Select Page

Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır? Aromaterapi Nedir?

Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır? Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi Nedir? Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır?

Aromaterapi Nedir?

‘ Aromaterapi Nedir? Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır? ‘ konusun günümüzde alternatif tıp ve doğal reçetelere ilgi duyanların merak ettikleri konuların başında geliyor. Koku, duyuların en güçlüsüdür ve beyin aktivitesini doğrudan etkiler. Beyinde bulunan koku alma merkezi limbik sistemin bir parçasıdır. Bu merkezde duygu ve öğrenme sistematik bir biçimde koku ile bütünleşmektedir. Bütün duyuların merkezi olan beynin kokular ile etkileşimi, ruhumuzu, bilişsel zekâmızı ve duygularımızı doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle çok eski dönemlerden beri kokular tedavi amacıyla da kullanılmaktadır. Aromatik karışımların bileşenlerine göre, sakinleştirici, acıyı azaltıcı, arındırıcı, hücreleri yenileyici, kasları uyarıcı ve uyku problemlerinde sakinleştirici ve stresi azaltıcı etkileri olabilir. Buna alternatif tıpta ‘AROMATERAPİ’ adı verilmektedir.

Aromaterapi Nedir? Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır?

Aromaterapi Nedir? Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır?

  • Doğrudan kullanım

En basit ve en iyi yöntemlerden birisi olan doğrudan kullanımda şişeyi direk burnunuza tutarak ya da bir mendil veya bir parça pamuk üzerine seçeceğiniz bitkisel yağdan 2-3 damla damlatarak ara sıra koklayabilirsiniz. Yatarken mendilinizi yastığınızın yanına koyarak, uyurken bile uçucu yağın aromaterapik etkisinden faydalanabilirsiniz.

Aromaterapi Nedir? Esansiyel Yaglar Nasil Kullanilir? 1

  • Buharlaştırma yöntemi

Su ile doldurduğunuz küçük bir tencereye 5-6 damla dilediğiniz bir esansiyel yağdan damlatarak ocak üzerinde buharlaşana kadar kaynatabilirsiniz. Tenceredeki su buharlaşmaya devam ederken evinizin her köşesini dolaştırabilirsiniz.

Aromaterapi Nedir? Esansiyel Yaglar Nasil Kullanilir? 2

  • Banyo yöntemi

Uçucu yağları kullanmanın bir başka kolay yolu da banyo yöntemidir. Bu yöntemi tek bir yağ veya farklı yağların kominasyonu şeklinde de uygulayabilirsiniz. Ancak banyo yöntemini denerken ya sürekli kullanıp etkilerini iyi bildiğiniz bir yağı ya da bir yemek kaşığı badem yağı, süt veya zeytinyağı ile seyrelttiğiniz bir aromatik yağı kullanın.

Küvetinizi sıcak su ile doldurduktan sonra 5-6 damla esansiyel yağ damlattığınız bir yemek kaşığı süt, zeytinyağı veya badem yağını banyo suyunuza ekleyin ve erimesi için iyice karıştırın. 15-20 dakika bu rahatlatıcı banyonun keyfini çıkarın. İstediğiniz sıklıkta tekrar edebilirsiniz.

Aynı yöntemi su dolu bir ayak küvetinde de deneyebilirsiniz.  Ayak küvetinizi ılık su ile doldurun ve 2 damla esansiyel yağ ilave edin. Ayaklarınızı 15 dakika bu suda dinlendirin.

Aromaterapi Nedir? Esansiyel Yaglar Nasil Kullanilir? 3

  • Masaj yöntemi

Küçük bir cam kaseye 2 yemek kaşığı badem yağı veya zeytinyağı koyun ve üzerine dilediğiniz aromatik yağdan 10-12 damla ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra bu yağla ellerinize, bileklerinize, boynunuza, ayaklarınıza ve sırtınıza masaj yapabilirsiniz. Ancak ellerinizi bu masajı yaparken gözlerinize sürmemeye özen gösterin.

Aromaterapi Nedir? Esansiyel Yaglar Nasil Kullanilir? 4

  • Mumla ısıtma yöntemi

Bu yöntemde sofrada yemeklerin altında kullandığımız ısıtıcı mumlardan faydalanabileceğiniz gibi, eczane veya aktarlarda bulabileceğiniz mum difüzöründen de yararlanabilirsiniz. Difüzör kullanacaksanız üst kasesine birkaç damla aromatik yağ koyarak alttaki mumu yakıp ısıtabilirsiniz. Mum kullanacaksanız da yaktığınız mumun üzerine birkaç damla aromatik yağ damlatabilirsiniz.

Aromaterapi Nedir? Esansiyel Yaglar Nasil Kullanilir? 5

  • Çubuk yöntemi

Ağzı dar bir cam ya da seramik şişeye ¼ çay bardağı hindistancevizi ya da badem yağı koyun. Üzerine 20-25 damla dilediğiniz bir veya birkaç çeşit yağ ekleyin. İçerisine 5-6 adet bambu çubuk koyun ve birkaç saat sonra çubukları ters çevirerek çubukların her tarafının yağa bulanmasını sağlayın. Haftada bir kez çubukları ve yağı değiştirerek kokunuzu tazeleyebilirsiniz.

  • Sprey yöntemi

Damıtılmış su ile doldurduğunuz temiz bir sprey şişesine 5-6 damla dilediğiniz bir aromatik yağdan ekleyerek iyice çalkalayın. Evinizin her yerine püskürterek kullanabilirsiniz. Fakat suyu en geç haftada bir değiştirmelisiniz.

Aromaterapide hangi esansiyel yağlar neye iyi gelmektedir merak ediyorsanız linkimize tıklayarak makalemize göz atabilirsiniz!

Bir sonraki makalemizde esansiyel yağlar ile evde kendinizin yapabileceği aromaterapik reçetelere yer vereceğiz.

Sağlıcakla kalın!

Koku seçimlerimizin kişiliğimiz üzerindede etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir