Select Page

Atatürk ya da Türk Gezegeni

Atatürk ya da Türk Gezegeni

Türk Bilim İnsanları İlk Kez Bir Gezegen Keşfine İmza Attı: ‘Atatürk ya da Türk Gezegeni İsmini Koyabiliriz’

Atatürk ya da Türk Gezegeni

İlk kez Türk bilim insanları tarafından bir gezegen keşfine imza atıldı. Ülkemiz adına bu gurur verici keşfi Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nde görevli öğretim üyesi üç Türk bilim insanı, bir doktora öğrencisi, ayrıca Rus ve Japon bilim insanları 10 yıllık bir araştırma ve çalışma sonucunda gerçekleştirdiler. Keşfedilen ‘öte-gezegen’ Güneş Sistemi’ne 212 ışık yılı Dünya’ya ise 210 ışık yılı mesafede bulunuyor. En az Jüpiter büyüklüğünde devasa bir gezegen olan bu gezegenin içine en az 1300 tane Dünya sığabiliyor.

Ataturk ya da Turk Gezegeni 1

Pegasus Takımyıldızı doğrultusunda bulunan gezegen, Güneş’ten 5 kat daha geniş ve 12 kat daha parlak olan metal zengini HD 208897 isimli yıldızın etrafında dönüyor. Araştırma sonuçlarına göre söz konusu öte-gezegen, ‘Jüpiter’in İkizleri’ grubuna ait ve Güneş Sistemi’ndeki Jüpiter gezegenine göre 1,4 kat daha büyük bir kütleye sahip. Bir yılı 353 güne eşit olan gezegenin yıldıza uzaklığı yaklaşık olarak Jüpiter’in Güneş’e olan uzaklığına eşit. Ancak HD 208897 yıldızı yakıt rezervini neredeyse tükettiği ve kabarmaya başladığı için bu esrarengiz gezegenin yüzey sıcaklığı oldukça yüksek. Bu durumda bildiğimiz anlamda yaşama uygun olması mümkün görünmüyor.

Ataturk ya da Turk Gezegeni 2

 

Bu çalışma sayesinde,  yaşlı yıldızlara bağlı uzak yıldızların ‘kırmızı devlere’ dönüşürken genişlemeleri ile etraflarında dönen gezegenlerin davranışlarını ve akıbetlerini ne şekilde etkilediğine dair ipuçları elde edilmiş olacak. Araştırma ayrıca metal zengini dev yıldızların etrafındaki gezegen oluşumlarını anlamak açısından da son derece önemli.

Atatürk ya da Türk Gezegeni

Bu Kez Yeni Keşif NASA’dan Değil Türk Bilim İnsanlarından Geldi

Ankara Üniversitesinde bir grup araştırma görevlisinin 2007 yılında başlattıkları çalışma, Japon ve Rus bilim insanlarının da katılımı ile uluslararası bir projeye dönüşmüş ve 10 yıllık çalışma nihayet sonuçlarını vermiştir.

Ankara Üniversitesi,  Fen Fakültesi,  Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, keşif hakkında şu bilgileri paylaştı:

Ataturk ya da Turk Gezegeni 3

Keşif Antalya Bakırlıtepe’de bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde gerçekleşmiştir.  1,5 metre ayna çaplı Rus-Türk Teleskobu ile Japonya Okayama Astrofizik Gözlemevi’nden işbirliği çerçevesinde sağlanan iyodin hücresi aygıtı kullanılarak, çok hassas gözlemler yaptıklarını belirten Yılmaz, yapılan bu analizler sonucunda yıldızları gözlediklerini ve çıkan sonuçlardan da bazı değişimleri fark ettiklerini ifade etmiştir. Ayrıca bazı değerlerde gözlemlenen değişimlerin, yeni bir gezegen kaynaklı olabileceği üzerinde durduklarını ve bu alanda çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını vurguladı.

Türk ya da Atatürk Gezegeni

Son olarak, Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz yaptığı açıklamada, keşfettikleri yeni gezegene isim koymak istediklerini belirterek: “Bildiğim kadarıyla Japonya, ABD, Fransa ve Kanada, keşfettikleri ilk gezegene bir isim verdiler. Bizde de neden olmasın? Böyle bir düşüncemiz var. Benim “Türk”, “Türk1” ve “Atatürk” isimleri aklımdan geçti.” İfadelerinde bulundu.

10 yıl süren çalışmaların sonucunda keşfedilen yeni gezegen hakkında bilim insanlarının kaleme aldığı makale ise uluslararası anlamda kabul görmüş ‘Astronomy&Astrophysics’ dergisinde yayınlanarak tüm dünyaya da duyurulmuştur.

Türk bilim insanları ilk kez bir gezegen keşfine imza atmıştır. Bunun gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Biliyor musunuz? kategorimizde ilginizi çekecek başka konular da bulabilirsiniz!

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

3 Comments

 1. grafik tasarım

  bunlar için ne kadar geç kalsak da bence çok güzel bir şey bu elimizde bunca fırsat varken bir gezende bizim adımızı taşısın bu daha başlangıç bence daha çok uzaya yönelip daha fazla şey öğrenmek gerekli

  Yanıtla
 2. dalyan apart

  bence artık bazı şeyleri bırakıp uzaya yönelmeliyiz artık dünyada paylaşılacak yer kalmadı zaten

  Yanıtla
 3. lazer epilasyon

  artık insanların dünyaya uzaya açılması gerekirken bizimkiler hala ah ah

  Yanıtla

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir