşlar okuyup devlet büyüklerini ziyaret etmişlerdir. Sadece başkent Ankara’da değil diğer illerde de benzer programlar düzenlemiştir.

 Atatürk çocuk bayramlarında Türk Ocağı binalarını, Halkevlerini ve Gazi Orman Çiftliği’ni çocuk şenliklerinde kullanılmak üzere öğrencilere tahsis etmiştir. Hatta Mustafa Kemal Paşa otomobillerinden birini de bu törenlerde çocuklara tahsis etmiş ve Cumhurbaşkanlığı bandosunun çocuk sarayında, çocuk bayramı için görev yapmasını sağlamıştır.

Cumhurbaşkanı Atatürk gibi Başbakan İsmet İnönü de 23 Nisan Çocuk Bayramı’na özel ilgi ve alaka göstermiştir. 1926’dan itibaren bütün yurtta çok coşkulu törenlerle kutlanan çocuk bayramı 1929’da çocuk haftası adıyla 7 güne çıkarılmıştır. Maarif Teşkilatı da tüm öğrencilerin çocuk haftası etkinliklerine katılımını sağlamak amacı ile okulları bir hafta tatil etmiştir.

23 Nisan törenlerinde çocuklarımızın temsili olarak bazı makamlara oturmaları ve yurdun değişik yörelerinden başkent Ankara’da tertip edilen törenlere katılması, ayrıca öğrencilerin Ankaralı ailelerin yanında misafir edilmesi uygulamaları da 1929 yılında başlatılmıştır.

23 Nisan, 1935’ten itibaren “Ulusal Egemenlik Bayramı” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Aynı zamanda 23 Nisanlarda fiilen “çocuk bayramı” ve  “çocuk haftası” kutlanmaya devam etmiştir. 1935’ten sonra da resmen “23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı ve Çocuk Haftası” ifadesi kullanılmaya başlanmıştır.

UNESCO’nun  1979 yılını ‘’ÇOCUK YILI’’ olarak duyurmasının ardından TRT ‘’Uluslararası Çocuk Şenlikleri’’ni başlatarak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı uluslararası düzeye taşımıştır. Bu nedenle “Ulusal Egemenlik” sevincimizi tüm dünya çocukları ile de paylaşabilmek için, her 23 Nisan’da dünyanın birçok ülkesinden çocuklar yaptığımız tören ve kutlamalara davet edilmektedir. Böylece Atatürk’ün Türk Çocuklarına armağan ettiği bu bayram bir anlamda dünya çocuklarının da ortak şenliğine dönüşmektedir. Tabii ki Türk çocukları da, dünyada kendilerine özel bayramı olan tek ülkenin çocukları olmanın kıvanç ve gururunu yaşamaktadır. Bu sayede ‘’23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’’mız, ulusallıktan evrenselliğe yükselmektedir. Her ne kadar son yıllarda üst üste yaşanan talihsizlikler 23 Nisan coşkusunu gölgelese de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Türkiye Cumhuriyeti yaşadıkça coşkuyla kutlanmaya devam edecektir.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ULUSAL EGEMENLİK İLE İLGİLİ SÖZLERİ

“3 Nisan, Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve yeni bir dönüm noktasıdır. Bütün bir düşmanlık dünyasına karşı ayağa kalkan Türkiye halkının, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni meydana getirmek hususunda gösterdiği harikayı ifade eder.”

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.”

“Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir.”

“Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir.”

“Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sosyal Hesaplarımız