Select Page

2017 Yılında En Çok Satan Kitaplar

2017 Yılında En Çok Satan Kitaplar

2017 yılının son günlerini yaşadığımız Aralık ayında 2017 Yılında En Çok Satan Kitaplar, en çok gişe yapan filmler, en çok satan müzik albümleri gibi konular merak edilir.

Adet olduğu üzere merak edilen bu konuları değerlendireceğimiz yazı dizimize 2017 Yılında En Çok Satan Kitaplar ile başlayalım.

Popüler kültüre sosyal medya belirgin bir oranda şekil vermeye devam ediyor. Birçok değer hak ettiği yerde bulunmazken, birçok hak etmeyen de bulunmaması gereken yerleri işgal ediyor. Bu durum uzun sürmüyor tabii ki. Popüler kültürün yok edici çarklarında bir dişli oldukları için kısa sürede yok ettikleri gibi kendileri de yok olup gidiyorlar. Ancak gerçek anlamda kadir ve kıymet bilenler ile hak edenler, zamanla hak ettikleri yerlere geliyor ve uzun yıllar boyunca da zirvedeki yerlerini koruyorlar.

2017 Yılında En Çok Satan Kitaplar konusunu internet üzerinden ve satış noktalarından derlediğimiz istatistikler ile hazırlarken ilk 10 kitap arasına giren eserler bana bunları düşündürdü. Gerçekten de uzun vadede yapılan değerlendirmeler en doğru sonuçlara götürüyor. Günlük ve haftalık olanlarsa oldukları yerlere gömülüyor ve bir daha adlarını hatırlayan olmuyor.

2017 Yılında En Çok Satan Kitaplar Üzerine Birkaç Söz

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna eseri 1943 yılında yayınlanmış ve hala en çok okunan kitaplar listesine haftalık, aylık ve yıllık bazda giriyor.

Üretken yazarlarımızdan Zülfü Livaneli her yazdığı eserle ses getirmeye, bir veya bir kaç eseri ile her yıl en çok satan kitaplar listesinin en üst sıralarında yer almaya devam ediyor. Bu yıl da yine Huzursuzluk ve Elia ile Yolculuk kitapları ile listede yerini alıyor.

Stefan Zweig

Yazar Birinci Dünya savaşının insanlığa neler kaybettirdiğini gören ve bir daha böyle bir savaşın yaşanmayacağı inancını içerisinde taşıyarak ömrünü barışa adamıştır. Barış ve adalet mesajlarını neredeyse tüm dünyayı dolaşarak insanlığa duyurmaya çalışan Stefan Zweig İkinci Dünya Savaşının çıkması ile birlikte bu savaşın ruhunda uyandırdığı acıya daha fazla dayanamayarak 1942 yılında eşi ile birlikte intihar etmiştir. Daha çok kişilik analizlerine ve duyguların çözümlenmesine yönelik bizi bize anlatan kitapları bulunan yazarın her eseri birer şaheser niteliğindedir. Ve o günlerden, günümüze eserleri hep en çok satan kitaplar listesinde hak ettiği yerde durmaktadır.

Jose Mauro De Vasconcelos‘un Şeker Portakalı romanı ilk kez 1968 yılında yayınlanmıştır. Şeker Portakalı romanında 5 yaşındaki kahraman Zeze’nin başından geçen olaylar bir çocuğun gözünden öyle samimiyetle anlatılmıştır ki bu kitabı her okuyan kendi çocukluğundan bir şeyler bulur. Benim de çocukluk yıllarımda okuduğum bu kitap belki de o samimiyeti nedenledir ki hala en çok satan kitaplar listesinde kendine yer bulabilmektedir.

İlk kez 1988 yılında yayımlanan Paulo Coelho’nun ‘Simyacı’ kitabı 30 yıl önce nasıl güncel bir kitapsa bugün de hala aynı güncelliği koruyan fenomen bir kitaptır.

İlk Yayınlanma tarihi 01.12.2016 olan Azra Kohen’in Aeden kitabı 2017 Yılında En Çok Satan Kitaplar ve yazarlar içerisinde en yeni nefeslerden birisi. Eserlerinde felsefe ve psikolojiyi çok güzel harmanlayabilen genç yazar kendi deyimi ile; ‘masallarla gerçekleri ayırt edebilen okurlarına hitaben bir hikaye’ sunar.

Son olarak Harari’nin Sapiens kitabı aslında çok da manidar bir şekilde yılın en çok satan kitapları arasında yer buluyor. Sapiens, varoluşundan bu yana ancak doğa ile birlikte yaşayabileceğini bile bile, doğaya galip gelebilmek için onu yok eden insanlığa kendi kendini sorgulatan sıra dışı bir eserdir.

 

2017 Yılında En Çok Satan Kitaplar

  1. Elia ile Yolculuk (Zülfü Livaneli)

Elia ile Yolculuk kitabında Livaneli ile dünyaca ünlü yönetmen Elia Kazan’ın kesişen hayatlarından ikisinin de bilinmeyenlerine doğru sıra dışı bir yolculuğa çıkılır.

Kitabın detayları hakkında daha önce değerlendirmesini yaptığımız makalemize göz atmak isterseniz linkimize tıklayabilirsiniz.

Elia ile Yolculuk (Zülfü Livaneli) tıklayınız!

  1. Sapiens (Yuval Noah Harari)
  1. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu (Stefan Zweig)
  1. Olağanüstü Bir Gece (Stefan Zweig)
  1. Huzursuzluk (Zülfü Livaneli)

Kitapları en çok satan, müzikleri en çok dinlenen, filmleri en çok gişe yapan ve ödül alan çok yönlü sanatçımız Zülfü Livaneli 2017 Yılında En Çok Okunan Kitaplar listesine bu yıl da yine 2 eseri ile konuk oluyor.

Sosyal olaylara duyarlılığı ile bilinen ve aktivist kişiliğini sanatına da hiç çekinmeden yansıtan çok yönlü sanatçımız Zülfü Livaneli Huzursuzluk romanı ile bu kez de Orta Doğunun yeni kanayan yarası olan IŞİD zulmüne dikkat çekiyor. Huzursuzluk romanı, inanç ve aşk üzerine kurulu öyküsünde esas olarak günümüz Orta doğusunda yaşanan olayların bizim coğrafyamızdaki yansımalarına ışık tutuyor.

Livaneli’nin Huzursuzluk romanı hakkında daha detaylı bilgi için linkimize tıklayabilirsiniz.

  1. Ay Işığı Sokağı (Stefan Zweig)
  1. Aeden (Akilah Azra Kohen)
  1. Simyacı (Paulo Coelho)
  1. Kürk Mantolu Madonna (Sabahattin Ali)

 

Sabahattin Ali’nin ölümsüz eseri Kürk Mantolu Madonna… Cumhuriyet döneminin en çok satılan kitapları arasındaki yerini istikrarlı bir şekilde korumaya 2017 yılında da devam etti. 2017 Yılında En Çok Okunan Kitaplar arasındaki yerini aldı.

Sabahattin Ali’nin Kürk Mantolu Madonna romanı hakkındaki değerlendirmemize göz atmak isterseniz linkimize tıklayabilirsiniz.

2017 Yilinda En cok Satan Kitaplar

  1. Şeker Portakalı (Jose Mauro De Vasconcelos)

About The Author

jasmin

Okumayı, araştırıp öğrenmeyi seven bir kişi olarak;''Bildiğini bildirmek!'' sorumluluğundan hareketle, hayatla ilgili tecrübelerimden edindiğim birikimi insanlarla paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Hayatta maddi olan bir şey paylaşıldığında, bir taraf artarken diğer taraf eksilir. Oysa ki, ''bilgi paylaşıldıkça artar''.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir