Select Page

Aromaterapi Reçeteleri- Banyo ve Masaj

Aromaterapi Reçeteleri- Banyo ve Masaj

Aromaterapi reçeteleri günümüzde evde kendi zevk ve ihtiyacı doğrultusunda masaj ve banyo yağları hazırlamak isteyenler için çok işe yarar sonuçlar yaratmaktadır. Kozmetik ve dermatolojik ürünler mağazalarda veya aktarlarda bulunabilir ancak çoğu zaman kişisel zevk ve ihtiyaca cevap vermemekte yetersiz kalmakta ve bir iki kullanımdan sonra atılmaktadır. Ama evinizde kendi kişisel seçimleriniz ile uygulayacağınız aromaterapi reçeteleri sizin için en iyi sonucu verecektir.

Aromaterapi Reçeteleri

Ev Yapımı Aromaterapik Masaj Yağları

 1. Yatıştırıcı Kakule Masaj Yağı

Tatlı portakal yağı aroması ile çok iyi bir mod yükselticidir. Kakule yağı ise ayurveda solüsyonlarda sıkça tercih edilen iyi bir yatıştırıcıdır. Tarçın yağının uyarıcı özelliği vardır, ayrıca çok iyi bir antiseptiktir.

Kakule Masaj Yağı Malzemeleri

 • 15 damla tatlı portakal yağı
 • 5 damla kakule yağı
 • 5 damla tarçın yağı

Aromaterapi Receteleri kaule tarcin

Aromaterapi Reçeteleri

Kakule Masaj Yağı Hazırlanışı

Temiz ve koyu renk bir şişe içerisinde yağlar belirtilen oranlarda karıştırılır. Işık ve nem almayan bir ortamda saklanır.

 1. Duygusal Yapılandırıcı Turunçgiller Ve Çiçekli Masaj Yağı

Bergamot ve vanilya yağı mükemmel bir mod yükseltici ve stres attırıcıdır. Greyfurt yağı cildi besler ve yeniler. Yasemin yağı vücudu ısıtır ve hisleri uyarır.  Bu karışım uzun ve yorucu bir iş gününün ardından duygusal iyileşme ve rahatlama için bire birdir.

Turunçgiller Ve Çiçekli Masaj Yağı Malzemeleri

 • 10 damla bergamot yağı
 • 3 damla greyfurt yağı
 • 3 damla yasemin yağı
 • 5 damla vanilya yağı

Aromaterapi Receteleri bergamot yasemin

Turunçgiller Ve Çiçekli Masaj Yağı Hazırlanışı

Temiz ve koyu renk bir şişe içerisine önce seyreltme amaçlı ¼ çay bardağı zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı veya jojoba yağı konur. Ardından diğer aromatik yağlar belirtilen oranlarda eklenerek hafifçe karıştırılır. Işık ve nem almayan bir ortamda saklanır.

 

 1. Rahatlatıcı Lavanta Masaj Yağı

Lavanta yağı çok iyi bir arındırıcı olmasının yanı sıra derin ve sağlıklı uyku üzerine olumlu etkileri de tartışılmaz. Malzemelerini sıraladığımız bu karışım ile hazırladığınız masaj yağını yatmadan önce şakaklarınıza, kulak arkasına, bilek içlerine ve ayak tabanlarına on dakika masaj yaparak uyguladığınızda bedeninizi kaliteli bir uykuya hazırlamış olursunuz. Mandalina yağının rahatlatıcı özelliğinin yanında sindirimi destekleme özelliği de bulunmaktadır. Karışımda kullanılan Çin gülünün aromatik etkiyi artırma özelliği bulunmaktadır.

Rahatlatıcı Lavanta Masaj Yağı Malzemeleri

 • 2 damla mandalina yağı
 • 15 damla lavanta yağı
 • 3 damla çin gülü yağı
 • 3 damla sandal ağacı yağı

Aromaterapi Receteleri mandalina lavanta

Aromaterapi Reçeteleri

Rahatlatıcı Lavanta Masaj Yağı Hazırlanışı

Temiz ve koyu renk bir şişe içerisine önce seyreltme amaçlı ¼ çay bardağı zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı veya jojoba yağı konur. Ardından diğer aromatik yağlar belirtilen oranlarda eklenerek hafifçe karıştırılır. Işık ve nem almayan bir ortamda saklanır.

 

 1. Kas Gevşetici Bergamot Lavanta Masaj Yağı

Bergamot yağı gergin kasları rahatlatır ve harika bir mod yükselticidir. Lavanta ise mükemmel bir arındırıcı ve rahatlatıcıdır. Papatya yağı ve lavanta bir araya geldiğinde endişe, stres ve kaygıları uzaklaştırıcı etki göstermektedir.

Kas Gevşetici Bergamot Lavanta Masaj Yağı Malzemeleri

 • 3 damla bergamot yağı
 • 10 damla lavanta yağı
 • 5 damla papatya yağı

Aromaterapi Receteleri paptya lavanta

Kas Gevşetici Bergamot Lavanta Masaj Yağı Hazırlanışı

Tüm bileşenleri nazikçe karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı koyu renk bir cam kapta ısı ve ışıktan uzak tutarak saklayın.

Aromaterapi Reçeteleri

Ev Yapımı Aromaterapik Banyo Yağları

Sıcak suyun kaslar üzerindeki yatıştırıcı etkisi herkesçe bilinen bir gerçektir. Bu keyfe bir de aromaterapik yağlar eklediğinizde evde kendinize harika bir spa bakımı uygulayabilirsiniz. Aromaterapik yağlar banyoda kullanıldığında hem zihin dünyanızda hem de cildiniz üzerinde mucizeler yaratır. Banyonuzda kullanacağınız yağların faydalarını artırmak için doğal bir kese olan kabak lifi kullanabilirsiniz. Ayrıca banyodan sonra kullandığınız aromatik yağ ile vücudunuz daha nemli iken yapacağınız masaj da cildinizin elastikiyetini artıracak ve zihinsel olarak da rahatlamanıza katkı sağlayacaktır.

 1. İyileştirici Okaliptüs Banyo Yağı

Okaliptüs yağı zihin üzerinde uyarıcı etkisi yaparak konsantrasyonu artırır. Ayrıca gribal enfeksiyonlarda ve hafif soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarında tıkanan burnun açılmasında ve baş ağrısının giderilmesinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

İyileştirici Okaliptüs Banyo Yağı Malzemeleri

 • 15 damla okaliptüs yağı
 • 10 damla nane yağı
 • 5 damla biberiye yağı
 • 5 damla çay ağacı yağı

Aromaterapi Receteleri okaliptus

Aromaterapi Reçeteleri

İyileştirici Okaliptüs Banyo Yağı Hazırlanışı

Koyu renk cam bir şişeye 125 ml. seyreltici özellikte (zeytinyağı, jojoba yağı, hindistan cevizi yağı veya üzüm çekirdeği yağı olabilir) bir yağ koyun. Diğer yağları da şişeye ekleyerek nazikçe çalkalayın. Nemsiz ve güneş almayan bir ortamda saklayın. Banyo küvetinizi sıcak su ile doldurduktan sonra bir yemek kaşığı bu yağ karışımından ekleyin.

 

 1. Kaliteli Uyku İçin Lavanta Banyo Yağı

Lavanta yağı gerginlik ve stresi azaltarak uykunun düzene girmesini sağlar. Ayrıca sandal ağacı yağı ile birlikte kullanıldığında kaslardaki gerginliği de azaltarak rahatlatır.

Kaliteli Uyku İçin Lavanta Banyo Yağı Malzemeleri

 • 10 damla lavanta yağı
 • 5 damla akgünlük yağı
 • 1 damla sandal ağacı yağı

Kaliteli Uyku İçin Lavanta Banyo Yağı Hazırlanışı

Koyu renk cam bir şişeye 125 ml. seyreltici özellikte badem yağı veya zeytinyağı koyun. Diğer yağları da şişeye ekleyerek nazikçe çalkalayın. Nemsiz ve güneş almayan bir ortamda saklayın. Banyo küvetinizi sıcak su ile doldurduktan sonra bir yemek kaşığı bu yağ karışımından ekleyin.

 

 1. Rahatlatıcı Sandal Ağacı Banyo Yağı

Daha çok ağaç kabuklarından elde edilen bir karışım olduğu için sıklıkla erkekler tarafından tercih edilen bir banyo yağıdır. Bu karışımın zengin ve canlandırıcı aroması rahatlamak ve yoğun bir iş gününün stresini atmak için mükemmel bir seçimdir. Aynı karışımı masaj yağı olarak da kullanmak mümkündür. Kuru ciltleri nemlendirmek ve canlandırmak konusunda da etkili sonuçlar verir ayrıca sandal ağacı yağının egzamaya iyi geldiği de bilinmektedir.

Rahatlatıcı Sandal Ağacı Banyo Yağı Malzemeleri

 • 30 damla sandal ağacı yağı
 • 12 damla lavanta yağı
 • 2 damla sedir ağacı yağı

Aromaterapi Receteleri sandal agaci

Rahatlatıcı Sandal Ağacı Banyo Yağı Hazırlanışı

Koyu renk cam bir şişeye 125 ml. seyreltici özellikte badem veya jojoba yağı koyun. Diğer yağları da şişeye ekleyerek nazikçe çalkalayın. Nemsiz ve güneş almayan bir ortamda saklayın. Banyo küvetinizi sıcak su ile doldurduktan sonra bir yemek kaşığı bu yağ karışımından ekleyin.

 1. Portakal ve Lavanta Banyo Yağı

Bu karışım sinirlerinizi gevşetir, kaslarınızı rahatlatır ayrıca derin bir uyku çekmenizi sağlar. Diğer yandan bu karışımız cildinizi nemlendirme ve elastikiyetini artırarak gerginliğini alma gibi bir özelliği daha bulunmaktadır. Banyo yağı olarak kullanabileceğiniz bu karışımı yatmadan önce birkaç damla elinize damlatarak şakaklarınızı, boyun ve bileklerinizi ovmak için de kullanabilirsiniz. Aynı olumlu sonuçları bu yöntemle de almanız mümkündür.

Portakal ve Lavanta Banyo Yağı Malzemeleri

 • 20 damla lavanta yağı
 • 15 damla portakal yağı
 • 5 damla misk adaçayı yağı
 • 1 damla güve otu yağı

Aromaterapi Receteleri portakal yagi

    Portakal ve Lavanta Banyo Yağı Hazırlanışı

Koyu renk cam bir şişeye 125 ml. seyreltici özellikte badem, zeytin veya jojoba yağı koyun. Diğer yağları da şişeye ekleyerek nazikçe çalkalayın. Nemsiz ve güneş almayan bir ortamda saklayın. Banyo küvetinizi sıcak su ile doldurduktan sonra bir yemek kaşığı bu yağ karışımından ekleyin.

Aromaterapi ve esansiyel yağların nasıl kullanıldığı hakkında merak ettikleriniz için linkimize tıklayabilirsiniz!

Aromaterapide kullanılan kokuların ne işe yaradığını merak ediyorsanız linkimize tıklayabilirsiniz!

Sağlıcakla kalın!

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir